Komu a čomu slúži Boris Zala? – Vladimír Mezencev

Europoslanec Boris Zala /SMER-SD/ dosiahol to, po čom túžil už dlhší čas: jeden – dva dni mu naše médiá venovali zvýšenú pozornosť. Dostal sa na televízne obrazovky i na stránky denníkov. Zároveň však potvrdil to, čo už dávnejšie vie každý občan, ktorý pravidelne sleduje politické dianie okolo seba: B. Zala patrí medzi tú početnejšiu skupinu poslancov Európskeho parlamentu, ktorí stratili cit pre realitu a žijú vo vlastnom svete, plnom pohodlia a rôznych finančných i spoločenských výhod.

 

Boj proti vlastnej strane je ako boj s veternými mlynmi. Sám sa síce chváli tým, že patrí medzi zakladajúcich členov Smeru /1999/, pôsobil vo funkcii jeho podpredsedu /2001-2003/, jedno volebné obdobie zasadal ako poslanec v NR SR /2002-2006/. Dosť času mal teda na to, aby navrhoval zákony a prijímal osobné rozhodnutia na odstraňovanie u nás sociálnej nerovnosti a zvyšovanie životnej úrovne ľudí, ktorí ju mali a majú hlboko pod priemerný štandard. Vieme dobre, že v tomto smere neurobil  nič. Hral sa skôr na ideológa strany a k tomu stačilo sedieť doma a v teple. Nie cestovať po hladových dolinách /tento termín pán europoslanec rád používa najmä v súvislosti s kritikou vlastného Smer-u SD/, rozprávať s jednoduchými ľuďmi o ich sociálnych pomeroch, jednoducho dohromady nemusel nič. Nie tak dávno predsa len niečo urobil: v Európskom parlamente hlasoval proti vlastnej krajine! Všetci predsa dobre vieme, že takmer všetky naše parlamentné strany sa zhodnú aspoň v tom, že súhlasia s politikou Vlády SR, ktorá jednoznačne odmieta kvóty na povinný príjem utečencov z Ázie a Afriky. Pán Zala však využíva každú príležitosť na chválenie sa tým, že hlasoval nielen proti tomu, čo presadzuje nielen naša vláda, ale aj všetky vlády Višegrádskej štvorky, ale najmä proti tomu, čo je v rozpore so záujmom prevažnej väčšiny obyvateľstva Slovenska. Pretože sami dobre vieme čo si myslíme o tom obrovskom množstve mladých silných mužov, ktorí pod pláštikom utečencov prichádzajú do Európy s jediným cieľom – využiť jej sociálny systém na svoj pohodlný život predovšetkým v západnej a severnej časti nášho kontinentu.

 

Nič proti tomu, že kritizuje dianie v strane SMER-SD. Ako jej člen má na to právo i možnosti. Na to však by mal využívať stranícku pôdu a nie médiá, z ktorých väčšina podobné situácie doslova loví. Už predovšetkým preto, lebo v Smere sa doteraz vždy bielizeň prala doma, vo svoje „pračke“, tak ako je to v politickej kultúre zvykom. Pritom kritizovať tak, aby to prospelo k zlepšeniu práce strany a nie iba neustále vyslovovať stále dookola tie isté, nič nehovoriace frázy.

 

V každom takomto prípade si čitateľ i poslucháč musí položiť otázku: prečo to ten pán Zala všetko robí? Veď si pritom dobre uvedomuje, že lídrom strany SMER-SD by sa nikdy nestal, i keby Robert Fico stokrát abdikoval. Z toho všetkého vychádza, že celý ten humbug  spustil na žiadosť iných, ktorí chcú iba jedno: zdiskreditovať stranu, ktorá je celých 15 rokov na Slovensku najobľúbenejšia i najsilnejšia.

 

Prečo si prerušil členstvo v Smere? Mohol z neho už ihneď vystúpiť! Pán Zala zároveň tvrdí, že v strane nechce zakladať žiadnu platformu, ani neplánuje založiť novú politickú stranu. Nečudo, veď si veľmi dobre vie zrátať koľko by našiel podporovateľov  v strane. Dalo by sa ich zrátať na prstoch jednej ruky. Nakoniec, sám predseda strany SMER-SD Robert Fico konštatoval na verejnosti, že europoslanci nemajú v strane žiaden vplyv...

 

Borisa Zalu po skončení mandátu v Bruseli a Štrasburgu čaká veľmi štedrý a v jeho prípade určite nie zaslúžený „eurodôchodok“. Mesačne bude dostávať toľko, koľko iný za celý rok. Takže lepšie bude preňho, pre stranu Smer i pre všetkých nás, ak si začne plánovať zaujímavé využívanie voľného času. V Smere rozhodne nikomu chýbať nebude...