Kočovníci – Rudolf Slezák

Nenúťte ma, mám už sedemdesiat rokov, aby som založil ďalšiu stranu, zaperlil pri spomienke na November 1989, Milan Kňažko. Bolo na ňom vidno, ako veľmi mu záleží na tom, aby opozícia zvrhla a vymenila jedno farebnú vládu Roberta Fica. Vyzval ju preto, aby sa proti Smeru prebudila a zjednotila, ak nechce, aby sa na staré kolena pustil do súboja s Ficom on sám. Pripomenutie si nežnej revolúcie, bolo príležitosťou aj pre takéto silné vyjadrenia od starých harcovníkov, ktorí majú  svoje skúsenosti so zakladaním a preskupovaním sa podľa potreby, do všelijakých politických subjektov. Aj Milan Kňažko je známym "kočovníkom", ktorý počas svojho politického života, ich vystriedal niekoľko. Jedna strana hore dolu, na jeho politickom profile by to veľa nezmenilo, veď aj prezidentom chcel byť. Klamal by som však, ak by som tvrdil, že by podľa mňa, bol dôstojnejším, ako z vôle ľudu zvolený, Andrej Kiska. Pravdepodobne by to iba viac iskrilo medzi prezidentským palácom a Úradom vlády. Máme však aj iných "kočovníkov", ktorí pendlujú medzi Bratislavou a Prahou, no vždy keď prídu na Slovensko, považujú za potrebné ľudí zbytočne znervózňovať. Jedným z nich je aj "vševedko", Martin Šimečka. Ani tentokrát si nedal ujsť príležitosť, aby nám  tak od srdca, nepovedal pri príležitosti spomienky na rok 1989, niečo nelichotivé: skonštatoval, že z našich ľudí už vyprchalo nadšenie z ponovembrového vývoja.

 

Martin Šimečka patrí medzi osobnosti, ktoré vždy dostanú priestor v našich mienkotvorných médiách a tak tomu bolo aj tentokrát. Objavil sa na televíznych obrazovkách a všetci sme ho počuli, ako nelichotivo o nás zauvažoval: Do očí nám vmietol, že k slobode a demokracii sme prišli príliš ľahko, preto si ju tak málo vážime. Aj krajiny na Balkáne majú k týmto výdobytkom civilizácie vraj lepší vzťah, pretože si ich museli vybojovať v občianskej vojne. Nepovedal síce ktoré krajiny, ani to, čí mal na mysli Kosovo, Rumunsko Albansko, Bosnu... aj tak si však myslím, že ak by u nás tiekla krv, v mene demokracie a slobody, dnes by sme sa za to skôr hanbili, ako by sme spomienku na takúto revolúciu velebili.Ani Chorváti a Srbi nie sú dnes pyšní na svoju krvavú minulosť.

Dokončujúc túto úvahu na tému "kočovníci", som jedným uchom zachytil informáciu z večerných správ, že ich rady rozširuje aj Ludovit Kaník. Milan Kňažko už teda nebude musieť zakladať novú stranu, mladší poslanec, bývalý minister práce a sociálnych veci, prevzal na seba túto úlohu. Opúšťa svojho predsedu Freša a zakladá nový politický subjekt - DS SDKU. Ako rytier Don Quijote, natiahol na seba staré hrdzavé brnenie, vzal do ruky drevenú kopiju, vysadol na starú herku a vybehol na politickú scénu, obnovovať zabudnuté a opustené princípy. Kedysi to bol krásny ukážkový kôň, na ktorom jazdila bývala modrá elita, ktorá už prekočírovala do iných bezpečnejších stajní a vykašlala sa na svojho koňa aj na svojho predsedu. No a ten, kedysi nádherný a plnokrvný tátoš, dnes od hanby chradne a neverí tomu, že ho Ľudovít Kaník obriadi a preberie k životu.