Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Hudobná cena Ernst von Siemensa – Tibor Bajchy

Ernst von Siemens bol nielen geniálnym podnikateľom. Okrem svojej profesionálnej podnikateľskej činnosti, ako následník industriálneho elektronického impéria inicioval založenie viacerých nadácií nazvaných po jeho otcovi Carl Friedrich von Siemens, zameraných na technicko-matematickú oblasť. V roku 1972 založil Ernst von Siemens hudobnú nadáciu, ktorá dnes nesie jeho meno, s cieľom “vážiť a uctiť si osobnosti, ktorých kompozície, interpretácie, diela, rukopisy alebo výučba slúžili hudbe a lásku k hudbe podporovali“.

 

Podporu hudby si vzal za vlastnú mravnú úlohu a motivovaný altruizmom, spočívajúcim na princípe nezištnej službe iným ľuďom alebo spoločnosti obetoval značnú časť vlastných prostriedkov pre rozvoj hudby. Jeho nadácia mohla rozhodovať o laureátoch absolútne slobodne, hoci niektorí ocenení, hlavne v začiatkoch neboli vždy podľa jeho predstáv,  hlavne moderní komponisti ako Benjamin Britten alebo Piere Boulez. Priameho ovplyvňovania nadácie sa vždy striktne vyvaroval, hoci bol zanieteným milovníkom klasickej hudby.

 

Oceneným je každoročne komponista, interpret, dirigent alebo hudobný vedec. Hlavná cena je dotovaná výškou 250 tisíc EUR. V kuloároch ju často nazývajú “hudobnou Nobelovou cennou“. Popri nej sú udeľované tri ďalšie ceny na podporu hudby. Tu by mohlo Slovensko prezentovať svojich špičkových reprezentantov zo svojho bohatého hudobného umenia.

 

Od roku 1974, odkedy sa hudobná cena začala udeľovať, ju dostali známe osobnosti ako Mstislav Rostropovič, Herbert von Karajan, Yehudi Menuhin, Leonard Berstein, György Ligeti, Claudio Abbato, Nikolaus Harnoncourt, Daniel Barenboin, Anne-Sophie Mutter, Mariss Jansons a mnohí ďalší. Po vlaňajšom laureátovi, dánskom skladateľovi Per Norgardovi dostane túto prestížnu cenu v Mníchove francúzsky virtuóz, klavirista Pierre-Laurent Aimard.