My sa rozhodne nehráme na vlastnom piesočku – Stanislav Kubánek

Ešte nie tak dávno by som si vôbec nepomyslel, že tri moje príspevky za sebou napíšem o utečencoch. Nemusím zdôrazňovať, že radšej by som sa venoval riešeniu skvalitnenia dopravnej situácie v Prešove, znižovaniu nezamestnanosti mladých ľudí na východnom Slovensku či výstavbe komunálnych bytov pre mladé rodiny. Teda tomu, čo je pre mňa, mojich voličov i ostatných občanov Slovenska dôležité. Je tu však utečenecká kríza, či invázia do Európy – je to nakoniec úplne jedno, ako túto situáciu nazveme. Dnes už nikto nepochybuje, že sa tento problém týka každého z nás.

 

Pri všetkej objektívnosti musíme uznať, že Európska únia zatiaľ nezvláda riešenie ekonomickej krízy v Grécku aj situáciu s migrantmi, ktorí doslova prúdia z Afriky a Ázie na starý kontinent. Kto ba ešte na začiatku roka predpokladal, že v Európe sa medzi jednotlivými krajinami začnú stavať /na určitý čas/ neprekonateľné múry a ďalšie prekážky, že predstavitelia jednotlivých krajín, ktoré si nedokážu urobiť na hraniciach poriadok, začnú kritizovať a urážať susedov, s ktorými doteraz mali celkom solídne vzťahy. Niektoré krajiny už premiestňujú k svojim hraniciam vyzbrojené a početné vojenské jednotky, iní očakávajú spásu od vytvorenia akýchsi spoločných európskych pohraničných oddielov. Hovoríme, či chceme, alebo nie, už o destabilizovanej Európe, ktorá začína byť dosť bezradná. Na jednej strane nám dávajú za príklad v prijímaní utečencov Nemecko, na druhej v tejto krajine sa, žiaľ, podpaľovanie domov, v ktorých prechodne, či trvalo bývajú utečenci, stáva už akousi samozrejmosťou. Pripomínajú nám povinnosť správať sa solidárne, ale aj každá solidarita má svoje hranice. Nakoniec, utečenci, samozrejme nie všetci, útočia na policajtov, ktorí nerobia nič iné, iba to, čo je ich povinnosť – chránia územia svojich krajín. Pred niekoľkými dňami sa však v nemeckom Kesseli začali tvrdé a nebezpečné potýčky medzi samotnými utečencami. Nie jednotlivcami, ale desiatkami, ba stovkami. Pri upokojovaní situácie zranili aj niekoľkých policajtov... Nemecká premiérka Angela Merkelová už pred niekoľkými rokmi smutne konštatovala, že vytvorenie multikultúrnej spoločnosti v jej krajine sa nepodarilo a zostalo utópiou. To bola životom overená skúsenosť. Dnes má však opäť sny, ktoré sa nikdy nesplnia – o migrantoch z Afganistanu, Pakistanu a ďalších krajín, ktorí budú plne akceptovať nemeckú kultúru, zvyky a spôsob života. Jednoducho sa asimilujú a stanú sa príkladnými nemeckými občanmi. Čo už...

 

Problémy s utečencami spôsobujú doslova tragikomické situácie aj v susednom Česku. Tak napríklad, Jiří Dienstbier, minister pre ľudské práva, rovné príležitosti a legislatívu /ČSSD/ nedávno vyhlásil, že Česká republika môže prijať až 15 000 utečencov. Na jeho slová reagoval Milan Chovanec, minister vnútra z rovnakej politickej strany, že doteraz nevedel aký veľký dom má jeho kolega...

 

KVÓTY NIE SÚ RIEŠENÍM

Problém kvót spočíva v tom, že páni v Bruseli ich považujú za riešenie. Riešiť sa však musia predovšetkým vonkajšie hranice Schengenu a situácia v Sýrii, Afganistane, Kosove, atď., atď. Aj v administratívnom sídle EÚ je však dosť múdrych ľudí, ktorí tvrdia, že kvóty sú predovšetkým pozvánkou pre teroristov na bezproblémové presídlenie do niektorej z krajín Únie. Prečo však EÚ nezaujímajú utečenci z Ukrajiny, konkrétne z Donbasu? Aj tam je veľa ľudí, ktorí prišli o všetko, ktorí nevedia, či sa dožijú rána, pretože tam sa teraz strieľa predovšetkým v noci. Títo Európania dnes pre Brusel nie sú zaujímaví, ale nikto nevie prečo. Ten sa viac stará o Pakistancov či Iračanov.

 

Nie, rozhodne nepatrím medzi euroskeptikov. Chcem len poukázať na to, že jej prístup k riešeniu masového prílivu utečencov do Európy, je neúčinný, naopak, podnecuje k narastaniu jeho intenzity. Raz v Bruseli pochopia, že to, čo konkrétne navrhuje premiér Robert Fico, je v danej situácii to najlepšie riešenie. Tu skutočne nejde o 1502 utečencov, ktorých máme kompletne prichýliť u nás. Veď možno po čase väčšina z nich sa ilegálne premiestni do Rakúska, alebo Nemecka či Dánska. Aspoň to predpovedajú odborníci na migráciu. Nakoniec, ako magnet ich priťahuje predovšetkým SRN a Veľká Británia. Nie sme až takí nesolidárni, ako sa to snažia niektorí tvrdiť, veď s utečencami už aj pomáhame. My nie sme proti utečencom, ale chceme sa podieľať na riešení ich problémov u nich doma, aby nemuseli platiť obrovské sumy prevádzačom, aby neriskovali svoje životy a životy svojich najbližších, vrátane detí na strastiplnej ceste z Afriky a Ázie tam, kde nie sú očakávaní. Aby naďalej mohli žiť v mieri a bez obáv tam, kde sa narodili a vyrastali. V tomto je teda ten podstatný rozdiel medzi nami a tými, ktorí rozhodli o kvótach. Pretože ešte raz musím pre zmenu ja nekompromisne zdôrazniť, že kvóty nič nevyriešia.

Stanislav Kubánek, poslanec NR SR /SMER-SD/