Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

KDH opúšťa mienkotvorný poslanec – Vladimír Dobrovič

Radoslav Procházka je od marcových volieb, po Danielovi Lipšicovi a Jane Žitňanskej, už tretím poslancom, ktorý opúšťa Kresťanskodemokratické hnutie Jána Figeľa. Naďalej chce pôsobiť v občianskom združení Alfa, ktoré osobne založil. Podľa jeho vyjadrenia Alfa združuje mladých ľudí, predovšetkým odborníkov. "Sú to ľudia, ktorí vedia a chcú si vyhrnúť rukávy. Vedia, že sa v úsilí o kompetentný štát dá víťaziť." Spolupracovať s ním má údajne aj Anton Marcinčin, ktorý dnes radí ministrovi financií Jánovi Počiatkovi aj ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (obaja Smer-SD).

Žiaľ, R. Procházka, odmieta verejne priznať, že sa mu v KDH nenaplnili jeho vysoké osobné politické ambície a predovšetkým preto odchádza. Pritom musel predpokladať, že v konzervatívnej strane, akou bezpochyby je KDH, len ťažko ho pustia len tak ku kormidlu. Skôr sa môžeme prikloniť na stranu jeho kritikov, ktorí R. Procházku označili za nevďačníka, pretože za krátku dobu v hnutí získal, až na predsednícku stoličku, takmer všetko. Podľa nich by mal byť skôr vďačný Kresťanskodemokratickému hnutiu, že mu umožnilo zviditeľniť sa ako ich predstaviteľovi.

Namiesto kvázi „skromného“ zavádzania, že nevylučuje, že zo združenia sa stane časom politická strana, by bolo od R. Procházku prijateľnejšie, aj pre verejnosť, keby otvorene chlapsky priznal, svoj zámer vytvoriť ďalší politický subjekt. Keďže predstavitelia ostatných politických strán, nielenže neurobili sebareflexiu, ale tvária sa akoby bolo všetko v najlepšom poriadku, dá sa predpokladať, že R. Procházka u voličov zaboduje. Na prezidentskú kandidatúru, s ktorou rátajú niektorí jeho zaslepení priaznivci, by však, vzhľadom na rozloženie politických síl, mal veľmi rýchlo zabudnúť. Len veľmi ťažko sa dá predpokladať, že odídenca z KDH podporí celá pravica. Slovenská pravica má najväčšie predpoklady, keď vyrukuje s bývalou predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou. Dá sa s takmer 100 percentnou istotou predpokladať, že sa nakoniec v druhom kole bez problémov na jej voľbe zjednotí celá pravica, keďže voľby budú nakoniec o tom, aby sa prezidentom nestal, zatiaľ utajovaný, kandidát z ľavého spektra.

Omnoho úspešnejší môže byť R. Procházka v parlamentných voľbách, do ktorých pôjde jeho združenie, zrejme už ako etablovaná politická strana. Procházkovci môžu pokojne rozhodnúť o ďalšom povolebnom smerovaní Slovenska. Takže, v konečnom dôsledku sa toto politické divadlo vyplatí nielen R. Procházkovi, ale aj celej slovenskej pravici, ktorá sa už nevie dočkať kedy opäť prevezme vládne opraty. Z politikov sa R. Procházkovi, podľa jeho vyjadrenia, dobre spolupracuje s martinským primátorom Andrejom Hrnčiarom, poslancom Národnej rady SR za maďarskú stranu Híd, s ľuďmi z OĽaNO, z SaS či z SDKÚ-DS.