Nemecká koalícia v utečeneckej politike nejednotná – Tibor Bajchy

Väčšina politikov v zákulisí či verejne považuje za nešťastné vo svete známe prehlásenie kancelárky Merkelovej. Stovky tisíc ľudí nielen na blízkom východe ale už aj v strednej Afrike, Pakistane, Bangladéši o Balkáne ani nehovoriac sú v pohybe smerom EÚ. Až komicky pôsobí vyjadrenie viacerých utečencov, že za taký nulový tarif dostať sa do Nemecka je jedinečnou šancou. To však nezostalo len nemeckým problémom ale tým trpí už aj celá Európa. Problémy a následky sú nedozerné pre celú EÚ. Výstrahou pre Brusel by mali byť začínajúce nezhody až roztržky medzi európskymi štátmi.

 

Zatiaľ má ešte Merkelová podporu u väčšiny členských štátov, ktorých sa to akútne až tak netýka ale nálada aj jej obyvateľstva sa obracia ku kritickému tónu a nakoniec sa to otočí proti nej, či si to uvedomuje alebo nie. Doma, aj vo vlastnej strane CDÚ musí čoraz viac čeliť kritike. Aj v rebríčku obľúbenosti sa stále prepadáva. Je paradoxné, že najväčšiu podporu nachádza práve u opozičných strán. Dokonca sa hovorí, že ju tento raz práve opozícia znovu posadí do kancelárského kresla.

 

Jej známe vyhlásenia, ktoré uskutočnila asi v afekte, lebo inak sa to pri tak pragmaticky zmýšľajúcej osobe nedá inak vysvetliť, však nemieni korigovať. Nechce asi stratiť gloriolu ochrankyne utečencov. Títo sa naďalej dožadujú, že chcú emigrovať k mame Merkelovej do Nemecka. Je to pochopiteľné keď v médiách vidia množstvo fotografii, na ktorých sú zvečnení utečenci s pani Merkelovou (aktuálne by to asi už neurobila), ktorá naďalej odmieta korigovať svoje vyhlásenie a dokonca sa postavila aj na odpor proti vlastným straníckym kolegom, ministrom a sesterskej strane CSÚ. Svoje nezmyselné stanovisko opakuje v tej či inej forme denne. Dokedy ešte? Už sa šíria aj reči o jej nástupcovi. Toho bude ale ťažké nájsť lebo šéfka strany CDÚ Merkelová stačila počas svojho pôsobenia odstrániť s vedúcich pozícií všetkých nádejných adeptov. Títo sa rozlúčili s aktívnou politickou činnosťou a odišli väčšinou do súkromného sektora.

 

Očakáva sa, že Merkelová už konečne vystúpi v médiách s vyhlásením, že Európa a Nemecko sú utečeneckou masou ľudí preťažení a ďalší prílev ľudí nemôžu zvládnuť v dôsledku čoho sú nútení zaviesť adekvátne obmedzujúce opatrenia. Migranti totiž v zahraničí akceptujú len jej vyhlásenia a jej aj plne dôverujú. Dokedy bude tento vzťah trvať ukážu najbližšie dni, pretože už teraz začínajú v stanoch a niektorých provizórnych ubytovniach trpieť zimou. Korekciu pani Merkelovej už verejne žiadal aj prezident Gauck, avšak ako sa zdá touto výzvou sa aj uspokojil. Ak kancelárka v najbližšom čase neprijme adekvátne opatrenia, tak ďalší negatívny vývoj bude pripísaný jednoznačne na jej konto. Ešte je čas vzniknutú situáciu stabilizovať. Ale k tomu treba odvahu, dobrú vôľu a niekedy aj prekonanie vlastnej samoľúbosti a tvrdohlavosti. K riešeniu situácie určite neprispelo vyhlásenie vicekancelára Gabriela, koaličného vládneho partnera z SPD, v Mainzi, že stanovisko Merkelovej ako aj bavorského premiéra Seehofera sú obrazom bezradnosti. Čo k tomu ešte dodať?

 

EÚ musí znovu začať dodržiavať Dublinskú dohodu a chrániť aj vonkajšie hranice Schengenu. Grécko a Taliansko nesmú tieto dohody s vedomím EÚ nepretržite porušovať, de facto negovať. Kde potom začínajú a končia platnosti zmlúv a dohovorov ? Natíska sa aj otázka, že kde sa pominula známa nemecká precíznosť, organizácia a dôslednosť?

 

K pôvodným návrhom slovenskej vlády na riešenie utečeneckej krízy sa postupne približujú aj štáty, ktoré ich spočiatku zamietali a kritizovali. Ľudia západnej Európy to už teraz vedia oceniť. Ak niekto v Nemecku pozná nejaké meno pozitívne vnímaného premiéra zo strednej Európy tak je to Róbert Fico. Aj keď sa niektorí slovenskí opoziční politici snažia pri tejto téme dostať do povedomia pospolitosti kritikou, to nemení nič na veci a snáď v blízkej dobe ocenia jeho správne pronárodné a proeurópske stanovisko. Premiér Fico sa nemusí obávať, že on a Slovensko ostanú so svojimi zásadami a požiadavkami dodržiavať platné zákony EÚ osamotení. Naopak, vážnosť slovenského premiéra v EÚ stúpa a je len otázkou času kedy sa ďalšie štáty k jeho stanovisku utečeneckej a azylovej politiky priblížia resp. s ním stotožnia. Aj napriek dočasnému “vykoľajeniu“ niektorých členov V4.

 

Tibor Bajchy, Mníchov