Koniec dobrým časom – Ján Horár

Pre väčšinu krajín Európy ale aj sveta sa dobré časy skončili, znižujú sa úspory a rastú dlhy, samozrejme aj na Slovensku,. Finančné aktíva Slovákov napríklad už rastú menej ako je východoeurópsky priemer. Jednoducho povedané čakajú nás roky, keď si bude treba priťahovať opasky, teda aspoň väčšina z nás. A to ešte dnes celá Európa pozerá na najväčšiu banku v tejto zóne Deutsche Bank, ktorá sa ocitla v kríze a jej kolaps hrozí, že stiahne do vody všetky európske krajiny a celý bankový sektor sveta. Americké ministerstvo žiada od Deutche Bank vyplatiť 14 miliárd dolárov ako pokutu za rôzne nekalé bankové operácie a ani posledné stretnutie na úrovni banky a ministerstva financií USA nič nové v tejto kauze neprinieslo.

 

Inými slovami Deutsche Bank sa ocitla na pokraji tzv. „špirály smrti“, ktorú nebude možné zastaviť bez účasti štátu. Ibaže nemecká vláda sa vyslovila, že sa do týchto pomerov miešať nebude. Vklady klientov v tejto banke predstavujú  dnes 556 miliárd eur, ak by neveľká časť klientov začala vyberať peniaze, znamenalo by to tragédiu gigantických rozmerov. Okrem toho táto banka drží 42 triliónov  euro v derivátoch,  pričom niektorí klienti v posledných dňoch, ktorí investovali v derivátoch cez Deutsche Bank  sa premiestnili do iných bánk.

 

Je jasné , že trh bude ťahať nemeckú banku  stále nižšie a nižšie a jediným riešením je garancia štátu. Ak sa tak nestane, potom bude platiť, že čo sa stane s Deutche Bank, tak to isté sa stane s Európskou úniou, lebo nemecká ekonomika v únii zohráva najvážnejšiu úlohu. Pád tejto banky by spôsobil na  svetovej scéne oveľa väčší rachot, ako sa to stalo v roku 2008 v prípade  Lehmann Brothers. Aj v prípade tejto americkej banky sa hovorilo, že je veľkou bankou a pád jej nehrozí, ale isté kruhy mali záujem tento pád vyvolať a tak sa aj stalo.

 

Nemecká banka bude asi podobný príklad, pretože niektorých kruhom tiež záleží aby padla a s ňou aj ekonomika Európskej únie. Experti bankovníctva očakávajú v roku 2017 veľký prelom, ktorý môže byť zviazaný aj s prezidentskými voľbami v USA. A tak Damoklov meč, ktorí visí nad Deutsche Bank, môžu a aj nemusia prezidentské voľby vyriešiť. Zaujímavé na tom je, že napríklad bankár Soros na Ukrajine robí propagandu, že  EÚ už vlastne neexistuje a existovať nebude. A nemusia byť ďaleko od pravdy tí, ktorí tvrdia, že práve tento  americký bankár  je tým koňom, ktorý spôsobí pád najväčšej banky v Európe a zrejme na tom po Brexite majú eminentný záujem aj Angličania, ktorí si  bankovú dominanciu  svojej bankovej City budú chcieť zachovať.