Kam sankcie nemajú vstup ani v čase politickej doby ľadovej – Dušan D. Kerný

Sankcie USA a Európskej únie neprerušene pokračujú. Napriek jednoznačným vyhláseniam amerického ministra zahraničných vecí a nemeckej kancelárky je jedna oblasť, ktorej sa netýkajú. A to napriek tomu, že na čele projektu stojí človek, ktorý má kedykoľvek otvorené dvere nielen do Kremľa, ale aj k prezidentovi Putinovi.

 

Okrem toho je to projekt, ktorý z ruskej strany zastrešuje známy Kurčatovov inštitút, pomenovaný podľa chýrneho autora sovietskych atómových bômb. To, čo teraz zažívame nazval nemecký týždenník Der Spiegel politickou dobou ľadovou. Práve preto je mimoriadne zaujímavý projekt výstavby pokusného medzinárodného termonukleárneho reaktoru. Projekt má stáť do 16 miliárd euro, Európska únia sa na tom podieľať na 45, 4 percenta a ostatok kryjú rovným dielom ČĽR, India, Japonsko, Kórejská republika, Ruská federácia a USA.

 

Prečo má projekt domovskú adresu v Moskve, v Kurčatovovom inštitúte: Na to dáva odpoveď napr. Hartmut Zohm u bavorského inštitútu pre plazmovú fyzilu Maxa Plancka: v niektorých oblastiach patria Rusi nielen k svetovej špičke, ale sú na jej čele, napríklad sa to týka supravodičov.

 

Pre Nemcov äčasž na projekte má ešte jeden bonus. Tam, kde sa dá sa ruská veľmoc spolieha na nemeckú techniku – napríklad nemecká firma MAN v dolnobavorskom Deggendorfe dostala zákazku za 30 miliónov eur na vákuové nádoby, ktoré sú schopné vydržať horúcu plazmu. Jefremov inštitút v Sankt Peterburgu ich síce vyvinul, ale výroba by bola v Rusku drahá a tak to v rámci dohody dal vyrobiť v Nemecku.

 

Projekt ITER – Internacionaler Thermonuklearer Versuchsreaktor má byť v prevádzke roku 2027, je to najväčší vedecký projekt na svete. Má zabezpečiť energiu pre epochu po rope, plyne a uráne – je to výnimočný projekt ľudstva pre zdroje energie. Anatolij Krasnikov vedie projekt v službách mieru, píše Der Spiegel, vedie ruskú časť projektu za mnohé miliardy rubľov, tento rok je to v prepočte 100 miliónov eur, do roku 2016 ďalších 150 miliónov eur.