Jeseň, ktorá zmení svet – Daniel Bachát

Všetko smeruje k tomu, že jeseň roku 2015 bude znamenať historický predel na geopolitickej mape sveta. A nielen to, začne sa dlhodobá kríza, nielen ekonomická, ale aj migračná. V pondelok sa stretli v Berlíne Merkelová, Hollande a Porošenko, možno skôr povedať, že prví dvaja si pozvali ukrajinského prezidenta „na koberec“, pretože absolútne ignoruje všetky predchádzajúce dohovory a predovšetkým Minsk 2. Finančné inštitúcie už odmietajú dotovať Ukrajinu, pretože financie namiesto reforiem, idú na vojenské manévre takzvanej ATO ktorú na Slovensku média ignorujú, hoci máme s Ukrajinou dosť nebezpečnú hranicu. Aj keď zo začiatku boli slovenské média nadšením bez seba, lebo im to hralo do karát. Teraz sú ticho ako voš pod chrastou, ale prečo, to sa už nedozvedáme. Na rokovaní Berlíne chýba jeden z tých, ktorí boli pri vzniku Minsk 2, ruský prezident V. Putin. Prečo tam chýba nie je celkom jasné. Pre znalcov celej tej kavalkády okolo Ukrajiny to jasné je, Porošenko Putinovi nestojí ani za to , aby mu podal ruku. A to sa toto stretnutie koná v Deň nezávislosti Ukrajiny, keď ukrajinský prezident vyznamenáva neonacistov, ktorí vraždia civilné obete na Donbase a tvrdia, že Rusko je agresor.

 

Ruský prezident pár dní pred týmto stretnutím v Berlíne navštívil Krym a tým dal jasne najavo svoju pozíciu. Okrem toho sa celkom jasne vyjadril o súčasnom ukrajinskom režime a Ukrajine ako „koloniálnej krajine“. A tak je celkom namieste otázka o čom asi budú rokovať Merkelová, Hollande a Porošenko. Lídri EÚ budú tlačiť na Porošenka, aby plnil dohody Minsk 2. Porošenko , čo nie je na Ukrajine žiadne tajomstvo je viac ako je to únosné naložený v liehu, bude argumentovať agresiou Ruska, ktorá je skôr obsiahnutá tom liehu ako v realite. Okrem toho Porošenko - chunta sťahuje svoje vojská okolo Donbasu a chystá sa na rozhodujúci útok, pretože doterajšia taktika vystreľ a uteč nepriniesla žiaduci účinok, Donbas a Lugansk statočne dodržiavajú minské dohovory, aj za cenu obetí nevinných civilistov, ktorí sú ostreľovaní ukrajinskou armádou.

 

Povstalcom Donbasu sa podarilo ukoristiť materiály o generálnom útoku na Donbas zo štábu ukrajinskej armády. To teda znamená, že kým lídri EÚ budú presviedčať Porošenka, aby dodržiaval dohody z Minska, ten im bude prikyvovať a po návrate domov sa spojí s Washingtonom, ktorý mu dá zelenú na útok na Donbas. Nič iné totiž nemôže Ukrajinu vytrhnúť z biedy ako vojna a podobne na tom je aj Washington, kde okrem ekonomického chaosu ide bitka o prezidentský stolec. A je skutočne zaujímavá a aj bude ešte zaujímavejšia ak sa na jeseň začne avizovaný krach Wall Street, spolu s čínskymi ekonomickými variáciami. Samozrejme je tu ešte bolenie hlavy európskych lídrov z migračnej vlny, ktorá sa stupňuje a vyvrcholí práve v jeseni. Zrejme nezostane nič iné, len zaviesť v Európe staronové hranice, ktoré niektoré krajiny už aj robia alebo avizujú, že ich musia postaviť. Slovensko sa aj napriek veľkej snahe tejto migračnej vlne nevyhne, ba čo viac, očakáva sa migračná vlna aj z ukrajinskej strany a tak sa vlastne ocitneme medzi dvoma ohňami. Treba vidieť realitu takú aká je a pripraviť sa na to ako najlepšie vieme. Harabin, Váhostav, či balíčky sú v tomto smere iba podružné veci, podobne ako to, či slovenského prezidenta operovali s uspaním plzenským pivom a nie slovenskou slivovicou.