Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Hviezdoslavovo námestie 24. 9.: „Kolaboranti a okupanti nebudú našimi priateľmi!“ – Vladimír Mikunda

Jubilejné 10. protestné zhromaždenie na Hviezdoslavovom námestí proti cudzím vojenských základniam a proti prejazdom amerických vojenských konvojov po území Slovenska do celého sveta vykričalo svoj prvý úspech: Náš tvrdý odpor voči americkej okupačnej nafúkanosti priniesol prvý výsledok. Vo svojich vystúpeniach sa naň 24. 9. 2015 z rôznych strán pozreli viacerí rečníci. Všetci sa však zhodli, že náš boj iba začína, nakoľko toto bola len jedna víťazná bitka a nie vojna.

Zaujímavosťou tohto stretnutia bolo, že nás navštívili aj dvaja motorkári „slovenskí vlci“ a jeden z nich informoval o stretnutí s ruskými „Nočnými vlkmi“.

 

Moderátor Peter Zajac-Vanka spomenul, že „naše sily rastú“, pretože podobné zhromaždenia sa konajú aj v regiónoch „a to by ste mali vidieť, koľko ľudí je na sociálnych sieťach“. Paralelne so včerajším bratislavským prebiehalo obdobné protestné zhromaždenie aj v Spišskej Novej Vsi.

 

Z vystúpení rečníkov

 

Branislav Fábry

 

 • V posledných dňoch sa neustále objavujú diskusie o problematike utečencov na Slovensku. Pričom aj táto téma je úzko spätá s problematikou mieru. Utečenci sú symptómami toho militarizmu, ktorý sa rozbehol v 21. storočí na Blízkom východe. Nedovoľme, aby sa podobné preteky militarizmu uskutočnili aj v strednej Európe.
 • Naši politici nám doteraz stále opakovali, že žiadne základne na Slovensku nebudú. V skutočnosti sa však dozvedáme, že sa pripravuje logistické centrum na Slovensku. Toto nechceme! Povedzme NIENechceme žiadne vojenské základne, nechceme žiadne centrá pretože to je predstupeň k vojnovej katastrofe. Mali by sme našich politikov upozorniť, že názor slovenskej verejnosti k základni NATO bol vyjadrený už pred skoro 20-timi rokmi jednoznačne v referende, kde predstava, že by u nás mali byť základne NATO bola odmietnutá veľkou väčšinou zúčastnených na referende v roku 1997. Preto musíme trvať na tom, že ak politici chcú niečo na Slovensku zriaďovať, mali by sa pýtať nás! My máme jasný názor – nechceme základňu.
 • Všetci vieme, že expanzívnosť smerom na východ nepriniesla v minulosti nič dobré. Nedovoľme, aby sa zriaďovanie nových základní stalo odrazovým mostíkom na expanziu proti Rusku.
 • Musíme sa starať, aby sme odstraňovali konflikty, ktoré sme my, krajiny EÚ, napomohli rozpútať. Nepodporujeme zbrojenie NATO, podporujeme mierové riešenie konfliktov.
 • Zastavme militarizmus Severoatlantickej aliancie!

 

 

Ján Čarnogurský

 

 • Stretávame sa tu po zaujímavých dvoch týždňoch. Americká armáda sa aj na Slovensku pokúsila demonštratívne prejsť so svojimi obrnenými vozidlami. Hodnotili sme a hodnotíme tento prejazd ako provokáciu voči Slovensku, ako symbol poukázania na to, kto je tu na Slovensku pánomAle na Slovensku sme páni my! A nenecháme si zobrať zvrchovanosť Slovenska z našich rúk. Áno, my sme tu doma“, reagoval na spontánne hlasy zhromaždených. „A tak to vyzerá, že svoj dom si musíme chrániť.“
 • Pri prejazde amerického konvoja sa ukázalo, že viac ľudí bolo proti prejazdu konvoja ako tých zopár, ktorí naozaj vítali americký konvoj a mávali mu americkými vlajkami (video: http://gloria.tv/media/iTTBDxTsxPP). Médiá, ktorí chceli velebiť prejazd ako spriatelený, museli oznamovať, že tých, ktorí boli proti, bolo veľa a teda, Že konvoj na Slovensku nebol priateľsky privítaný. A aj americkí vojaci v týchto vozidlách už na samotnej hranici museli vidieť a aj videli, že Slováci ich tuná nevítajú.
 • Opäť a opäť musíme opakovať, tento prúd migrantov uvoľnili sem do Európy predovšetkým Spojené štáty americké svojimi nezmyselnými vojnami na Blízkom východe. Ale nezabúdajme, že veľmi ich v tom podporovali aj európske krajiny, predovšetkým Francúzsko a V. Británia. V roku 2011 sa zapojili do občianskej vojny v Líbyi, prispeli k tomu, že Líbya je teraz ako štát úplne rozvrátená.
 • Na nás, na štáty strednej Európy, na Slovensko, Maďarsko, Česko, Poľsko v Bruseli veľmi nadávali, že nechceme prijímať migrantov, no nikto z nich sa neodvážil pomenovať skutočnú príčinu príchodu toľkých migrantov do Európy a členské štáty EÚ, ktoré k tomu prispeli. Kým Francúzsko a Veľká Británia nepovedia aspoň „Sorry“, tak si minimálne tieto dve krajiny nezaslúžia žiadnu solidaritu pri zvládaní problému migrantov! A na takéto „Sorry“ ešte stále čakáme.
 • Angela Merkelová dnes povedala, že sýrsky prezident už nie je taký nepriateľ, budú s ním rokovať a zrejme spolu s jeho armádou budú bojovať proti teroristom islamského štátu. Ale my sme toto na tomto námestí hovorili už pred pol rokom! Už pred pol rokom sme hovorili – zastavme boj proti legitímnej sýrskej vláde! A s ďalšími krajinami vytvorme alianciu proti teroristom z Islamského štátu.

