Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Kam sa vytratil profesionálny prístup? – Vladimír Mezencev

Slovensko sa  po šestnástich rokoch stalo dejiskom Svetovej zimnej univerziády /SZU/.  Po prvýkrát  v jej 27-ročných dejinách ju organizujú dve krajiny – Španielsko v Granade a naša republika na Štrbskom  Plese a v Osrblí. Medzinárodná federácia univerzitného  športu /FISU/ veľmi dobre vedela, prečo práve SR zverila spoluúčasť na organizovaní takéhoto  významného podujatia. Slovensko už dvakrát Svetovú zimnú univerziádu organizovalo a ani raz nesklamalo. Určite to tak bude aj do tretice. Veľkolepý slávnostný otvárací ceremoniál, ktorý vo V. Tatrách  sledovalo priamo asi 8 000 divákov, vyvolal u mnohých z nich zimomriavky. Svojou dôstojnosťou, kultúrnym programom a v neposlednom rade hrdým pripomenutím si národných tradícií.

 

Napriek tomu medzi tými, ktorí sledujú /nielen/ akademický šport vládnu určité rozpaky. Najmä z toho, že profesionáli v našich športových médiách, a to už nehovoríme o zahraničných, nevenujú podujatiam na Štrbskom Plese a v Osrblí pozornosť, ktorú si zaslúžia. Tak napríklad náš najstarší denník venoval otvoreniu i prvým súťažiam polovicu jednej strany, pričom ani jedným slovom nespomenul, že SZU otvoril prezident Slovenskej republiky  Andrej Kiska! Pre tieto noviny takáto významná udalosť nestojí ani za zmienku. To už nehovoríme o tom, že nespomenuli ani prítomnosť pod tatranskými končiarmi takej osobnosti, akou  určite   je prezident  FISU Claude-Louis Gallien. Tomuto denníku, ktorý si hovorí mienkotvorný, ani nestálo za to uverejniť aspoň jednu fotografiu zo slávnostného otvorenia „svetovej akademickej olympiády“. Ešte šťastie, že zverejnil aspoň tvár našej prvej medailistky – bronzovej biatlonistky Paulíny Fialkovej.

 

Autor príspevku pozorne sledoval aj  spravodajské relácie v susednej Českej republike. Tie cez víkend a ani v pondelok nepriniesli o 27. Svetovej zimnej univerziáde na Slovensku ani slovo. Nuž, nemôžeme sa tomu čudovať, že sa o ňu nezaujímajú, veď jedna z našich najväčších televízií priniesla v pondelňajšom  večernom spravodajstve o Univerziáde iba niekoľko sekundový šot – aj to až na záver športových  správ.

 

Podľa informácií, ktoré sa k nám dostali, Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR/ investovala približne 500 000 eur do propagácie svetového športového sviatku vysokoškolákov!  Občan, pretože ide o štátne peniaze sa môže právom opýtať, kam išla takáto nie malá suma. Chceme asi, aby o zápoleniach na Štrbskom Plese a Osrblí sa hovorilo a písalo v zahraničí  a v tom prípade aj o Slovensku, keď samotné domáce médiá ich takmer ignorujú? Keď tým, ktorí pripravujú športové spravodajstvo pre hlavné televízne noviny, sú zápasy španielskej futbalovej ligy dôležitejšie než takáto významná  športová udalosť  priamo „pred nosom“ ?

 

Do konca zápolení Svetovej zimnej univerziády na Slovensku zostáva približne týždeň. Dosť času na to, aby redakcie a ich športové oddelenia ukázali, že profesionálny prístup k svojej práci je aj v tom, čo považujú za prioritné. Že Svetová zimná univerziáda nie je zimný halový turnaj starých pánov, alebo manažérov bohatých firiem. Pretože im naše médiá niekedy venujú väčšiu pozornosť...