NÁZORY: Žltú kartu neberie na vedomie! – Vladimír Mezencev

Prezident SR v rokoch 1999-2004 Rudolf Schuster síce v januári oslávil svoje osemdesiatiny, ale energiu a životný elán mu môže závidieť hociktorý päťdesiatnik. Tak napríklad v tomto roku sa uskutočnila premiéra jeho divadelnej hry Bocatius. Niekoľko rokov trvalo, než divák na javisku Štátneho divadla v Košiciach mohol sledovať životný príbeh významnej historickej osobnosti – košického richtára Johanna Bocatia, ktorý žil v 16. storočí a do tohto mesta prišiel z územia súčasného Nemecka. Rudolf Schuster celé dve desaťročia zbieral o tomto zaujímavom človeku podklady zo slovenských i maďarských archívov a samotný Bocatius patrí medzi tie osobnosti, ktoré sú pre Schustera životnými vzormi.

 

Práve v týchto dňoch vrcholia prípravy na jeho cestu do Brazílie. Do krajiny, ktorá bola dlhé mesiace stredobodom pozornosti celej našej planéty v súvislosti so svetovým šampionátom vo futbale. Košický významný rodák do tejto krajiny cestuje nie po prvýkrát a tá ho priťahuje predovšetkým svojou neobyčajnou krásou, riekou Amazonkou, dažďovými pralesmi i pôvodnými obyvateľmi, z ktorých mnohí žijú v tých istých podmienkach, ako  pred stáročiami. Do ich rezervácií však nie je voľný prístup a ako R. Schuster pre Slovenský rozhľad povedal, práve vybavovanie povolení pre návštevu indiánskych kmeňov ho stojí nemálo času a námahy. V každom prípade tí, ktorí sledujú knihy a filmové dokumenty z jeho ciest po svete sa majú na čo tešiť. Určite ich po čase milo prekvapí  publikáciami  a filmami z cesty, ktorá sa uskutoční od konca júla do začiatku septembra.

 

Zdá sa, že ani po návrate z tejto náročnej výpravy si veľmi neoddýchne. Už teraz sa naňho tešia zamestnanci michalovskej Sladovne, ktorá práve v septembri oslávi polstoročie svojej existencie. Ide o významnú slovenskú spoločnosť, známu svojou kvalitnou produkciou ďaleko za hranicami našej republiky, ale u nás aj svojím – na dnešné pomery- netradičným sociálnym programom, ktorý by mohol slúžiť vzorom aj tým najvýznamnejším a najbohatším slovenským firmám. Už pri januárových oslavách svojho životného jubilea R. Schuster s humorom  konštatoval, že dcéra Ingrid, ktorá je lekárkou, mu k slávnostnej torte dala zhotoviť aj sladkú žltú kartu. Tá ho mala upozorniť na to, aby sa viac šetril a staral o svoje zdravie a predovšetkým na to, že má obmedziť svoje náročné zahraničné expedície. Zdá sa však, že náš prvý prezident zvolený priamou voľbou občanov republiky, si z tohto upozornenia nič nerobí. Asi ani nemusí. Veď podľa všetkého s pribúdajúcimi rokmi mu akosi pribúda aj to pevné zdravie...