 

                                                                          x x x

 

 • Čaká nás dlhý a ťažký zápas a preto musíme svoje sily vynakladať úsporne. Preto sme sa, organizátori z viacerých organizácií, rozhodli, že ďalšie zhromaždenie uskutočníme približne o mesiac. Na sociálnych sieťach dostatočne vopred oznámime kedy to bude. Samozrejme, že ak by bolo niečo súrne, zhromaždíme sa skôr.

 

 

Jalal Sulejman

 

 • 12. marca sme sa tu stretli po prvý krát a vyslovili sme sa, že chceme naštartovať občiansky odpor. Neklamali sme, pretože aj dnešné protestné zhromaždenie je toho dôkazom.
 • 14. septembra na hraniciach sme dali americkému konvoju, americkým podpaľačom vojny najavo, že tu na Slovensku nie sú vítaní. Myslím si, že dvesto ľudí na hraniciach nie je malý počet.
 • 16. septembra konvoj podpaľačov vojny premával krížom-krážom po Bratislave. Nenašiel sa ani jeden obyvateľ Bratislavy, ktorý by zdvihol ruku a vítal Američanov.
 • 17. septembra sme z médií počuli dobrú správu, že konvoj amerických síl sa vráti späť do Nemecka po koľajniciach!
 • Túto bitku sme vďaka vám (obrátil sa na zhromaždených) vyhrali!
 • Utečenec je ten, kto odíde do susednej krajiny, prípadne na bezpečné miesto doma. Ale aj niekto tiahne cez niekoľko krajín, tak to je emigrant. A na to sú zákony!
 • Toto neprišlo len tak. Niekto je za tým, kto chce potopiť Európu.

 

 

Lukáš Perný

 

 • To, že ľud je na našej strane, dokazuje prieskum SME, či ľudia súhlasia s prechodom konvoja. Dopadlo to ich fiaskom – 70 % je proti! Znamená to, že 70 % ľudí je za nami.
 • Chcú nás zničiť urážkami, ale nedajme sa, pretože pravda je na našej strane.

 

 

Roman Ruhig

 

 • Veľmi ma mrzí, že táto vláda, resp. minister vnútra poslal ťažko..., resp. policajtov, ktorí chránili americké vojská a nie nás! Kde sme? Vojsko sa má chrániť ešte políciou? Nie je to hanba? Je to hanba! Americký konvoj nakoniec prešiel. Nedokázali sme tomu zabrániť, pretože policajti v tom zabránili nám, aby neprešiel.
 • V novinách sa dozvedám, že Noční vlci sú gangstri a že spolupracujú s Putinom... Ja som s nimi strávil dva dni. Sú to super chalani, ktorí budujú mier a vážia si svojich predkov, ktorí položili životy za mier!
 • Kvótami nám EÚ berie zvrchovanosť! My sme Slovenská republika a naša vláda má delegovanú moc a bude ju počúvať aj Brusel. Alebo, ak ju nepočúva, tak poďme z Európskej únie preč! (spontánny potlesk)

 

 

Karol Fajnor

 

 • Dovoľte mi, aby som sa prihovoril aj k niekomu inému:

 

Vážený pán premiér, vážení páni poslanci,

Pred dvomi týždňami sme vás z tejto tribúny vyzvali na dva jednoduché kroky na vystúpenie z NATO a to na uznesenie vlády a jeho odsúhlasenie v parlamente.

