Nie sú tanky ako tanky... – Štefan Nižňanský

Významné historické udalosti a zlomové medzníky si je dobré pripomínať, uvedomiť si súvislosti, príčiny aj dôsledky rozhodnutí politikov v mene, no  zvyčajne proti záujmom prostých občanov. Všetkým nevinným obetiam treba vzdať hold. Pripomínať zmarené životy a kruté rozhodnutia je dôležité pre poučenie.

 

Už mnoho dní pred tohtoročným 50-tym výročím sovietskej agresie v auguste 1968, keď do Československa  vtrhla vojenská technika  štyroch „spriatelených“ armád  Varšavskej zmluvy, nás všetky dostupné médiá zahltili spomienkami, informáciami, faktami. I politici sa predbiehali kto skôr či viac... A to na oboch brehoch riečky Morava, keďže ide o osudový medzník vtedajšieho spoločného štátu ČSSR. Odlišnosť bola iba v tom, že český prezident Miloš Zeman nepociťoval potrebu povinného zárezu, kým aktívny lovec Andrej Kiska napol  naplno tetivu svojho anjelského luku.  V zmysle zákona požiadal o mimoriadne televízne vystúpenie v RTVS. Mimoriadnosť spočívala v tom, že jeho poradcovia s tímovými hráčmi v pozadí urobili okolo toho patričný huriavk.  Dokonca  vraj vyvolal úprimný a túžobný záujem o jeho slová aj u českých voličov.  Všetko v súlade s agentúrnym zadaním a kampaňou osudových osmičiek i oslavy 100. rokov štátnosti. Zapojením slovenskej herečky do  spotovej televíznej  kampane v ktorej „Neľutuje a nič by nemenila“ ,  podprahovo  sa vytvára  dojem, akoby spoločný štát pokračoval dodnes, hoci Slovenská republika už existuje na mape sveta  25 rokov.  Ako sa vraví v jednotnom šíku a za jedny peniaze...    Česká televízia  prebrala i vysielala slovenského Dobrého anjela!  Veď prečo aj nie, keď tým chcela uštedriť  svojskú frčku do nosa Miloša Zemana?  Najmä keď vždy a všade „účel svätí prostriedky“.

 

Nehoráznosť, zasahovanie do vnútorných záležitostí cudzieho štátu, verbálna agresia, neprípustný precedens..., to by bolo označenie a výkriky politikov, médií, aktivistov, slovenskej opozície i tretieho sektora , ak by o mimoriadne vystúpenie k výročiu vpádu sovietskych vojsk požiadal RTVS Vladimír Putin? Pochopiteľne, on na to nemá zákonný nárok, no zrejme by jeho slová a pohľad  súčasných Rusov  na vtedajšiu inváziu boli oveľa mimoriadnejšie ako bezobsažný , manekýnsky prejav prezidenta Kisku z letiska v Sliači.   Je povinnosťou dnešných demokratických politikov chrániť našu slobodu, možnosť rozhodovať o našej budúcnosti bez obáv z toho, že naše rozhodnutia zlomí hrubá sila. Preto potrebujeme spojencov s rovnakými hodnotami a rovnakým rešpektom k slobode, právam ľudí a demokracii. Takých spojencov a partnerov máme v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, dvoch pilieroch našej prosperity a bezpečnosti.“ To je hlavné posolstvo z mimoriadneho televízneho príhovoru slovenskej hlavy štátu k okupácií v roku 1968. Školometsky potom doplnil, že do našej vlasti vtrhlo pol milióna vojakov, vyše 6 000 tankov, 800 lietadiel a 2 000 diel. Ako 14-ročný školák prázdninujúci u rodiny v Brestovanoch pri Trnave si to dobre pamätám a tiež som to vtedy nevedel pochopiť. No odvtedy som sa mnohokrát poučil z vývoja a udalostí vo svetovej politike, že snaha po moci, vplyve, po svetovláde, po zisku nepozná morálku ani etiku.

 

Prosím preto rodičov, učiteľov, príbuzných, ako aj pamätníkov, aby si v tieto dni našli chvíľku času a s mladšími ľuďmi a deťmi sa podelili o svoje poznatky a skúsenosti. Aby im priblížili časy nádeje, ale aj chvíle zrady, zúfalstva a poníženia. Spomenuli si na obete okupácie i zásadnú zmenu, akú nám priniesol November 1989“, obrátil sa popradský Andrej na staršie ročníky populácie. Veru, je to dôležité v dnešnej dobe o to viac, že dnešné deti a  mladá generácia ovládajú modernú techniku, mobilné telefóny, využívajú internet aj sociálne siete. No ani len netušia, akými zbraňami sa môžu stať, ak ich niekto zneužije a použije ako zbraň. Veď dnes netreba všade posielať pancierované tanky s hlavňami hrmotiace oceľovými pásmi. Stačí v pravý čas a na pravom mieste účelovo a teda správne či vhodne použiť výdatne financované think-tanky. A rovnako budú padať vlády, rúcať sa demokracie, opäť a znovu pôjde len a iba o ovládnutie územia, o uplatnenie politickej moci či ekonomické znásilnenie.     

 

Teraz som zvedavý ako bude Kiska reagovať na ekonomickú agresiu a hrubú silu najväčšieho svetového imperialistu, ktorý sa slovami prezidenta Donalda Trumpa aktuálne vyhráža, že USA ekonomicky zlikvidujú jedného zo svojich vazalov a spojencov v strednej Európe? „Zavedieme 25 % clo na každé auto prichádzajúce do USA z Európskej únie,“ povedal Trump na stretnutí so svojimi priaznivcami v štáte Západná Virgínia. Informovala o tom stanica CNBC. Akoby USA vyhlásili vojnu malému Slovensku.

 

A najlepší zo všetkých dobrých anjelov Andrej Kiska bude môcť aspoň na chvíľu prežiť pocity zaskočeného a sklamaného Alexandra Dubčeka v spomínanom výročnom auguste 1968.

 

No možno sa len otrasie ako rozprávkový oslík, z ktorého sa sypú zlaté dukáty a prekročiac druhý breh rieky Morava si umyje ruky a po úspechu v Českej televízii ohlási svoju kandidatúru v krajine dobrého vojaka Švejka...

uverejnené na portáli: www.slovo.sk 22.8.2018