Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

M. Lajčák so švajčiarskym kolegom o predsedníctve...

Bratislava 10. marca (TASR) - Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal v Bratislave ministra zahraničných vecí Švajčiarska Didiera Burkhaltera. Cieľom jeho návštevy na Slovensku bolo prediskutovať bilaterálne otázky a nastávajúce predsedníctvo SR v Rade Európskej únie.

 

Minister M. Lajčák ocenil kvalitu dvojstranných vzťahov a intenzitu slovensko-švajčiarskych kontaktov, ktoré dostanú ďalší impulz v júni, keď má Slovensko navštíviť švajčiarsky prezident. Partneri okrem politického dialógu vyzdvihli aj spoluprácu v oblasti ekonomiky, vedy a inovácií. M. Lajčák pripomenul tiež spoluprácu so Švajčiarskom v konzulárnej oblasti, keďže nás zastupuje v šiestich krajinách, kde SR nemá vlastné veľvyslanectvo.

 

Minister M. Lajčák potvrdil odhodlanie pokračovať v spolupráci aj vo formáte Vyšehradská štvorka plus Švajčiarsko a ocenil, že Bern je aktívnym prispievateľom do Medzinárodného vyšehradského fondu. Ťažisko rokovaní s D. Burkhalterom tvorili európske otázky a prípravy na nastávajúce predsedníctvo SR v Rade EÚ. Švajčiarsko síce nie je člen únie, ale je integrované do viacerých európskych politík a preberá veľkú časť legislatívy EÚ.

 

Medzi Európskou úniou a Švajčiarskom v súčasnosti existuje niekoľko otvorených otázok. Vzťahy EÚ so Švajčiarskom dodatočne skomplikovalo švajčiarske referendum z februára 2014 o zamedzení nadmernej migrácie, a to aj z krajín EÚ. Obe strany teraz rokujú o tom, ako výsledok referenda implementovať bez obmedzenia existujúcich dohôd o voľnom pohybe. V dôsledku vzniknutej situácie sú v súčasnosti pozastavené rokovania medzi EÚ a Švajčiarskom aj o viacerých ďalších spoločných dohodách. Riešenie niektorých z týchto otvorených otázok môže kulminovať práve počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

 

"Slovensko chce konštruktívne prispieť k nájdeniu obojstranne akceptovateľných riešení, ktoré posunú vzťahy Švajčiarska s Európskou úniou dopredu," konštatoval po rokovaní so švajčiarskym partnerom minister M. Lajčák.