Nestalo sa nič. Mlčíte. Pravdupovediac ani sme si veľké nádeje nerobili.

Aktivity a konkrétne kroky vlády sú skôr opačné. Minister obrany za stámilióny eur nakupuje zastaralé americké vrtuľníky Black Hawk, ktorých prototyp prvýkrát vzlietol v roku 74 a detinsky sa usmieva na fotografii z amerického obrneného transportéra z toho konvoja, proti ktorému tu protestujeme. Vy pán premiér sa zase usmievate na iných fotografiách s niekým iným. Na tej dávnejšej krútite jedným kolesom spúšťajúcim reverzný tok plynu na Ukrajinu spolu s čelným predstaviteľom fašistického ukrajinského režimu, premiérom Jaceňjukom. A pri nedávnej návšteve ste sa spolu s ním rozčúlili nad tým, že ruský dodávateľ plynu sa spolu s európskymi odberateľmi rozhodli Ukrajinu obísť a rozšíriť Severný prúd cez Baltické more.

Nuž, je to zvláštne reakcia pripomínajúca rozhorčenie dvoch výpalníkov, ktorým sa ich obeť vymkla spod kontroly. Reverz plynu na Ukrajinu je naša zrada a s fašistami, zlodejmi plynu, sa nerokuje, vážený pán premiér.

...povedzme si úprimne, vláda a ani vládnuce kruhy u nás, si z týchto mítingov až také veľké starosti nerobia. Valec NATO valcuje ďalej. Sformulujme preto výzvu vláde SR a Národnej rade SR aby urobili dva kroky na vystúpenie z NATO (vládne uznesenie o vystúpení a jeho potvrdenie parlamentom).

 

Peter Zajac-Vanka

 

 • Agentúra SITA vydala správu A. Merkelovej, že „musíme urýchliť rokovania (o TTIP), som presvedčená, že príležitosť prevažuje nad rizikami“.
 • Ja k tomu použijem slová, ktoré používam vtedy keď sa jedná o podvod. Áno, príležitosť robí zlodeja. My si musíme dávať veľký pozor, aby zatiaľ, čo sa budeme starať o emigrantov a budeme bojovať proti nim, zatiaľ, čo budeme protestovať proti armáde, nám nejakých 28 úradníkov z Bruselu nepodpísalo tú zmluvu, ktorá bude znamenať to, že sa dostaneme do područia Spojených štátov amerických a bude to naozaj taká tá vazalská zmluva.
 • Nechceme TTIP!

 

 

Juraj Jánošovský

 

 • Všetkým, ktorí boli na hranici chcem zablahoželať. Podarila sa vám veľká vec, zastavili ste festival – klauniádu militarizmu a donútili ste tie silné americké vojská, aby sa vracali do Nemecka pod pláštikom noci a zakrytých celtami po železnici!
 • Napriek tomu, že som zástancom masarykovského, že rozčúlenie nie je program, chcem podporiť Stanislava Pirošíka, ktorý hodil palicu na obrnené transportéry. Mne to pripomína Habešanov, ktorí zastavovali Mussoliniho vojská. Ukazuje sa, že ani najsilnejší pancier nie je odolný voči občianskej revolte.
 • Mal som možnosť sledovať v tlači, ako to bolo interpretované. Tí, ktorí tam boli „za“, tých to muselo frustrovať. Neuspokojilo ich to! Ale všetci tí redaktori, ktorí písali inak, ako to v skutočnosti bolo, si kládli otázku, či ich honoráre sú dosť vysoké na to, aby podstupovali riziko, že raz môžu byť volaní na zodpovednosť za manipuláciu s verejnosťou, za porušovanie zákona, za klamanie!
 • Je veľmi dobré uvedomiť si, že spolupracovať so zahraničnou ozbrojenou mocou je kolaborantstvo! Pred sto rokmi, pred 50-timi rokmi, aj dnes. Kolaboranti a okupanti nebudú našimi priateľmi!
 • Má sa zriadiť regionálne veliteľstvo NATO na Slovensku. Rád by som položil otázku: Sme ohrození neutrálnym Rakúskom? Alebo partnermi NATO z Poľska, Česka, Maďarska? Alebo sa obávame Ukrajincov, ktorí majú toľko vlastných starostí...? Som presvedčený o tom, že regionálne veliteľstvo NATO na Slovensku nepotrebujeme a mali by sme jednoznačne odmietnuť takúto ambíciu.

 

 

Ďalej vystúpili p. Dáša Tomková a p. Jozef Klaný.

Zaznamenal Vladimír Mikunda