Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Keď sa kríza tiahne dedinou – Rudolf Slezák

Bolo že to slávy, keď Nové poriadky vtiahli do ulíc a príbytkov v dedine. Prvé, čo ľudia zaznamenali, bol neskutočný nárast krčiem a reštaurácií, aby každý mohol, pohodlne vychutnávať pri pivečku, príchod nových čias. Z každého pohostinstva sa dlho do noci, ozývali bujaré a nadšené výkriky hosťov, všade po okolí, bolo cítiť vôňu klobás, ciganských pečienok a vyprážaných rýb. Štamgasti si potrebovali aj zajesť, aby mohli potom znova a znova každého presviedčať, o svojich sympatiách, k porevolučným zmenám.Najme vtedy, keď sa medzi nimi objavili prví uchádzači, o prevzatie obecných záležitostí. Ale aj vtedy, keď sa medzi nimi začali objavovať prví podnikatelia v zelených , modrých, bordových...sakách. Povrávalo sa, že podľa farby saka, sa dá rozoznať ich dôležitosť a majetnosť, v slobodnom podnikaní. Krišpin nosieval sako zelené, no vždy, keď sa ho niekto spýtal, aké je jeho postavenie v podnikateľskej branži, iba sa potuteľne usmieval.

Ubehlo niekoľko rokov a život na dedine sa zasa zmenil. Z krčiem ostala iba jedna jediná a aj tá zíva prázdnotou. Štamgasti sa niekde vyparili a väčšinu z nich, výdať akurát tak na pošte, kam si chodia pre nezamestnanecké alebo sociálne dávky. Kríza, poriadne zakosila v ich radoch. Jeden z nich povedal, že kríza sa chová, ako Hroznyš kráľovsky. Zo začiatku, keď ležal zmotaný do klbka, bolo dobre a hojno, teraz sa však už roztiahol a vyberá si svoje obete. Krišpína však kríza nepoznačila. Naopak, začalo sa mu dariť viac, ako inokedy. Zreštituoval po otcovi majetky, vybudoval si veľkú výrobnú prevádzku - po celom Slovensku, rozhodil svoje obchody.Darí sa mu a nosí motýlika a výberový oblek, zelené sako už dávno vyhodil. Vždy ho obklopujú krásne ženy a všeličo sa povráva po dedine, o jeho úspechoch v ich dobívani. Starší ľudia hovoria, že to má po svojom otcovi a dedovi. Ani oni nedali pokoja dievkam, okolo seba. Práve o tom prebiehal rozhovor troch mužov, v takmer prázdnej krčme.Dvaja z nich sedeli nad vyvetraným pivom, ten tretí si labužnický vychutnával s Coca colou, drahú whisky. Občas si potiahol s dlhej cigarety.

- "Ani veriť sa mi nechce, že som s Krišpínom vojenčil alebo, že som s ním ako učeň, na bitúnku čreva prával", vzdychol jeden z nich. "Pozri na tie ženské okolo neho, každá je jeho, ak sa mu zachce. Pridá na plate, zoberie ju niekde, akože na školenie...a kocúr je v trúbe", pridal sa ten druhý, usrkujúc si z vyvetraného piva. Chlapík s dlhou cigaretou si iba poťahoval a labužnický vypúšťal zo svojich úst cigaretový dym. - " A čo Veronika, darí sa jej ?", nenápadne sa ho spýtal jeden zo spoločníkov.
- "Darí, Krišpin jej zasa pridal na plate", odpovedal muž s dlhou cigaretou."Inak by som si nemohol dovoliť popíjať whisky", pridal sa k rozhovoru."Ráno išla s Krišpínom na akési školenie do Brna", poznamenal ešte.
-" Do Brna a na školenie s Krišpínom?" - prekvapila táto informácia jeho spoločníka. Idem od vody a jeho Bavorák som videl odstavený od rána, pri poľovníckej chate. Už aj tú kúpil nenažranec.
Muž s dlhou cigaretou stuhol. Zrazu pochopil, kam táto debata smeruje. Aj to, ako často Veronika vycestúva na všelijaké školenia. V mysli sa mu vynorilo niekoľko signálov, ktoré ho mali upozorniť, na príliš dôverné vzťahy Veroniky s Krišpínom. Podcenil to, uplatili ho vreckovým.Bez slova zadusil v popolníku cigaretu, vyšiel von a vyrazil na bicykli, k poľovníckej chate. Dlhší čas sa potom po dedine nerozprávalo o inom, ako o tejto príhode. Dobitý Krišpin sa dlho neukázal vo svojej prevádzke a Veronika dlho nosila slnečné okuliare, aj keď bolo zamračené. Niekoľko krát sa však tento manželský pár, predsa len ukázal v krčme. Sedeli bokom od ostatných, popíjali pivo so spadnutou penou a Veronika stále niekde vyvolávala. Určite nie Krišpínovi, pretože on ju hned, po tomto incidente prepustil z práce.
- Je to ale kus ženskej, poznamenal jeden zo štamgastov, popíjajúcich vyvetrané pivo.
- Za takú ženskú, by som sa aj ja nechal zmlátiť, prisvedčil mu jeho kolega.
Za nejaký čas sa Veronika znova zamestnala, tento krát u konkurencie. Domov ju vozí nádherný vyleštený bavorák a ona čoraz častejšie chodieva aj po víkendoch, na všelijaké školenia. Takmer nič sa nezmenilo, manžel zasa popíja whisku s coca-colou a fajčí dlhé cigarety. Hroznyš kráľovsky, ubližuje iba škaredým a chudobným ľuďom, povzdychol si jeden zo štamgastov, tak, aby to muž s cigaretou nepočul. Jeho kolega mu nenápadne prikývol.