Islam a katolicizmus – Arpád Popély

Otázky islamu a katolicizmu v takom štáte ako je Francúzsko, v posledných mesiacoch vyvolali vážne diskusie. Katolícka cirkev totiž zverejnila svoj posledný výskum ohľadne veriacich a krstených ovečiek. Ukázalo sa, že počet katolíkov a občanov ktorí sa nechávajú osvietiť je oveľa vyšší ako počet praktizujúcich Francúzov. Počas veľkonočných sviatkov sa krajine dalo pokrstiť 3. 900 novonarodených, ale globálne za posledných desať rokov počet krstených detí v krajine klesol o 100 000. Zodpovední konštatovali, že francúzsky katolicizmus sa musí prebudiť. Chce sa naozaj riadiť podľa slov pápeža Františka , že ak sa cirkev uzatvorí do seba „ochorie“. Francúzska cirkev sa chce premeniť z pasívnej na cirkev, ktorú bude počuť a bude viditeľná.

 

Z pohľadu francúzskej vnútropolitickej situácie to možno chápať aj ako reakciu na silnejúci islamizmus vo Francúzsku. Cirkev tam bije na poplach aj z toho dôvodu, že vyšlo najavo, že hnutie islamský štát v roku 2015 počíta so ziskom 2,2 – 2,5 miliárd dolárov - z predaja ropy, ako aj z daní a výpalkov, na území ,ktoré sú dnes pod jeho kontrolou. / .... A to územie je približne rovnaké aká je rozloha celej Veľ. Británie./. Turbolencie vo Francúzsku vyvrcholili po tom, keď predseda Francúzskej rady pre muslimský kult vyzval, aby sa do dvoch rokov počet menšín vo Franzúzsku zdvojnásobnil. Vo Francúzsku sa k moslimom hlási okolo 4 miliónov ľudí, ktorí majú k dispozícii 2.200 mešít.

 /V ďalších 1. 685 miestach sa vykonávajú modlitby viacmenej ilegále .../

 

Pravidelne sa však vo Francúzsku modlí viac ako 3 miliónov moslimov. Ak sa tento počet porovná sa katolicizmom, tak sa ukazuje, že na 11 miliónov praktizujúcich francúzskych katolíkov pripadá 40. 000 kostolov. Teda 1 modlitebné miesto v priemere slúži 1200 moslimom, zatiaľ čo v prípade katolíckych kostolov na 1 kostol pripadá 275 veriacich.

 

Výzvu spomínaného moslimského predáka ostro odmietla predsedkyňa Národného frontu Marine Le Penová a označila ho za absurdné.

Odborníci na islam vysvetľujú, že existuje viac spôsobov praktizovania islamu a tak isto existuje viacero škôl. Ukázalo sa , že najtvrdší sú sunnitskí salafisti. Tí sú financovaní z krajín golfského zálivu, čo im umožnilo udomácniť sa aspoň v 10 európskych krajinách EÚ a niekde si vydobyli aj možnosť nosiť celý závoj na verejnosti. Vo Francúzsku napr. takto žije cca 15.000.

 

Pre domáce orgány však je najnebezpečnejší ten fakt, že oficiálne sa dokázalo, že napr. od roku 2012 každoročne viac ako 4000 osôb sa konvertovalo na islam a čo viac, okolo 100 000 ďalších osôb z radov kresťanov prestúpilo na islam. Pre väčšinu Francúzov však je znepokojujúci ten fakt, že hovorca francúzskej biskupskej konferencie označil požiadavku zvýšenia počtu mešít vo Francúzsku za legálne: „Moslimovia, podobne ako kresťania a židia musia mať možnosť praktizovať svoje náboženstvo“ - vyhlásil.