Nátlak nič nevyrieši – Tibor Bajchy

Stoiber protirečí Merkelovej. Islam nepatrí do Nemecka

Niekoľko dní pred EÚ summitom k otázkam situácie utečencov varoval bývalý bavorský ministerský predseda a kandidát na úrad spolkového kancelára, Dr. Edmund Stoiber pred tým, nútiť štáty EÚ aby prijali utečencov. Pre noviny Bild povedal, že to považuje za európsku politickú mylnú cestu. Nekontrolovateľné prisťahovalectvo bez odsúhlasenia a dohody s ostatnými štátmi EÚ nemôže fungovať. My nemôžeme solidaritu vyžadovať a zároveň ostatné štáty stavať pred hotovú vec, povedal bývalý predseda Kresťansko-sociálnej únie (CSU) Edmund Stoiber. Ďalej povedal, Nemecko by sa malo vyvarovať predpisovať východoeurópskym štátom ako by mali žiť.

 

Stoiber kladie dôraz na tradičnú kultúru, keď odporuje vyhláseniu Merkelovej, že Islám patrí do Nemecka. Ako sa vyjadril pre Bild: “ Muslímovia patria do Nemecka ale nie Islám “. Islám netvorí jadro nemeckej kultúry a neformoval jej duševnú históriu a tradíciu. Právo na azyl v tej mase nemôže Nemecko pri najlepšej vôli a snahe splniť. Dlho sa ignorovala skutočnosť, že naše vonkajšie hranice na juhu Európy neexistujú. Následkom bude, že Nemecko bez spoločného európskeho azylového práva narazí najneskôr koncom budúceho roku na svoje “integračné“ hranice.

 

Aj Günter Verheugen, bývalý eurokomisár, tvrdo kritizoval nemeckú utečeneckú politiku: “ My ako Nemci sme si mysleli, že sedíme báječne v strede, a okolo nás len EÚ štáty, ku nám sa nikto nedostane – okrem z lietadla vo Frankfurte “. Čo my teraz zažívame je len predzvesť. Búrka ešte len príde.

 

Tibor Bajchy

Mníchov