Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Médiá prinášajú zidealizované príbehy azylantov - Stanislav Kubánek

Problémy s utečencami sa v rámci celej Európy prehlbujú. Nádej na úspešne riešenie sa postupne vzdiaľuje. Mnohí politici tvrdia, že máme humanitárnu krízu a zdôrazňujú. že treba viac solidarity pri riešení otázky utečencov. Na druhej strane niektorí tvrdia, že s migrantmi prichádza do Európy terorizmus a choroby. Taliani sa sťažujú, že ich jeden utečenec z Afriky stojí 40 eur denne. Sociálne dávky pre odkázaných na Slovensku dosahujú 62 eur na mesiac. Počty utečencov sa budú prudko zvyšovať. Pozrime sa na počty žiadateľov o azyl v EÚ v minulých rokoch. Keď v roku 2008 ich bolo takmer 226 500, v uplynulom roku už takmer trikrát viac! Len v Maďarsku ich bolo v roku 2014 takmer 43 000, teda viac, než v Rakúsku a Belgicku dohromady.

Naše tzv. mienkotvorné médiá práve teraz prinášajú na svojich stránkach zidealizované príbehy Arabov a Afričanov, žijúcich dlhé roky u nás, ktorí si tu založili rodiny, vychovávajú deti, splodené so Slovenkami, pracujúcimi a bez finančných problémov. Zabúdajú však zdôrazniť, že veľká väčšina z nich prišla na Slovensko plánovane ako zahraniční študenti na naše univerzity a ďalšie vysoké školy. Absolvovala dlhodobý jazykový kurz slovenčiny pod vedením skúsených kvalifikovaných lektorov. Počas samotného štúdia si tu vytvorila zázemie nielen v komunitách už u nás žijúcich krajanov, ale našla si tu veľa priateľov a známych spomedzi našincov. Mnohí z nich uzavretím manželstiev zo Slovenkami sa dokonca stali členmi často rozvetvených rodín. Získali tak svokrovcov, švagrov a švagriné, v prípade potreby sa mali o čo oprieť. Najskôr prostredníctvom kolegov zo štúdií, neskôr z práce a potom priateľov i rodinných príslušníkov sa veľmi dobre zoznámili so spôsobom nášho života a hodnotami, ktoré Slováci vyznávajú ako národ. Čo však s tými, ktorí o Slovensku v živote nepočuli a ktorí by sa k nám dostali iba na základe rozdelenia podľa akýchsi kvót? Máme už predsa s takými svoje skúsenosti. Naši a ukrajinskí prevádzači ich dostali na slovenské územie, povedali im, že sú už v Nemecku (Francúzsku, Holandsku, Rakúsku, atď.) a nechali ich napospas osudu. Po ich odhalení a zaistení našou políciou skončili v záchytných táboroch. Keď zistili, že sú na "nejakom" Slovensku, tak sa mnohí z nich sústavne pokúšali dostať do Rakúska. Iní, naopak, snažili sa naoko spolupracovať s našimi orgánmi, predstierali záujem o pobyt v SR a to všetko iba preto, aby im priznali štatút utečenca. Keď sa tak stalo, tak potom rýchlo "za kopečky", teda preč zo Slovenska.

Nie sú tovar ani kusy

Nie, ja rozhodne nemám nič proti tým ľuďom. Sú medzi nimi, ako aj medzi nami, dobrí i zlí, čestní a bezcharakterní. Som však proti tomu, aby nám niekto prikazoval, koľko ich Slovensko má prijať. Imigranti predsa nie sú tovar, nemôžeme ich rátať na kusy a posielať na všetky svetové strany ako balíky. Okrem toho EÚ by mala začať pracovať s tými, ktorí chcú opustiť svoje rodné kontinenty, teda Afriku a Áziu, už v ich domovoch. Už len preto, aby tam dostali šancu lepšie žiť, aby ich život mal nejakú perspektívu. Žiaľ, tovarom sa stávajú už v rukách tých, ktorí organizujú ich úteky cez Stredozemné more. Tamojší prevádzači im predsa z trhovej ceny za prepravu do Talianska alebo Grécka nič nespustia. Záujemcov je predsa dosť. Nemilo ma však prekvapilo, že imigranti sa menia na peniaze už aj v Bruseli. Podľa oficiálnych návrhov prijímacia krajina za každého z nich dostane 6000 eur. Môže sa stať, že niektoré z chudobnejších členských krajín vezme peniaze i utečencov a potom sa ich jednoducho zbaví. Spôsob na to si už nájde.

Chcem či nechcem, musím uznať. že migrácia vo svete, predovšetkým tá ekonomická, je pre našu planétu už neúnosná. Od Austrálie a Nového Zélandu po Írsko. Koľkých ľudí sa ročne týka? Milióna, dvoch? Nikto presne nevie. Áno, buďme solidárni. Pomáhajme svojimi možnosťami a schopnosťami tak a tam, kde je to potrebné. Európska únia je dosť silná na to, aby zabránila tejto nežiaducej imigrácii už v jej zárodku, teda na spomínaných dvoch kontinentoch. Jednoznačne tam treba začať riešiť problémy utečenectva, nie v Bruseli.