Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Majiteľ pohľadávky voči Martinu má blízko k Procházkovi – Robert Fico

Bratislava 15. júla (Teraz.sk/TASR) - V dôsledku prehratého súdneho sporu má mesto Martin zaplatiť pohľadávku 8,4 milióna eur právnikovi Petrovi Kubíkovi. Primátor Martina, podpredseda strany Sieť Andrej Hrnčiar preto už dlhšiu dobu žiada premiéra Roberta Fica, aby mestu pomohol. Predseda vlády však na dnešnej tlačovej konferencii upozornil, že svedkom na svadbe právnika Kubíka bol predseda Siete Radoslav Procházka.

 "Je to čudné a podozrivé prepojenie," vyhlásil Robert Fico.

"Podpredseda strany Sieť Andrej Hrnčiar má zaplatiť vyše 8 miliónov eur z verejných peňazí blízkemu človeku predsedovi Siete Radoslavovi Procházkovi. Pýtam sa teraz verejne pána Hrnčiara, ktorý sa stále pýta mňa: Čo to tu pán Hrnčiar spoločne s pánom Procházkom robíte? Akú hru hráte na občanov, vrátane na tých vašich Turčanov, ktorých ste zneužili na podpisovú akciu?" zdôraznil premiér.

 Dodal, že osobne sa nikdy nestaval chrbtom k samosprávam a zodpovedné rezorty budú hľadať spôsob, ako Martinu pomôcť, ale až potom, ako Procházka s Hrnčiarom situáciu vysvetlia. Svedkovia na svadbe sú podľa Fica totiž veľmi blízke osoby. "O svojich zisteniach budem informovať všetkých primátorov a starostov Turca, ktorí sa podpísali pod výzvu o pomoc adresovanú mne," dodal.
 
Procházka pre Denník N potvrdil, že bol Kubíkovi svedkom na svadbe. "Bol som mu za svedka ešte ako študent pred viac ako 20 rokmi. Po vysokej škole sa naše cesty úplne rozišli. Pán Kubík išiel do biznisu, ja učiť na školu. Žiadny blízky vzťah neudržiavame," reagoval Procházka.

 Mesto Martin musí podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR z 26. februára 2015 v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole, a.s., zaplatiť 8,4 milióna eur firme PK Faktoring právnika Petra Kubíka. Mesto sa obrátilo na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie, a zároveň požiadalo o odklad vykonateľnosti. 

 Uznesenie o odklade vykonateľnosti vydal senát Najvyššieho súdu 19. júna. 
 Za bývalého primátora Stanislava Bernáta malo mesto Martin v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún. 

 Primátor Martina Andrej Hrnčiar na základe petície podpísanej viac ako 18.000 obyvateľmi Turca požiadal Roberta Fica, aby zasiahol proti možnej privatizácii Turčianskej vodohospodárskej spoločnosti na základe exekúcie tejto pohľadávky.

"Môže sa stať, že mesto by mohlo prísť o 52 percent akcií tejto strategickej spoločnosti. Preto žiadame predsedu vlády o novelu exekučného poriadku, ktorý by zabránil, alebo vyňal spod exekúcie strategické podniky, ktoré sa zaoberajú vodou, výrobou a distribúciou tepla," povedal 8. júla Hrnčiar.