Jední prácu hľadajú, iní ju odmietajú – Stanislav Kubánek

Neprejde deň, aby som vo svojej elektronickej pošte nenašiel takmer zúfalú prosbu nájsť odosielateľovi, alebo niekomu z jeho okolia, prácu. Chápem to, napriek tomu, že v tomto roku sa zamestnanosť dostala na úroveň pred krízou v roku 2009, dokonca ešte na vyššiu, ešte stále je veľa ľudí bez práce. Naša vláda v tomto smere neľutuje vynaloženú námahu a ani finančné prostriedky, len aby tých nezamestnaných bolo čo najmenej. Na druhej strane nedostatok pracovníkov doslova ohrozuje niektoré odvetvia. Ani sa nechce veriť, že všetky veľké stavebné firmy sa sťažujú na nedostatok kvalifikovaných robotníkov, najmä murárov a tesárov. Nie tak dávno sme zo všetkých strán počúvali, že kríza tak negatívne ovplyvnila slovenské stavebníctvo, že melie z posledného. V novinách sa denno – denne dočítame ako chýbajú strojári, kuchári, vodiči autobusov. Tých je síce málo, ale jedna česká dopravná firma, známa žltými autobusmi i železničnými vagónmi hľadá na Slovensku nielen vodičov autobusov pre autobusovú dopravu, ale aj ich kolegov, ktorí sa chcú stať rušňovodičmi. Jednoducho ich preškolí a pripraví na novú profesiu.

 

Nedávno mi priateľ priniesol veľký leták na kvalitnom kriedovom papieri, ktorý mu strčila do rúk jedna z dievčin počas košického maratónu. Ako mi povedal tých dievčat, rozdávajúcich tieto letáky bola v centre mesta takmer desiatka a tých letákov bolo toľko, že na ich výrobu určite padla poriadna časť lesa. Známa nemecká firma pôsobiaca v najznámejšom slovenskom priemyselnom parku v Kechneci pri Košiciach hľadala týmto spôsobom skladníkov, elektroudržbárov, operátorov výroby, či montáže. Síce oveľa skromnejší letáčik jednej personálnej agentúry som si našiel doma v poštovej schránke. Agentúra ponúka mzdu v skladoch a v automobilovom priemysle až do 1 000 eur brutto plus ďalšie benefity, napr. 13. plat, ubytovanie a dopravu zdarma, príspevok 60 eur na stravu plus samozrejme stravné lístky, nástupný bonus, atď. Nuž, skutočne nechcem tipovať, či sa im podarí obsadiť toľko pracovných pozícií, koľko potrebujú.

 

Darmo, bez ohľadu na to, či je to v Holandsku, alebo na Slovensku, všade sa nájdu ľudia, ktorí jednoducho nechcú pracovať. Tí, samozrejme, využívajú sociálne systémy vo svojich krajinách, i keď ten Holandský je ešte stále štedrejší ako ten náš. Jednoducho, práca im nevonia. Nedávno som sledoval zber ovocia na veľkej farme v Dvoroch nad Žitavou. V regióne, známom vysokou nezamestnanosťou. Napriek tomu ovocinári zamestnávajú Rumunov a Maďarov. Jednoducho našincom sa tom pracovať nechce. Predovšetkým tým nezamestnaným. Majiteľ farmy povedal, že na našich nie je spoľahnutie. Stavalo sa, že prisľúbia že zajtra prídu do ovocného sadu oberať jablká, ale nakoniec neprídu. Dajú prednosť vysedávaniu pri televízore alebo pri pive.

 

V susednom Česku začali riešiť problém s dlhodobo nezamestnanými tak, že pokiaľ neprijmú konkrétnu ponuku na prácu znížia im sociálne dávky. Mnohí  z nich sa vôbec netešili z tejto šance, ale začali sa vyhovárať, napríklad že neznášajú horúčavy, majú problémy jazdiť v hromadnej doprave, okrem toho rôzne vyrážky a ekzémy... Ťažko povedať, či sa českým inštitúciám podarí  presadiť tento zámer, pretože ihneď sa ozvali rôzne tzv. občianskoprávne združenia. Tvrdia, že ide o prácu z donútenia a to odporuje základným ľudským právam. Takže, vážený čitateľ, výber si.

 

Nie, skutočne nechcem bagatelizovať, ale dosť je jedných i druhých. Osobne prežívam každý prípad, kedy napriek vynaloženej snahe nemôžem pomôcť nájsť prácu osobe, ktorá sa na mňa s dôverou a najmä nádejou obrátila. O to viac ma preto vedia rozhorčiť prípady, kedy – ako sa hovorí – prinesú dobrú pracovnú ponuku akoby na podnose a dotyčný nezamestnaný ju odmietne. Veď predsa len nejako prežije. Okrem štátneho príspevku sa vždy nájde nejaká brigáda, dostane za ňu zaplatené „na dlaň“, teda nemusí platiť daň ani odvody. Okrem toho nemusí odpracovať celý mesiac, ale  na brigádu, či na fušku pôjde vtedy, kedy sa mu zachce.

 

Slovensko sa drží  medzi najrýchlejšie  sa rozvíjajúcimi sa ekonomikami eurozóny. Predstihlo takto predpovede nielen pesimistov, ale aj pozitívne naladených realistov. Môžeme teda rátať s tým, že nezamestnanosť bude klesať ešte viac a ešte viac budeme potrebovať ľudí, ochotných svedomite pracovať. Bez ohľadu na ich vzdelanie a odbornú kvalifikáciu. Ako však vidieť, rozhodne to nebude ľahké. Nedostatok kvalifikovaných strojárov budeme pociťovať ešte dlho, rovnako aj ľudí  takých profesií ako stolár, montér  konštrukcií, inštalatér a mnohých ďalších. Život ukazuje, že na väčšinu z tých dlhodobo nezamestnaných sa zamestnávatelia nebudú môcť spoliehať. Tí, žiaľ, už stratili pracovné návyky a okrem toho to, čo vo svojej profesii vedeli pred rokmi, dnes im už nemôže stačiť. Uvidíme, čo prinesie so sebou od 1.januára zvýšenie minimálnej mzdy  na 405 eur. V každom prípade sú tu ľudia, ktorí aj po rokoch bez práce majú záujem si ju nájsť. Tí potrebujú pomoc a mám dojem, že štát má o nich záujem. Aj do nich investovať formou rôznych  rekvalifikačných kurzov. Pretože, našťastie, tých, ktorí jednoducho pracovať nechcú a nebudú, je stále výrazne  menej...

Stanislav KUBÁNEK

poslanec NR SR /SMER-SD/