Maroš Šefčovič chce naplniť nádeje Slovenska – Milan Országh

Je to Slovák ako repa, má  52 rokov, tri vysoké školy a 3 deti, 29 rokov odkrútených v diplomatických službách,  životnou oporou je mu manželka Helena. Tá to nemala a nemá jednoduché najmä v ostatnom čase, keďže jej partner slúži už 10 rokov pod modrou zástavou Európskej únie ako eurokomisár. Najskôr ako komisár Európskej rady pre vzdelanie, kultúru a mládež. Jeho diplomatický talent, schopnosť hľadať a nachádzať racionálne riešenia i pracovitosť boli hlavnými dôvodmi, prečo bol pred niekoľkými rokmi zvolený doslova bezkonkurenčným spôsobom za komisára pre energetickú úniu EÚ. Od roku 2010 je aj podpredsedom Európskej komisie, prakticky teda vicepremiér únie. Závratná kariéra mu otvorila celý svet, podáva si ruky a rokuje s najdôležitejšími mužmi našej planéty. Napriek tomu všetko zahadzuje za hlavu a doslova zo dňa na deň vstupuje do súťaženia o post prvého muža Slovenska. MAROŠ ŠEFČOVIČ teda v prípade volebného úspechu vymení Brusel a svet za maličkú krajinu pod Tatrami. Prečo tento ústup zo scény svetovej politiky? Nebol by našej planéte prospešnejší v úsilí o radikálnu energetickú modernu, s cieľom zvýšiť šance prežitia ľudstva pri dosiahnutí roviny „udržateľnosti“? (Tak či onak, hneď po oznámení svojho vstupu do súťaže o post prezidenta SR sa stal jedným z najhorúcejších kandidátov nielen medzi národom, ale aj v tipovacích súťažiach.)

 

Týmito a mnohými ďalšími otázkami súvisiacimi so Šefčovičovym prekvapujúcim rozhodnutím sa už intenzívne zaoberá nejedna slovenská myseľ. Hľadajúc skutočný dôvod, prečo chce vymeniť život na výslní sveta za bahno silne neokrôchanej slovenskej politickej scény. Prečo sa chce stať dobrovoľným pohyblivým terčom pre všetko dobré žravé médiá, cielene slúžiace nie kvalitnému a objektívnemu informovaniu spoločnosti, ale jej systematickému rozkladu. Prečo?

 

V pondelok 11. februára vysvetľoval svoj pohľad na tieto otázky v Prešove, na predvolebnom stretnutí s členmi okresnej organizácie strany SMER – SD. Bola to skôr priateľská debata ako predvolebná akcia, nesúca sa v prajnej atmosfére, ktorú si „smerácky“ prezidentský kandidát i jeho manželka Helena   pochvaľovali.  Z množstva Šefčovičovych vysvetlení a téz, ktorými sa v živote riadi, uvedieme iba niektoré, keďže v dlhočiznom dialógu toho bolo povedané veľa...

 

Nemám v úmysle ani náznakom hodnotiť volebné programy iných politických strán, ale SMER – SD je zo slovenských parlamentných strán jediná, ktorá realizuje sociálne opatrenia pre ekonomicky menej zdatných a chudobných občanov našej spoločnosti. A ja som tiež človekom so sociálnym cítením. Preto kandidujem za túto stranu. Pritom som presvedčený, že jedinou životaschopnou a potrebnou líniou pre ľudstvo je práve tá sociálna. Nakoniec, som otec rodiny, ktorá je mojim najdôležitejším životným pilierom a teda viem, čo je to dostatok a aký je život bez neho. Aj preto som presvedčený, že keď štát zažíva dobré časy, jeho obyvatelia by to mali pocítiť. Musíme teda sociálnu oblasť posilniť, nie znižovať jej úroveň.

 

Čo teda Slovensko potrebuje? Predovšetkým prezidenta, ktorý spája a nerozdeľuje. Nepotrebujeme škriepky, ničiace energiu ľudí, ale tvorivú spoluprácu. Presadzujme nové trendy, aby sme sa stali úspešnou súčasťou štvrtej priemyslovej revolúcie. Presadzujme nový prístup k seniorom, k mládeži, k zdravotnej starostlivosti, ktorej dnešná úroveň vážne ohrozuje plánovaný dôchodkový strop 64 rokov.

 

Slovensko potrebuje celospoločenský zmier, nie negatívnu energiu z televíznych obrazoviek. Poďme sa spolu rozprávať o tom, čo tento štát a jeho ľudia potrebujú. Ako mladým pomôcť vytváraním vhodných pracovných miest u nás, doma, aby sa nemuseli za prácou a prežitím túlať po svete. Ako splatiť svoj dlh našim seniorom, ktorí sa pričinili o to, že Slovensko je považované za tretiu najpriemyselnejšiu krajinu v Európe. Aby sa nemuseli báť či budú mať na lieky, na byt a stravu. Realita je taká, že v súčasnej dobe máme na Slovensku veľké sociálne rozdiely a tie je potrebné vyrovnávať. 

 

Chýbajú nám pracovníci v tých najperspektívnejších a spoločensky najdôležitejších priemyselných odboroch. Dajme mladým pre tieto odbory štipendiá, veď ide o budúcnosť ich krajiny! Spojme sa aj my v mene ich budúcnosti. Pritom, Slovensko má predsa množstvo vynikajúcich ľudí, jedinečných odborníkov a vedcov a skvelé výrobky, ktoré obdivuje a žiada celý svet. Vytvorme podmienky, aby sa ich počet zvyšoval a sortiment rozširoval.

 

Čo ešte bude pre mňa v prípade zvolenia dôležité? Napríklad to, aby zákonodarcovia prikladali ku každému novému návrhu zákona, ovplyvňujúcemu bežný život občana, aj vyčerpávajúcu analýzu jeho vplyvu na sociálnu úroveň obyvateľov štátu.

 

Opakujem, že som silne ľavicovo a sociálne orientovaný človek preto je pre mňa sociálna politika jednou z prvoradých priorít. Doteraz som sa vždy snažil presadzovať riešenia, ktorých cieľom bolo pomôcť ľuďom a chcem v tom pokračovať.

 

Slovensko je opäť potrebné posunúť o krok dopredu. Spojme sa pre tento cieľ, aby sme mohli byť na svoju krajinu hrdí a vo svete dostatočne sebavedomí!     

 

Kandidát strany SMER – SD Maroš Šefčovič je presvedčený, že základom zdravej a prosperujúcej spoločnosti je zdravá rodina. Aj preto si vybral za svoju partnerku do predvolebného boja svoju manželku Helenu, s ktorou si celý spoločný život plne dôverujú, čo sa potvrdilo už neraz. Teraz opäť prichádza hodina H, ktorá ich ešte viac stmelí. Taký má byť život, taká má byť rodina, taká má byť aj budúcnosť. Jasná a pevná!

Text a foto: M. Országh

Manželia Šefčovičovci

Manželia Šefčovičovci

Poďme na to!

Poďme na to!

Helenka, ale ti to ide

Helenka, ale ti to ide