Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kritika Varšavy sa týka aj vyšehradských susedov – Dušan D. Kerný

Poučenie z dvojakého metra pre Maďarov a Poliakov

 

Európska komisia začala proces monitorovania dodržiavania zásad právneho štátu v Poľsku. Je to dôsledok rýchlych zmien zákonov, ktoré prijal nový parlament po voľbách.  Nové zákony sú dôsledok volebného víťazstva. Parlament, vláda ako aj v predchádzajúcich voľbách zvolený prezident sú z jednej strany. Brusel tak rýchlo reagoval na rýchle zmeny vo Varšave. Predtým veľmi dlho a zásadne kritizoval Budapešť jednej strany, ale podobný krok nezaviedol. Svedčí to o nových pomeroch v Európe čeliacej viacerým nevyriešeným krízam.

 

Rozhodnutie Európskej komisie ukázalo, že „preverovanie“ Poľska je snahou udržať čo najväčšmi jednotu radov únie. Tá má dosť starostí, aby dobre dopadlo referendum v Británii, kde sa bude zvažovať možnosť vystúpenia. Najsilnejšie štáty, ako Nemecko, čelia nevídane prudkému poklesu popularity a postavenia špičkových štátnikov, osobitne A. Merkelovej nielen v dôsledku migračnej krízy, Ide aj o tom, že štáty strednej Európy neprijali nanucovaný automatizmus prerozdeľovania utečencov. Doteraz to nie je uspokojivo vyriešené a je to predmetom trvalého napätia. Chápe sa to ako nedostatočná schopnosť solidarity najmä oslabujúca súdržnosť únie. A v tejto nepochybne veľkej kríze, ako v krízach vždy, je zachovanie súdržnosti a stability pre EÚ to kľúčové. Odrazu sme sa stali „východoeurópskymi štátmi, ktoré si musia uvedomiť, že nijaký štát EÚ nemôže si zo spoločného koláča vyberať len hrozienka“. Zrazu sa nám dôrazne pripomína, že demokracia znamená dodržiavanie právneho štátu a slobody názoru, slobody médií.

 

Všetko by to bolo v poriadku, keby sa rovnaký meter používal aj voči Maďarsku a jeho dominantne vládnucej strane FIDES Viktora Orbána. Tá tiež nastúpila so zákonmi meniacimi zloženie ústavného súdu a pomerov v médiách. Bola síce vystavená kritike, ale V. Orbán ešte v roku 2013 a to priamo v Štrasburgu si vyprosil, aby sa tak zasahovalo do práv Maďarov, ako nikdy predtým od čias Sovietskeho zväzu. Tentoraz predseda Európskeho parlamentu M. Schulz vyčítal novej poľskej vláde „riadenú demokraciu podľa vzoru ruského a la Putin, dokonca  prirovnával k štátnemu prevratu.“ Treba povedať, že Martin Schultz je z nemeckej  sociálnodemokratickej SPD a uchádzal sa o post ako kandidát socialistickej, teda menšej  polovice európskeho parlamentu. Kým únia v prípade Maďarska prakticky nič neurobila voči Poľsku začala konať v zmysle článku 7, čo v prípade Maďarska neurobila. Lenže Orbánovo Maďarsko s FIDESZsom na čele je členom väčšinového zoskupenia ľudoveckého, kresťanskodemokratického.

 

Porazená poľská vláda a strana, ktorá predtým katapultovala do Bruselu za „prezidenta“ Európskej únie Poliaka Tuska, patrila do tho istého zoskupenia ako Martin Schultz, kým terajšia vševládna strana Právo a spravodlivosť je mimo týchto zoskupení. Ako v tom je časť vysvetlení. Pritom, ako konštatujú pozorovatelia, v Maďarsku je situácia oveľa dramatickejšia napríklad pokiaľ ide o médiá, kým zásahy vlády sa týkajú verejnoprávnych médií, nový zákon umožňuje vláde menovať ich šéfov a súkromné médiá ponechavá nedotknuté, v Maďarsku dochádza k šikanovaniu aj súkromných médií, súkromných rozhlasových staníc.

 

Tlak na poľskú vládu sa zvyšuje a to aj podporuje jej kritikov v Poľsku, lenže aj tu vidno rozdiel medzi obomi štátmi, krajinami, politickými pomermi. V Poľsku sa demonštruje v Maďarsku nie. V Maďarsku kritika, tlak euroinštitúcií nijakým spôsobom nemá vplyv na početné demonštrácie, ako v Poľsku. V Poľsku sa zaviedol mechanizmus monitorovania, ktorý na jednej strane vytvára tlak na vládu  a na strane druhej povzbudzuje tých, ktorí proti nej demonštrujú. Je typické, že do Bruselu vyrazil poľský prezident, poľské špičky sa usilujú o to, aby to bol dialóg v zmierlivých tónoch. Aké pomery a aké atmosféra okolo zavedenia monitorovania panuje azda najlepšie svedčí dementu samotného prezidenta Európskej rady Donalda Tuska. Ten rázne poprel, že by išlo o bruselské sprisahanie proti Poľsku, inými slovami proti terajšej víťaznej politickej strane. Na druhej strane je jasné, že Poliaci sa chcú pohybovať v rámci európskych štandardov.