Krym hrozí Ukrajine súdom za náhradu škody za „20 rokov drancovania“

Vedenie Republiky Krym v odpovedi na výhrady Kyjeva o právach na suverénne vody okolo polostrova si ponechávajú právo podať kontra žalobu – za škodu, ktorá bola spôsobená republike za dvadsaťročné drancovanie ostrova ukrajinskými úradmi, oznámil podpredseda krymskej vlády Ruslan Baľbek.

 

„Krym má právo podať kontra žalobu a požadovať od Ukrajiny náhradu škody za drancovanie, ktoré uskutočňovala na polostrove počas dvoch desaťročí, keď sa pod „šéfstvom“ kyjevských úradov bačovalo s krymskou pôdou, nehnuteľnosťami, odoberali sa kompletne všetky dane a pritom sa do rozvoja infraštruktúry a hospodárstva regiónu nič neinvestovalo“, povedal RIA Novosti Baľbek a zdôraznil, že požiadavky ukrajinskej strany ohľadne suverénnych práv na vody okolo Krymu nenesú za sebou žiadne právne následky a majú len populistický charakter.

 

„Je celkom možné, že sa nájde súd, ktorý vynesie rozhodnutie, zaväzujúce RF podriadiť sa ukrajinským požiadavkám. Lenže tieto požiadavky sa budú plniť iba v zápale predstáv sudcu a horúčkovitom blúznení ukrajinských politikov“, povedal tiež Baľbek.

 

Poznámka redakcie: Zaujímavá by bola situácia, ako by sa súdy postavili k otázke ak by sa Krym začal súdiť za škody spôsobené mu Ukrajinou tým, že odmietla akceptovať krymské referendum o samostatnosti polostrova už v roku 1991, pri rozpade ZSSR. Pretože na základe Belovežských dohôd mali bývalé sovietske republiky poskytnúť právo na odčlenenie tým svojim súčastiam, ktoré o to prejavia záujem. Referendami tak urobilo Abcházsko a Južné Osetsko, no Gruzínsko im svoju demokraciu predviedlo s mečom. Vyše 90-percentný záujem o odčlenenie referendom dokázal aj Krym, no Ukrajina ho proste odignorovala a naďalej okupovala.

V. Mikunda s využitím vz.ru, 23. 8. 2016