Máme byť prečo optimisti – Stanislav Kubánek

Čas neúprosne letí. Zdá sa nám, že ešte nedávno sme sa naháňali za vianočnými darčekmi a my už máme za sebou nielen vstup do nového roku ale dokonca i do obdobia fašiangov. Samozrejme, tie si po dňoch adventu, nakupovania a upratovania treba užiť. My politici však už musíme myslieť aj na marcové voľby do NR SR. Ani sa nenazdáme a už budú predo dvermi.

 

Nedá mi aby som sa nevrátil do času pred minuloročnými Vianocami. Podľa médií ľudia si dovolili nakupovať viac než v predchádzajúcich rokoch. Radosť z toho mali, samozrejme, predovšetkým obchodníci, ale svoj podiel spokojnosti nad tým máme aj my, funkcionári strany SMER-SD. Je to teda jasný dôkaz toho, že po rokoch stagnácie ľudia majú plnšie peňaženky a môžu si dovoliť nakupovať viac. Samozrejme, v mnohých domácnostiach museli pred sviatkami  v rukách niekoľkokrát obrátiť každé euro, ale aj tie už v tomto roku budú mať život o niečo lacnejší a s viac peniazmi. Nechcem sa tu rozpisovať o jednotlivých sociálnych balíčkoch, ktoré prijala vláda R. Fica.  O tom sa už napísalo naozaj dosť.  Nedá mi však, aby som nespomenul minimálnu mzdu, ktorá 1. januára po prvýkrát prekročila 400 – eurovú hranicu, či priemernú mzdu, ktorá sa v tomto roku zvýši minimálne o tri percentá. Máme za sebou dvojročné obdobie mínusovej inflácie, ktoré sa tiež podpísalo pod stabilizáciu, resp. pokles cien potravín. Napriek tomu, že ceny držia v rukách obchodníci, teda závisia predovšetkým od nich, podľa odborníkov sa minimálne do polroka nebudú zvyšovať a keby potom predsa len nastal ten moment, tak to zdraženie bude iba symbolické – najviac o dve percentá.

 

Stále však boľavým miestom zostáva nezamestnanosť, i keď sa nám v minulom roku podarilo výrazne ju znížiť a to až tak, že to zaregistrovali aj v Bruseli. Niektorí zainteresovaní tvrdia, že v priemere môže klesnúť až pod desať percent, čo by znamenalo pre Slovensko historický úspech. Áno, nikto netají, že mnohí občania, predovšetkým vo veku 45-55 rokov si veľmi ťažko hľadajú prácu. Je to nepochopiteľné, že zamestnávatelia ich kvôli „vysokému veku“ takto diskriminujú. Takéto prípady, pričom ich nie je málo, sa stávajú predovšetkým v súkromnej podnikateľskej sfére. Žiaľ, štát je v tomto bezmocný. O to viac sa snaží súčasná vláda využívať aj tie obmedzené možnosti pri zamestnávaní  mladých ľudí, v tomto smere už dosiahla viditeľné výsledky. Na druhej strane aj medzinárodné odborné tímy, ktoré sa zaoberali nezamestnanosťou na Slovensku tvrdia, že až päť percent ľudí bez práce nemá a nebude mať záujem pracovať. Jednoducho im stačí využívať súčasný sociálny systém.

 

Veľa si sľubujeme od výstavby novej automobilky Jaguár Land Rover pri Nitre. Jej zriadenie získalo Slovensko v silnej konkurencii susedných krajín. S jej výstavbou sa má začať už v apríli a predpokladá sa, že v nej a v subdodávateľskom reťazci v rokoch 2018-2020 nájde zamestnanie až 15 000 ľudí! Priznám sa, oveľa radšej by som bol, keby táto automobilka vyrástla na východnom Slovensku, kde je nezamestnanosť najvyššia, ale tu už mal rozhodujúce slovo budúci investor a ten sa rozhodol pre lokalitu pri Nitre.

 

Čaká nás zaujímavý rok. Všetkým  čitateľom Slovenského rozhľadu, ich príbuzným, priateľom a spolupracovníkom želám prežiť ho pri pevnom zdraví, v spokojnosti v rodine i v zamestnaní, bez strachu o budúcnosť. Teda v znamení optimizmu a sociálnych istôt, ktoré terajšia vláda pod vedením R. Fica dôsledne zabezpečovala a som presvedčený, že v tomto smere nedôjde k žiadnym zmenám ani po marcových voľbách do NR SR.

Stanislav KUBÁNEK

poslanec NR SR /SMER-SD/