Kríza v Kyjeve – Dušan D. Kerný

Bývalý viacnásobný minister slovenských vlád Ivan Mikloš je poradcom dvoch ministrov ukrajinskej vlády, ktorí získali ukrajinské občianstvo len nedávno, jeden z nich, minister hospodárskeho rozvoja a obchodu pôvodom z Litvy požiadal o demisiu, lebo „nechce kryť korupciu“.

 

Minister Ajvaras Abromavičuš požiadal parlament, Verchovnu Radu o zbavenie kresla pre konflikt s prezidentom. Zhodol sa v tom zrejme s Ivanom Miklošom, pretože v zdôvodnení sa odvoláva nielen na osobná názor, ale aj na názor svojho kabinetu, svojej komandy ako sa vyjadril, lebo nechce byť zástenou, španielskou stenou kryjúcou nehanebne otvorenú korupciu a ani on a ani jeho komanda sa nechcú stať plne ovládanými bábkami pre tých, ktorí chcú presne ako sa to robilo pri predchádzajúcom režime / prezidenta Janukoviča/ nastoliť plnú kontrolu nad peňažnými tokmi štátu.

„Nechcem letieť do Davosu a tam rozprávať o našich ukrajinských úspechoch zatiaľ čo za našim chrbtom si budú jednotliví ľudia presadzovať svoje záujmy“, povedal minister doslova. Podľa názoru miestnej tlače príčinou ministrovho postupu je otvorený konflikt s vedúcim predstaviteľom poslaneckého klubu prezidentského Bloku Petra Porošenka. Poslanec Igor Kononenko sa údajne už celý rok usiluje presadzovať svojich kandidátov a loboval za to, aby sa “jeho“ ľudia dostali na vedúce miesta v mnohých veľkých podnikov a štátnych úradov. Na ostrie noža sa konflikt dostal teraz, keď išlo o funkciu generálneho riaditeľa spoločnosti Ukrchimtransamniak.

 

Bývalý minister slovenských vlád vedno s bývalým predsedom vlády sú poradcami na Ukrajine, exminister I. Mikloš tak poradcom ministra ekonomiky a obchodu ako aj ministerky financií, Američanky ukrajinského pôvodu, ktorá tiež získala občianstvo len nedávno. Ministerka neuspela vo Verchovnoj rade návrhom daňovej reformy, poslanci sa postavili proti návrhu daňovej reformy, podobnej ako I. Mikloš presadil pri minimálnom odpore kedysi v parlamente na Slovensku. Minister z Litvy pred nastúpením do úradu  posledné vyše desaťročie pracoval v investičných fondoch vo východnej Európe.  Bez ohľadu na to ako sa bude konflikt vyvíjať a prečo ho minister hnal na ostrie noža, dáva obraz o tom, aké zložité problémy Ukrajina trvalo a systémovo má. Aké vlastne pomery panujú v Kyjeve vidno najlepšie vidna na tom, že osem veľvyslancov štátov EÚ a NATO ku ktorým sa pridal aj predstaviteľ Švajčiarska napísali rázne stanovisko na podporu ministra, inými slovami sa s ním stotožňujú. Potom, čo podobne kategoricky vystúpil v Kyjeve aj americký viceprezident je zrejmé, že terajšia ukrajinská vláda a terajší ukrajinský prezident nie sú účinne schopní presadiť skutočné zmeny. Jedna vec bola majdan a krvavý kúpeľ v Odese, bombardovanie a delostrecké ostreľovanie vlastného obyvateľstva štátu na východe a iná vec je spravovať štát a rozbiť doterajšie oligarchické štruktúry. Paradoxom terajšej situácie je, že sa stále tvrdilo ako majú zahraničné veľvyslanectvá pod kontrolou ľudí v Kyjeve – ak sa vzdáva kôň na ktorého vsadili tak to vyzerá, že situácia v Kyjeve sa stáva bezkontrolnou. Teda svojráznosť ukrajinskej scény sa ani za cenu drahoty a krvi zasa nezmenila. A zasa medzinárodné inštitúcie počúvajú na vábenie z Kyjeva aby  do onej povestnej diery dali mnohé miliardy dolárov pomoci....