Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Na prípad D. Trnku a postup polície sa budem pýtať šéfa PZ – Peter Pellegrini

Bratislava 22. januára (TASR) – Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) sa bude na prípad bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku pýtať prezidenta Policajného zboru (PZ) Milana Lučanského. Premiér ešte pred stredajším rokovaním vlády uviedol, že sa v rámci možností bude pýtať na to, či polícia vo veci koná a či doteraz procesne nepochybila. "Politici by sa nemali miešať do vyšetrovania, musíme mať iba istotu, že každý konal na základe paragrafov a dôkazov a nie na základe mediálneho tlaku,“ zdôraznil. "Zverejnené video ma vyrušuje, ako každé takéto správanie,“ priznal. "Či sú v tom konaní náznaky trestného konania, to musia posúdiť príslušné orgány,“ dodal.

Minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) si myslí, že v prípade bývalého generálneho prokurátora mohla polícia zvoliť iný formálny postup. "To zadržanie bolo podľa mňa príliš ostentatívne, mediálne. Ak by pána Trnku predvolali, vypočuli, možno aj tie následné rozhodnutia nemuseli vyvolať také vášne," naznačil Žiga s tým, že hodnotí iba formu celého postupu. K obsahovej stránke, či sa Trnka dopustil skutku, z ktorého mal byť obvinený, sa vyjadrovať nechcel. "Nie som orgán činný v trestnom konaní, nebudem špekulovať, či medializované videá a ich obsah sú alebo nie sú relevantným dôvodom na obvinenie,“ zdôraznil. O vyvŕbení celého prípadu si myslí, že „polícia mala nejaké penzum informácií a prokurátor sa s tým nestotožnil".

Ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) prekvapilo zrušenie obvinenia Trnku, nechcel to však viac komentovať. “Je to na orgánoch činných v trestnom konaní. Polícia a súdy majú byť nezávislé od politiky. Bolo to určite prekvapenie, keďže z medializovaných informácií to vyzeralo vážne,” uviedol.

Trnku zadržala NAKA minulý týždeň v jeho dome v Hamuliakove. Obvinila ho z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinenie sa malo týkať tajného videa, na ktorom sa Trnka rozpráva s vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom o kauze Lemikon.       Na druhý deň po zadržaní sa Trnka dostal na slobodu. Prepustenie nariadil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevidel dôvod na jeho stíhanie. V utorok (21.1.) zrušili i samotné obvinenie.

 

Čižnár: Postup prokurátora ÚŠP bol zákonný. Vyšetrovateľ postup s prokurátorom nekoordinoval.

"Postup dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry v minulotýždňovom prípade bývalého generálneho prokurátora bol zákonný. K tomuto záveru dospel Jaromír Čižnár po preskúmaní postupu prokurátora ÚŠP, stanoviska špeciálneho prokurátora a po oboznámení sa so spisovým materiálom týkajúceho sa tzv. kauzy Tipos.

Skutok, pre ktorý bolo D. T. vznesené obvinenie nenapĺňa pojmové znaky skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Trestného zákona z dôvodu, že z doposiaľ vykonaného dokazovania je zrejmé, že bývalý generálny prokurátor svojím postupom – teda podaním mimoriadneho dovolania, využil svoje právomoci v súlade so zákonom a zabránil vzniku značnej hospodárskej škody, ktorú by Slovenská republika musela znášať.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár zdôrazňuje, že vyšetrovateľ PZ bol upravený pokynom dozorového prokurátora ÚŠP na objasnenie skutočností, ktoré by mohli evokovať podozrenie zo závažnej ekonomickej trestnej činnosti a až po splnení tohto pokynu a objasnení týchto skutočností bude vo veci opätovne rozhodnuté, z čoho vyplýva, že prokuratúra sa touto vecou naďalej intenzívne zaoberá.

Podľa Jaromíra Čižnára bolo chybou, že v tak závažnej trestnej veci nebol koordinovaný postup medzi políciou a dozorovým prokurátorom ÚŠP pričom zdôrazňuje, že prokuratúra takúto koordináciu očakávala. Zrejme by sa predišlo neadekvátnej a neobjektívnej medializácii, výsledkom ktorej boli nedôvodné útoky na prokuratúru a obviňovanie prokuratúry z nezákonného postupu. Zároveň by sa tak zabránilo zneužívaniu celej kauzy na politické účely a predvolebnú kampaň."