Nečakaná a rýchla mobilizácia pravice! – Vladimír Mezencev

Každý z ôsmich krajov mal v súvislosti s novembrovými voľbami do vyšších územných celkov svoje špecifiká, ale najviac sa nimi môže pýšiť Košický. Najmä zásluhou svojich pravicových politikov. Tí sa skutočne postarali o to, aby sa o nich čo najviac hovorilo a písalo. Nie však v pozitívnom zmysle. O čo je táto pravica slabšia, o to o nej viac počuť. Konkrétne o jej nejednotnosti. Buďme však konkrétni. Spočiatku sa SDKÚ-DS a KDH nedokázali dohovoriť na spoločnom kandidátovi. Prví presadzovali Martina Padu z Michaloviec, druhí Máriu Sabolovú z Košíc. Dlhé mesiace v zákulisí pretrvával neľútostný boj – kto z koho. Most-Híd a SMK už vtedy dávali najavo /a to bolo ešte v minulom roku!/, že ani jeden z tejto dvojice im nevyhovuje. Predovšetkým preto, lebo v súboji s doterajším predsedom VÚC KSK Zdenkom Trebuľom nemôže ani jeden uspieť. Či už M.Pado, alebo M.Sabolová nemajú na juhovýchode Slovenska žiadnu šancu byť dôstojnými súpermi Z.Trebuľu.

Po dlhých mesiacoch sa predsa len celá záležitosť pohla dopredu. Kandidát za SDKÚ-DS galantne odstúpil a dal prednosť M.Sabolovej. V tom čase však už tzv. maďarské strany sa na veľké prekvapenie rozhodli podporiť doterajšieho predsedu – kandidáta strany SMER-SD! To však M.Sabolová nemohla akosi preniesť a na protest proti tejto „zrade“ sa vzdala kandidatúry. Medzitým sa udiali ďalšie zaujímavosti. Ešte počas dlhých a neúspešných rokovaní medzi SDKÚ-DS a KDH ich regionálni predstavitelia sa predsa len pokúsili hľadať kompromis a oslovili Rudolfa Bauera, terajšieho starostu MČ Košice – ZÁPAD, aby sa stal ich spoločným kandidátom na funkciu predsedu KSK. Bauer to však jednoznačne odmietol. Nakoniec však urobil to, s čím už nikto nerátal. Doslova v hodine dvanástej – oznámil svoju kandidatúru na predsedu KSK za svoju terajšiu politickú stranu Konzervatívni demokrati Slovenska /KDS/. Samozrejme, že tým šokoval všetkých, ktorí sa aktívne zaujímajú o regionálnu politiku. Nuž, pretože svoj nečakaný krok musel aspoň formálne zdôvodniť tak oznámil, že sa už nemohol pozerať na to, čo sa v pravici s týmito voľbami deje, tak sa jednoducho rozhodol kandidovať... Jeho slová, ktoré sa týkali tej pravice, boli naozaj pravdivé.

