NÁZORY: Primátori Bratislavy a Košíc sa pripravujú na MMM – Vladimír Mezencev

Medzinárodný maratón mieru /MMM/ v Košiciach má nový slogan – Najstarší, ale stále svieži. Autor bol ešte priskromný, pretože MMM akoby z roka na rok dokonca mladol a zároveň mohutnel. Zrodil sa v roku 1924 a keby sa uskutočnil každý rok tak by sme prvú októbrovú nedeľu evidovali už 90-ty jeho štart. Vojny však nepriali nielen olympiádam ale tá Druhá svetová ani košickému maratónu. Ale prívlastok „NAJSTARŠÍ V EURÓPE“ a druhý najstarší na svete po Bostonskom maratóne je pravdivý a neodškriepiteľný, i keď s počtom uskutočnených ročníkov to organizátori majú trochu popletené. Ale o tom niekedy nabudúce...

Súčasným organizátorom sa podarilo skutočne veľa. Urobiť z MMM skutočný sviatok v uliciach mesta, teda deň plný športu, hudby i zábavy. O veľkom záujme o štart v rôznych disciplínach svedčí to, že už dva týždne pred prvou októbrovou nedeľou, tradičným dňom MMM, usporiadatelia už museli uzavrieť prihlášky. Spoločne s účastníkmi Košického vodáckeho maratónu sa predpokladá, že počet účastníkov prekročí číslo 7000! A to až z 51 krajín sveta! Diváci v košických uliciach uvidia nielen špičkových profesionálnych vytrvalcov, ale aj umelcov, politikov, primátorov... Košický muž č.1 Richard Raši sa v uliciach „svojho“ mesta predstavil už veľakrát, ale v tomto roku premiérovo pobeží v jednej štafete so svojim bratislavským kolegom Milanom Ftáčnikom, k nim by sa mal pridať poslanec NR SR za SMER-SD a zároveň bývalý čs. futbalový reprezentant Dušan Galis... Každý z nich musí zabehnúť minimálne 10 kilometrov – a to si už vyžaduje celkom náročnú prípravu.

Najvýznamnejší športový sviatok na Slovensku klope na symbolické dvere. Môžeme byť skutočne hrdí na to, že MMM je rovnocenným partnerom aj takým maratónom, ktoré sa bežia v Bostone, New Yorku, Londýne, Berlíne, Prahe, Ríme, Benátkach... Dokonca má pred nimi niekoľko predností.