Nezmieriteľní politickí protivníci – Jozef Kuchár

Priebeh a celková úroveň prvej parlamentnej schôdze v tomto roku potvrdili, že slušnosť, odbornosť a politická kultúra napriek novému rokovaciemu poriadku sú pre viacerých poslancov aj naďalej slová celkom cudzie.

 

Prázdne aj keď podstatne kratšie reči donekonečna sa opakujúce frázy, bezduchá kritika vládnej koalície dominovali takmer v každom vystúpení opozičných poslancov. Osočovanie aj zloba určite neprispeli k vyššej úrovni rokovania o najzávažnejších témach, ktoré trápia občanov našej krajiny. Aj tentoraz to bolo opozičné divadlo, ktoré sa začalo 31. 1. 2017 a skončilo 14.2. 2017.

 

Našťastie sa v radoch opozičných poslancov s pribúdajúcim časom našlo aj niekoľko jednotlivcov, usilujúcich sa o vecnú diskusiu a chceli postaviť hrádzu prívalu arogancie a politickej nenávisti. Museli tak urobiť vo chvíli, keď v niektorých prejavoch dominovalo klamstvo a lož a viacerí opoziční poslanci porušovali elementárnu slušnosť a kultúru v medziľudských vzťahoch. Niektorí v prílišnom úsilí zviditeľniť sa, akoby úmyselne zabudli, že každý politický zápas musí mať svoju kultúru a etiku. Jednoducho mal by rešpektovať úctu človeka k človeku. Stále platí a v prípade poslancov by malo platiť dvojnásobne: ak sa človek nepozrie najprv na seba, nemá právo hádzať špinu na iných. Prekvapením v priebehu rokovania bolo, že na začiatku nového volebného obdobia, niektoré neisté a takmer hanblivé opozičné poslankyne zvýšili svoje sebavedomie, ignorovali slušnosť a prešli do ostrej, arogantnej, neprofesionálnej a priam divošskej nenávisti aj voči tým, ktorí sú kultúrni a vzdelaní a v živote už mnoho dosiahli.

 

Ak niekto v politike, alebo na pracovisku niekomu cieľavedome škodí, ohovára, klame a ubližuje, takého politika alebo političku treba jednoznačne označiť ako človeka zlého a pre celú spoločnosť príliš nebezpečného. Každá hlúpa kontra je vždy zbabelá a krutá. V žiadnom prípade nemôže prinášať pozitívny program. Práve naopak. Vytvára nepríjemnú, nielen parlamentnú, ale aj spoločenskú atmosféru a vyvoláva napätie aj medzi slušnými ľuďmi. Plytká demagógia, ktorú prezentujú viacerí poslanci neprispieva k riešeniu zložitých problémov v našej krajine. Prvá schôdza v tomto roku potvrdila, že hlavným cieľom opozície je vymyslenými kauzami upútať pozornosť médií a občanov. Ťažko si čo i len predstaviť, ako môžu niektoré poslankyne a poslanci plniť svoje povinnosti s nenávisťou v srdci, s pohŕdaním a odporom k politickým protivníkom, chodiť pomedzi nich v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky, aj v rokovacej sále a žiť s nimi. Určite je to veľmi náročné a možno aj nepríjemné. Stojí veľa síl, námahy a určite je až príliš vyčerpávajúce. Správanie sa poslancov je veľmi citlivá téma. Ich prejavy sú takmer vždy iba politickou záležitosťou. Negatívne ovplyvňujú mladú generáciu, najmä tú, ktorú pomery v štáte zaujímajú ako aj názory a postoje občanov k štátnym inštitúciám. Práve preto si vyžadujú profesionálne a slušné správanie od každého, čo vo voľbách dostal dôveru občanov. Väčšina z nich je znepokojená a často si kladie otázku, ako dlho ešte chcú opoziční poslanci zneužívať parlamentnú pôdu na svoje osobné záujmy ale aj trpezlivosť voličov, keď im pravidelne servírujú znôšky klamstiev a zloby.

 

Vírus nenávisti, ktorý do parlamentu priniesli niektorí jednotlivci z opozičných strán, sa rozšíril nevídanou rýchlosťou a postihuje aj tých, čo pred vstupom do parlamentu sa prezentovali ako slušní, kultúrni a ohľaduplní. Žiaľ, ich falošnosť sa prejavuje čoraz výraznejšie.