Maďarské ozveny bratislavského summitu – Arpád Popély

U našich južných susedov v posledných týždňoch to politicky naozaj vrie.  Chcem pripomenúť, že veľká časť maďarskej populácie  nezdieľa názor premiéra V. Orbána o tom, že bratislavský summit EÚ „bol veľkým krachom“ - ako on doma vyhlásil.  Nie počas pobytu v Bratislave.  Tam, podľa  maďarských zdrojov, sa mu na chodbách bratislavského hradu údajne vyhýbala väčšina zahraničných delegácií.    

 

Jeden z uznávaných európskych expertov, bývalý člen Svetovej banky, dnes predseda „Hnutia moderného Maďarska“ Lajos Bokroš vyhlásil, že áno, z pohľadu V. Orbána bratislavský summit bol úplný krach.  Došlo k izolácii, nielenže nebrali do úvahy jeho reakcie, ale jeho vyhlásenia boli nechané bez povšimnutia. Toto je jeho skutočný krach - povedal L. Bokroš. Podľa jeho názoru, je zrejmé, že ak ide o 27 veľmi odlišných štátov, spolupráca je a bude možná len a len malými krokmi. Jeho Hnutie v deň maďarského referenda o kvótach odkáže do Bruselu, že v krajine je veľmi veľa občanov, ktorí si neprajú „hungexit“, ktorý podľa neho,  Orbán postupne pripravuje.

 

Oveľa väčší rozruch spôsobil V. Orbán v západných médiách svojimi vyhláseniami v talianskych médiách 22. septembra 2016.  V rozhovore použil výrazy „treba ich zhromaždiť a deportovať“.  Podľa talianskeho denníka tieto výrazy vyvolávajú strach, nakoľko ich vyslovil jeden z predstaviteľov EÚ. Denník ďalej konštatuje, že Orbánom tak často a so suverenitou opakované vyhlásenia o národnej suverenite  mu nedáva právo využívať extrémne pravicové výrazy a gestá, najmä nie v mene európskej identity a európskych kresťanských koreňov.

 

Maďarský premiér bol ešte otvorenejší na práve skončenej konferencii o migrácii vo Viedni.  Na tlačovej besede v sídle maďarského veľvyslanectva vo Viedni vyhlásil :  „moji kolegovia premiéri ma nahovorili na niečo, oklamali a vykľučkovali z toho, čo bolo dohodnuté“.  Jeho návrh o finančnej podpore Lýbie a Egyptu, s cieľom stabilizovať situáciu tak, aby v týchto krajinách bolo možné vytvoriť „migračné africké centrum, resp. mesto“ , nenašiel podporu.  V. Orbán následne inicioval a rokoval s macedonským premiérom o tom, že  Maďarsko je samostatne ochotné prispieť finančnými i ľudskými prostriedkami iba preto, aby vznikol záchranný val pred migrantmi južne od maďarsko-srbských hraníc. Macedónsko údajne jeho návrh privítalo.

 

V. Orbán v súvislosti s výsledkom maďarského referenda o povolení usadiť sa na území krajiny pre cudzincov vyhlásil, že Maďarsko následne je pripravené aj k zmene ústavy krajiny v zmysle výsledku referenda.

„Ak ľud rozhodne, tak my politici to musíme dať do takého právneho rámca, aby to bolo navždy nemeniteľné“ -  vyhlásil maďarský premiér.

 

Takže je viac ako pravdepodobné, že naši južní susedia, ako jediná krajina na svete, budú mať zakotvené aj v ústave, že iba maďarský národ rozhodne kto, kedy a za akých podmienok sa bude môcť  usadiť v Maďarsku.

 

V týchto súvislostiach je zvlášť dôležité upozorniť na  posledné agentúrne správy o tom, že vzhľadom na pomalosť bruselskej byrokracie , Taliansko iniciatívne pripravuje kroky na to, aby o otázkach migrácie začalo rokovať samostatne priamo s africkými krajinami, odkiaľ utečenci prichádzajú.

 

Nutnosť rokovať s Egyptom a Tuniskom vyjadril aj nemecký vicekancelár. Takže  plány maďarského premiéra, s ktorými sa stotožňujú aj krajiny V4 , nie sú až tak futuristické.