Islam nikdy nebude mať záujem o demokraciu civilizovaného sveta – Vladimír Mezencev

Väčšina z nás sa už v uplynulých rokoch, mesiacoch a hlavne  v posledných týždňoch a dňoch napočúvala o islame skutočne dosť. Stále však asi nie to najdôležitejšie. Že islam je nielen náboženstvo, ale predovšetkým ideológia z ranného stredoveku a napriek tomu jej dnes slepo veria stovky a stovky miliónov ľudí. Už nielen od západnej Afriky až po Indonéziu, ale aj takí, ktorí sa narodili už v Európe. Predovšetkým preto, lebo islamský svet absolútne neprijal to, čo ponúka dnešná moderná filozofia a s ňou spojená západná demokracia. Parlamenty, prezidenti či panovníci pre moslimských veriacich nič neznamenajú. Pokiaľ nechcú myslieť na to, že sú to iba skorumpovaní ľudia a inštitúcie. Na druhej strane o islamských teroristoch si myslia, že sú to svätí mučeníci.

 

Svetská moc od cirkevnej sa v islame oddeliť nedá. Preto je ťažko pochopiteľné, že mnohí súčasní európski štátnici neustále vyhlasujú, že z pohľadu Západu vôbec nejde o náboženskú vojnu, ale o boj proti terorizmu. Nie proti islamu. Neuvedomujú si však, že cieľom islamu bolo vždy zničiť súčasnú západnú civilizáciu a zriadiť chalifát. Tento už existoval vyše 13 storočí, prežil vzostupy a pády, ale vždy predstavoval silný symbol moslimskej jednoty či dokonca identity. Jeho zánik v roku 1918, o ktorý sa postarali britskí a francúzski  imperialisti pri pomoci domácich modernistov dodnes mnohým moslimom nedáva pokojne spávať a preto túžia po jeho obnove.

 

Podľa mnohých orientalistov sa z moslimského hľadiska dňa 11.septembra 2001 teroristickým útokom na tzv. dvojičky v New Yorku začala dlhá a rozsiahla vojna proti Západu, na konci ktorej má byť znovu vytvorenie chalifátu.

 

Európskych odborníkov na islam doslova desia vyjadrenia niektorých politikov a intelektuálov /žiaľ aj u nás, nielen na Západe/, že teroristi  nie sú skutoční, teda praví moslimovia a že tento teror nemá nič spoločné s islamom. Mali by však vedieť, že rozhodovanie o tom, kto je a kto nie je moslim, je otázka života a smrti. V európskych krajinách, v ktorých dominujú kresťanské viery, môže hocikto o hocikom povedať, že nie je skutočný kresťan. Nič sa nikomu nestane. Povedať však o niekom v moslimskej krajine že nie je skutočný moslim znamená vysloviť vážnu obžalobu, ktorá môže skončiť trestom smrti! Pretože „takfir“ /obžaloba z odpadlíctva/ je v moslimských krajinách jeden z najvážnejších zločinov a preto ani Obama, ani Holende nemôžu ako neveriaci z pohľadu islamu rozhodovať o tom, kto je skutočný moslim a kto nie je.

 

Našťastie, u nás je dosť predstaviteľov súčasnej vládnej garnitúry, ktorí sa nepúšťajú do podobných diskusií, ale o to viac vedia svoje. Súčasná situácia potvrdzuje, že trend nastúpený našou vládou na čele s Robertom Ficom je momentálne ten najsprávnejší  aký len môže v danej situácii byť. Má stále viac stúpencov v Rakúsku, Nemecku i Švédsku, ale aj v Belgicku a Francúzsku. My nedelíme moslimov na tých správnych a zlých, ani na to, kde sa narodili. Veď život už neraz ukázal, že medzi teroristami sú aj takí, ktorí prišli na svet v západoeurópskych krajinách. Podľa ruských údajov asi 1500 občanov Ruskej federácie  bojuje v jednotkách Islamského štátu! Nuž, keď už sme pri ňom, nemôžeme  nespomenúť sobotňajšie vydanie jedného  slovenského mienkotvorného denníka, ktorý vo svojej víkendovej prílohe priniesol príspevok svojho českého spolupracovníka pod titulkom „Fico, Zeman a Orbán sú spojencami Islamského štátu“.  Nuž, skutočne prisilná káva, aj pre toho najsilnejšieho kávičkára – v tomto prípade aj pre najostrieľanejšieho čitateľa, ktorého rukami i očami už prešlo všeličo. Autorovi sa podaril skutočný galimatiáš. Dať  dohromady pro francúzskych Alžírčanov, ktorí v 60-tych rokoch minulého storočia museli opustiť svoju vlasť, pretože kolaborovali s francúzskymi kolonialistami a po vyhlásení nezávislosti Alžírska ich doma čakala guľka, alebo šibenica s dnešnými utečencami je niečo nepochopiteľné. Okrem toho v tých časoch v Európe ešte nešarapatili žiadni islamskí teroristi – bol to pre svet ešte úplne neznámy pojem. Nuž čo, dávno už platí, že papier znesie všetko...

 

Na záver iba toľko: moslimský svet chápe dejiny inakšie  ako Európa. My sme schopní urobiť za minulosťou hrubé čiary a uzmierovať sa. Krajiny islamu však  udalosti spred niekoľkých storočí berú tak, akoby sa udiali pred týždňom. Preto veriaci moslimovia za zničenie chalifátu spred takmer sto rokmi západnými mocnosťami cítia bolesť a krivdu i dnes, preto nastal čas pomsty...

 

Naša súčasná politika rozhodne nebrojí proti Arabom i všetkým vyznávačom islamu. Iba poukazuje na reálna stav a zároveň i dejinné súvislosti. Nie každý môže byť arabista či detailný znalec islamu, ale bez jeho poznania sa nikdy nič nepodarí  vyriešiť. Teda nikto na svete nemôže presadzovať parlamentnú demokraciu západného typu v islamskom svete. Tomu viac vyhovujú diktátorské režimy zároveň s prísnou cirkevnou mocou. To si musia uvedomiť aj Američania. Na druhej strane Európa, USA  i Rusko majú mať so súhlasom OSN právo, koordinovane urobiť všetko preto, aby Islamský štát prestal existovať a tých, ktorí majú na rukách krv nevinných obetí i spravodlivo potrestať.

 

Áno, dnes sú iné časy a obeťami islamských radikálov a teroristov sú nielen ľudia v Paríži, Moskve, Londýne a v ďalších mestách, ale aj moslimovia v Iraku, Sýrii, Afganistane či Pakistane. Jednoducho, teroristi si  často nevyberajú svoje obete podľa národností, rasy či náboženstva. Takže sú medzi nimi aj moslimovia... Islam je relígia i ideológia, ale rozhodne nie všetci moslimovia chcú v jeho mene vraždiť a zabíjať...