Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Jedenáste prikázanie – Rudolf Slezák

Slúžiť budeš tejto zemi, až do skonania. Budeš si ju ctiť, budeš jej vďačiť za každý krajec chleba, ktorý ti dožičí za to, že na nej pracuješ.

Myslím, že to bol dobrý nápad Slovenskej televízie, oživiť na STV 2, spomienky na pôvodnú televíznu tvorbu, ktorá po roku 1989, takmer prestala existovať. Medzi takéto návraty Bratislavských pondelkov, patrí aj odvysielanie TV seriálu, " Jedenáste Prikázanie", autorom ktorého bol, slovenský prozaik,publicista a filmový scenárista Ján Jonáš. Dramatický seriál, natočený v roku 1977, nás zaviedol do dedinky Drienkovce na Záhorí, ku koncu druhej svetovej vojny, až po obdobie združstevňovania, ktorému sa nevyhla ani jedna dedina, v bývalom Československu.V hlavných úlohach sa vynikajúco predviedli také herecké osobnosti, ako bol napr. Štefan Kvietik, Michal Dočolomanský, Anna Javorková,Hana Gregorová, Ivan Rajniak...ktorých dnes všeobecne uznávame za - pánov hercov. Téma, ktorú si tvorcovia seriálu zvolili, je mimoriadne zložitá a pre mnohých súčasníkov aj háklivá. Už som si myslel, že sa znova ozve Marian Labuda a bude niekde vykrikovať, že aj týmto hercom, bola ich tvár ukradnutá, že aj toto dielo bolo natočené pod ideologickým nátlakom.

Marian Labuda v tomto seriáli nevystupuje, no myslím si, že aj bez neho bolo herecké obsadenie vynikajúce. Jan Jonáš dedinskú problematiku zvládol, vidno, že ju ovládal rovnako dobre, tak ako napr Hečko, Mináč, Jaroš... Myslím si, že zvládol aj tému združstevňovania, keď sa mnohí ľudia veľmi ťažko lúčili s pôdou, ktorú nadobudli celé generácie pred nimi, dalo sa vycítiť, ako trpeli, keď im pôdu brali. Naproti tomu, táto premena dediny, urobila z bezzemkov i paholkov, sebavedomých ľudí. Dnes, keď sa pozeráme na združstevňovanie inými očami, nemali by sme zabúdať, na to, v akom stave bolo poľnohospodárstvo v čase družstevníctva, keď sme boli sebestačný vo výrobe potravín a v akom stave sa nachádza poľnohospodárstvo a naša sebestačnosť dnes.Kam sa podelo to jedenáste prikázanie- Zemi našej slúžiť budeš. Vtedy ešte nikto netušil, že raz bude na tejto pôde rozkazovať Dán alebo Rakúšan. Ak sa dnes bude niekto uškŕňať nad televíznou tvorbou tých čias, nad družstvami, ktoré dokázali zabespečiť dostatok potravin pre všetkých, nech sa potom vyjadrí aj k súčasnej TV tvorbe, ktorá nám ponúka pohľady na poľnohospodárstvo, cez relácie Farmár, alebo Farmár hľadá ženu. Ak pozerám na takýchto "farmárov", ktorí by nás mali urobiť sebestačnými, nemá význam to ani len okomentovať a nemá význam venovať väčšiu pozornosť televizným tvorcom, tohoto braku. Je iba na škodu, že seriál Jedenáste prikázanie, nebolo vysielané, v čase podobných relácií. Nemusel by som vypínať televízor.

Jonášovo "Jedenáste prikázanie", je však aj o láske a nenávisti. Aj naši predkovia, milovali, nenávideli sa, cudzoložili, poškuľovali po majetkoch iných, ktorého by sa tiež radi zmocnili. Majetok bol totiž rozhodujúci pri uzatváraní manželstiev, kamarátstve, a vzťahoch medzi rodinami. Čim viac si mal, tým si bol dôležitejší, uznávanejší, ale aj nadutejší, arogantnejší a povýšenecký, k tým, čo mali menej alebo nemali nič. Tieto vlastnosti dedili po svojich rodičoch aj deti, tak ako sa dedí talent a šikovnosť. Iba v románoch sa stávalo, že si bohatá dievčina, zobrala za manžela paholka, sluhu, alebo bezzemka. Každý má na svete svoje miesto, vravievalo sa. Bohatý k bohatému, chudobný k chudobnému patrí. Vždy tomu tak bolo aj bude. Akoby naši predkovia dovideli až do dnešných čias.