Každý si prišiel na svoje – Vladimír Mezencev

Košice ako jedno z dvoch európskych hlavných miest kultúry 2013 (spolu s francúzskym Marseille) majú už úvodnú etapu za sebou. Teda prvú, ale neobyčajne ťažkú a dôležitú. Veď ju tvorilo vyše 350 podujatí. O význame akcie hovorí aj účasť najvyšších štátnych predstaviteľov na čele s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom či eurokomisárky Androully Vassiliouovej, alebo 230 akreditovaných novinárov, z toho 60 zahraničných (dokonca až z Číny).

Prvé slovenské hlavné mesto kultúry sa doslova vyfarbilo. Dokonca aj slávny gotický Dóm sv. Alžbety svietil dúhovými farbami. Nabitý program musel vyhovovať každému, z množstva akcií sa naozaj dalo vybrať – od folklóru cez módne prehliadky až po, napríklad, vystúpenia klaviristu Petra Breinera či britskej skupiny Jamiroquai. Len trochu nepriaznivé mrazivé počasie nedovolilo dokonale si vychutnať celú veľkolepú atmosféru troch otváracích dní.

Samozrejme, pri všetkej rozmanitosti programu sa okrem množstva priaznivých ohlasov našli aj kritické pripomienky. S mnohými by sa aj dalo súhlasiť. Napríklad, či bolo účelné vtesnať vyše 350 podujatí do troch dní a nerozložiť ich napríklad do jednej dekády. Alebo či vôbec stojí za to investovať do zriadenia kuntshalle z objektu starej krytej plavárne, ktorá má problémy so statikou, pričom podľa niektorých odborníkov by výstavba nového objektu „na zelenej lúke“ bola oveľa menej náročná a finančne výhodnejšia. Medzi nedostatky patrí aj nedokončenie v košickej verejnosti tak diskutovaných úprav Mestského parku – zároveň vstupnej brány Košíc od železničnej i autobusovej stanice. Na druhej strane niektorí novinári, predovšetkým z hlavného mesta, prišli do Košíc aj s cieľom nájsť na organizácii otvorenia EHMK Košice 2013 chyby a nedostatky tam, kde naozaj neboli. Pomýliť si Urbanovu vežu s Hradnou (taká v Košiciach ani neexistuje) je iba malá chybička krásy, ktorá svedčí o tom, že autorka si ani nedala námahu osvojiť si názvy najvýznamnejších historických objektov v srdci Košíc. Horšie je už to, že niektorí kolegovia sa zamerali na to, že v oficiálnom programe bolo „málo maďarského a rómskeho“. Akosi im uniklo, že práve súčasťou otvorenia EHMK Košice 2013 bolo vytvorenie nového námestia, ktoré dostalo meno po Sándorovi Máraimu, košickom rodákovi, spisovateľovi, ktorý písal iba po maďarsky. Okrem toho priaznivci literatúry si mohli vypočuť čítanie úryvkov z jeho kníh. V Košiciach sa predstavila aj Ida Kelarová, česká muzikantka a speváčka, hrdá na svoje rómske korene, ktorá vystúpila v Štátnom divadle so zborom rómskych detí a okrem toho sa pri raňajkách stretla so svojími priaznivcami. Okrem toho do konca roka je ešte veľmi ďaleko, ešte na nás čakajú desiatky a desiatky rôznych podujatí, medzi ktorými sa nájde dosť zameraných na národnostné menšiny a etniká. Nakoniec, nikto si, napríklad, nesťažoval, že počas otváracích troch dní nebola ani jedna akcia zameraná na rusínsku a ukrajinskú menšinu i keď aj tieto, najmä od 60-tých rokov minulého storočia ovplyvňujú kultúrny život Košíc. V každom prípade za otvorenie EHMK Košice 2013 sa metropola východu naozaj nemusí hanbiť. Určite sa zapíše do bohatých dejín mesta ako jedná slávnostná a vydarená udalosť.