Keď kúpeľný Most slávy plače... – Arpád Popély

Aj vtáci v parku kúpeľného mestečka so smutným hlasom oznamujú, že Art Film Fest odchádza a príde Medzinárodný filmový festival. Odborné kruhy i bežní obyvatelia Trenčianskych Teplíc s veľkým smútkom prijali fakt, pred ktorý boli postavení. Aj v médiách bolo oznámené, že filmový festival v Trenčianskych Tepliciach pokračuje v tradíciách. Ibaže s tým rozdielom, že sa vygumoval, resp. zmenil názov, ktorý preslávil kúpeľné mesto už 23 rokov.

 

No, je to prirodzené, povedia viacerí. Veď aj do prezídia tohto podujatia zasadli nové osobnosti – Jiří Menzel, Kamila Magálová a iné. Aj umenie potrebuje zmenu... Tohtoročný Medzinárodný filmový festival bude úplne iný ako tie predchádzajúce. Bude skromný. Bolo totiž medializované, že organizátori nestihli podať žiadosť o finančnú podporu do audiovizuálneho fondu a preto sa tento rok musia zmieriť s finančnými obmedzeniami. Zdroje na Festival v kúpeľnom mestečku pokrývajú z polovice verejné financie od mesta a Trenčianskeho samosprávneho kraja a z polovice financie od súkromných partnerov a miestnych podnikateľov.

 

Minulú slávu tohtoročného Festivalu aspoň čiastočne oživí prítomnosť svetoznámeho režiséra Jiřího Menzla na tlačovej besede pred jeho začiatkom, kam si odskočí z dovolenky v Španielsku. Oskarový režisér si Trenčianske Teplice veľmi obľúbil. Vyslovil sa , že nemá rád honosné festivaly, kde sa predvádzajú tzv. herecké celebrity. On osobne preferuje atmosféru festivalu v Karlových Varoch a v Trenčianskych Tepliciach. Je známa jeho historka o snobských festivaloch. Raz, počas prechádzky nemeckým Manheimom, kde bol prvýkrát členom poroty, zašiel aj do kina. Na jeho zdesenie, ľudia ani tak nevnímali premietaný film, ako chrumali popkorn. Odvtedy do kina nechodí, radšej ich pozrie doma v televízii, alebo na DVD kazetách.

 

Zo serióznych zdrojov sa podarilo zistiť, že organizátori sa rozhodli presunúť podujatie býtostne späté s Trenčianskymi Teplicami do Košíc ešte v roku 2015 . Dôvodom mala byť nedostatočná infraštruktúra a kapacita premietacích sál. Dokonca to vyzerá tak, že termín obidvoch festivalov sa tohto roku bude prekrývať... Audiovizuálny fond, ktorý je začlenený do Ministerstva kultúry SR, teda už v minulom roku rozhodol, že nepodporí takmer štvrťstoročnú tradíciu v Trenčianskych Tepliciach. Jeho riaditeľ bol zvolený 29.4.2014 na základe výzvy, kde bol jediný, kto podal prihlášku a aj splňal podmienky výzvy.

 

No vtáci v miestnom parku naďalej pekne spievajú, aj storočné stromy ďalej prekvitajú a bežný kúpeľný život obyvateľov toho mestečka tiež plynie ďalej. Uráža ich iba práve medializovaný dôvod zániku Art Film Fest v ich meste.