Na Spiši bolo veselo

Prázdninové chvíle čoskoro skončia, to už vie každý, dokonca aj organizátori rôznych zábavných a spoločenských projektov. Uplynulý víkend bol doslova natrieskaný kultúrnymi a športovými podujatiami alebo ich kombináciou, takže mnoho ľudí malo problém s tým, kam ísť a čo stihnúť. Veselo bolo aj v podtatranskom regióne Spiš, kde hádam nebolo obce, v ktorej by sa nič zaujímavé nedialo. V Spišskom Hrhove, obci, dnes už široko-ďaleko známej svojimi občianskymi a komunitno-sociálnymi aktivitami až do tej miery, že sa do nej sťahujú aj obyvatelia miest, začali už v piatok popoludní dvojdňové (ale s dôkladným upratovaním až trojdňové) „Hrhovske čuda a zabaviska 2013“. Vymyslel ich síce pred niekoľkými rokmi starosta Vladimír Ledecký, ale občania k ním prispievajú svojimi iniciatívnymi podielmi z roka na rok vo väčšej miere. Tohto roku boli osou programu dožinkové slávnosti, tvoriace finále sobotného večera. Starosta sa po nich verejne priznal, že ho prístup obyvateľov obce doslova vyviedol z miery a dojal tak, že sa na podobnú chvíľu nepamätá. Medzitým sa však dostali k slovu aj ľudoví umelci, tvoriaci najväčší hrebeň a najväčšie hrable (oba predmety by možno mohli súťažiť aj o zápis do Guinnessovej knihy), pekári so svojim čerstvým domácim chlebíkom, ktorému mohli konkurovať rovnako čerstvé a chutné domáce koláče upečené podľa tradičných receptov, ale aj panie kuchárky, ktorých pirohy, bryndzové halušky a „džatky“ boli doslova neodolateľné, k slovu sa dostali aj dobrovoľní hasiči a najmä školská mládež. Na školskom dvore či na obecnom kúpalisku, kde sa hralo vodné polo a odvíjali sa plavecké súťaže. Priestor dostal aj ten najprirodzenejší pohyb, teda behanie, v rámci „Harhovskej desiatky“ s podtitulom: behá celá dedina. Medailí sa v tú sobotu rozdalo ako maku.

Kultúry si užili všetci, bez rozdielu veku, vkusu a náročnosti. Kto chcel folklór mal folklór, kto chcel Katku, mal Knechtovú, kto chcel jazz, mal big-band a tí, ktorí si robili zálusk na niečo extra, dostali akordeonového virtuóza Michala Červienku či fenomenálneho a magicky tajomného Miša Smetanku. Cestovateľa, filozofa, muzikanta, mysliteľa, zberateľa a najmä energicky pracujúceho a mysliaceho človeka, snažiaceho sa žiť čo najprirodzenejšie a najužšie s prírodou. Ale na svet boli uvedené aj dve knihy, prvá o regióne od Spišského hradu po Tatry, druhá, na tvorbe ktorej sa podieľala osmička renomovaných historikov, je o samotnej obci. Peniaze na ňu dala z väčšej časti únia, keďže bola financovaná cez ROP. A mladí, tí dostali do vienka diskotéku, ktorú zavreli až v nedeľu ráno.

Možno sa aj k vám dostali chýry o „hrhovskej obecnej firme“, o nových bytovkách a domčekoch postavených či rekonštruovaných vlastnými silami a prostriedkami, o úspešnej práci s rómskou menšinou. Hrdosť starostu je vyjadrená slovami: Všetko, čo je tu nové a obnovené, je obecné! V tejto dedine však „frčí“ jeden projekt za druhým, pričom starosta vôbec nie je uštvaný, bá dokonca si vie nájsť čas aj na to, aby po svete hľadal a nachádzal ďalšie „múdrosti“ a nápady, keďže, ako hovorí, načo znovu vymýšľať to, čo už bolo dávno vymyslené. Takže tu je to úplne prirodzené, že v obci sa pripravujú ďalšie projekty. Prídeme sa na ne pozrieť o rok... Iba o niekoľko kilometrov ďalej smerom na východ sa na okraji Spišského Podhradia, na desiatky rokov známom salaši bol v nedeľu predpoludním odštartovaný ďalší folklórny program „Majster piroh“. Ten majsterský piroh mal síce dĺžku 1 meter, ale to nezabránilo rýchlosti, s akou ho ochutnávači „spratali zo sveta“. Tá hlavná zábava však bola pri súťaži v jedení klasických spišských zemiakovo-bryndzových pirohov, v ktorej s časom a touto dobrotou zápolilo desať detí, desať žien a 15 poriadnych jedákov. Práve oni dokázali, že na východe ide aj láska k tradíciám cez žalúdok!

Starosta s novou knihou o obci

Starosta s novou knihou o obci

Dožinkový sprievod obcou štartuje

Dožinkový sprievod obcou štartuje

Dožinkové finále

Dožinkové finále

To bola robota...

To bola robota...

Putuj knižka, putuj našim životom

Putuj knižka, putuj našim životom

Fenomén s menom Mišo Smetanka

Fenomén s menom Mišo Smetanka