NAKONIEC AŽ DESIATI!
Dlho nič nenasvedčovalo tomu, že v Košickom kraji sa o miesto predsedu VÚC KSK budú uchádzať až desiati kandidáti! Samozrejme, mená väčšiny z nich obyvateľom kraja nič nehovorili a nakoniec to potvrdili aj výsledky. Veď ôsmi, z toho šiesti predstavitelia politických strán a dvaja nezávislí dostali dohromady iba 24,4%, teda necelú štvrtinu. Znalci regionálnej politickej scény však už vtedy predvídali, že konkurovať doterajšiemu predsedovi VÚC KSK môže iba Rudolf Bauer. Tento síce na pohľad nenápadný muž prešiel už v slovenskej politike všeličím: bol primátorom Košíc, poslancom NR SR, dokonca prvým predsedom Košického samosprávneho kraja a teraz je vo funkcii starostu najväčšej košickej mestskej časti – ZÁPAD. Len si spomeňme na prvé tzv. županské voľby v Košickom kraji v roku 2001. Prvé ich kolo s náskokom približne 8 000 hlasov vyhral Alojz Engliš /HZDS/. V tom druhom, rozhodujúcom, však presvedčivo vyhral R. Bauer, spoločný kandidát pravice! Až o vyše 9 500 hlasov! Časť voličov očakávala, že v I. kole jednoznačne zvíťazí Z.Trebuľa /SMER-SD + MOST-HÍD + SMK/, veď pred štyrmi rokmi v ňom získal až vyše 60% všetkých hlasov! Stalo sa tak, ale na veľké prekvapenie sa mu nepodarilo prekonať 50-percentnú hranicu, aj keď získal raz toľko hlasov, ako druhý R.Bauer /48 487, t.j.48,6% , resp. 24 487, t.j.24,5%/. Ďalším prekvapením bolo košické víťazstvo Bauera, ktorý v krajskom meste získal cca o 600 hlasov viac ako Trebuľa. Určitou kuriozitou je i to, že Bauer najviac hlasov získal „vo svojej“ mestskej časti Košice -ZÁPAD, v ktorej ešte nie tak dávno bola najväčšia koncentrácia robotníkov na Slovensku, veď v nej bývali predovšetkým pracovníci Východoslovenských železiarní! Ani teraz však tento nenápadný politický harcovník nenechal nič na náhodu. Tak napríklad využil prvú októbrovú nedeľu, kedy sa v Košiciach beží tradičný Medzinárodný maratón mieru a v uliciach mesta je vtedy veľmi veľa ľudí. Tie zaplavili nielen vytrvalci z celého sveta, ale aj pohľadnice s fotografiou R.Bauera s nenápadným textom: „November sa blíži...“.

RÝCHLA MOBILIZÁCIA PRAVICE
Už niekoľko dní po I.kole regionálnych volieb v Košiciach pred zástupcami médií podpísali krajskí šéfovia pravicových strán dohodu o podpore R.Bauera v druhom kole volieb. Dokonca aj tí, ktorí v prvom kole kandidovali na funkciu predsedu KSK a R.Bauer bol ich súperom /D.Palaščáková – NOVA, R.Masnyk – SaS a SDKÚ-DS, I.Kuhn z OKS/. Oficiálne podporiť Bauera sa rozhodli aj dvaja nezávislí kandidáti, ktorí dohromady získali 5,1% hlasov. Do Košíc pricestoval špeciálne aj predseda KDH Ján Figeľ, ktorý sem prišiel oficiálne vyjadriť podporu R.Bauerovi. bol to skôr trápny čin, veď všetci vieme, ako Bauera nemá rád. Keď už pre nič iné tak preto, že s ďalšími /F.Mikloškom, P.Minárikom a V.Palkom/ opustili rodné KDH a založili trucstranu Konzervatívni demokrati Slovenska. KDH prejavilo svoju pokryteckú tvár už v I.kole, v ktorom nepodporilo ani jedného z kandidátov na predsedu VÚC KSK a zaujalo vyčkávaciu taktiku. „Bauer je stále v hre tak podporíme jeho,“ zrejme tak si povedali predstavitelia KDH a rýchlo pricestovali do Košíc aby náhodou nezmeškali mobilizáciu pravice. Nuž, ťažko povedať, čo táto koalícia prinesie. Stačí si spomenúť na neúspech M.Padu, pôvodne navrhovaného na kandidáta na predsedu KSK, ktorý sa v Michalovciach nedokázal stať ani krajským poslancom! To hovorí o sile pravice na Zemplíne. Pre Z. Trebuľu hovorí aj to, že raz sa už vo finále regionálnych volieb s R.Bauerom stretol a presvedčivo nad ním zvíťazil. V prospech terajšieho predsedu KSK hovoria aj výsledky I.kola. To druhé však nemožno preceňovať. Už aj preto, lebo pravica vycítila svoju šancu a aspoň na čas finále regionálnych volieb v Košickom kraji sa zjednotila a zmobilizovala. Situácia síce stále hovorí v prospech Z.Trebuľu, veď Košický kraj to nie je len jeho sídlo, ale keď sa o jeho víťazstve nerozhodlo už v I.kole, teraz už nič nemožno nechať na náhodu. Teraz už niet koho podceňovať...