Janko z ríše divov – Dušan Konček

Ján Čarnogurský sa na svojom blogu zdôveril, prečo chce kandidovať za slovenského prezidenta. Svoj text začal zbližovaním slovenskej politiky a nie zjednocovaním, ako to pôvodne chcel povedať. Samozrejme nielen jemu prekáža také rozdelenie slovenskej politickej scény, na ľavicu a pravicu a jej platformy. Lebo v tomto guľášovom kapitalizme či demokracii týmto stranám ani tak nejde o Slovensko ako o seba samého v politike. To Janko nepovedal, ale dúfajme, že si to aspoň myslí. Troška si však pomýlil dejepis. Veľká francúzska revolúcia nezačala delenie na pravicu a ľavicu, lebo to bolo len ohavné a nezmyselné vraždenie. Nepovedal však ani to, že prvý európsky liberál bol Martin Luther. Zdá sa však, že myšlienkové pochody kandidáta na prezidenta hľadajú akúsi možnosť vytvorenia Národného frontu, zrejme niečo podobné čo vytvoril prednedávnom v Rusku V. Putin a v takomto systéme by sa zvýšila zodpovednosť prezidenta a možno aj jeho právomoci by sa mohli zmeniť. Alebo vláda národnej jednoty? Na Slovensku hotová nemožnosť,. všetci sme tu totiž príbuzní alebo inak trhovo prepojení.

Z vyznania J. Čarnogurského je zaujímavý tento citát: „V európskej politike sme teraz odkázaní na pritakávanie každej nemecko-francúzskej centralizácii. S desaťročným odstupom sa uskutočňuje odkaz francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca strednej Európe, aby sme boli ticho. Alternatíva v európskej politike neznamená vystúpenie z EÚ“ Samozrejme povedal to Janko Čarnogurský celkom taktne. Predovšetkým ide o nemeckú centralizáciu ergo Štvrtú ríšu, lebo Nemci Francúzov ogabali furt. A tá „alternatíva" má tiež svoj presný názov, radšej ho nepovieme, lebo by kandidát stratil všetky hlasy topiaceho sa „Titanicu“ zvaného Ľudová platforma. Ale na druhej strane by získal hlasy voličov. Čiže kandidát na prezidenta by mal byť jasný a nie potuteľne zahmlievajúci, lebo sa uchádza o dôveru.

A čo sa týka tej domácej politiky, ľavica je predsa celkom jasná, pravica, to je niečo nedefinovateľné, vrátane tej strany, ktorú založil, teda KDH. Je to kresťanská hanba slovenskej politickej scény. Matovičovci sú o ničom, pričom to NIČ je ešte zhovievavý prívlastok. SDKÚ sú ako zbombardované Drážďany americkou armádou. Ten Híd je ako perkelt, ktorý prvý raz varila novomanželka. Sulíkovci pripomínajú hnutie Femen a Lipšic so svojimi frakciami sú skôr ako komsomolci, ktorí idú kolonizovať celinu. Takže aká studená vojna medzi ľavicou a pravicou ? Pravica na Slovensku zmysluplne neexistuje. Existuje iba boj o fleky. Vystupovanie predstaviteľov KDH je skutočne močovopudné. Matovič a Hlina sa hrajú na Nemcov a partizánov a Frešo je skôr ako Lomidrevo. Pán Ján Čarnogurský, to za týchto Balamutov chcete niesť zodpovednosť? Prezident by podľa vášho vyznania mal kritizovať politické strany. S tým treba súhlasiť, ibaže v prípadoch týchto strán je kritika hádzanie hrachu na stenu.

V jednom má kandidát na prezidenta pravdu, prichádzajú ťažké časy a naozaj treba čosi zmeniť. Dať si dole ružové okuliare a občanom hovoriť pravdu, starým i mladým. Inak tu nebude mať už dôveru nikto z tej vysnívanej demokracie.