Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Hradná časovka bude tradíciou - Pavol Paška

Slovenský cyklista Peter Sagan sa v 1. septembra 2012 predstavil na prvom ročníku bratislavskej Hradnej časovky pri príležitosti 20. výročia prijatia ústavy Slovenskej republiky. Predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý dostal nápad zorganizovať súťaž, verí, že sa stane tradíciou a zároveň vyhlásil, že sa bude zaoberať otázkou podpory a financovania športu v krajine. Sagan si do historickej budovy NR SR zavolal aj "posilu", manažéra tímu Liquigas-Cannondale Enrica Zanarda.

"Sme veľmi radi, že sa môžeme zúčastniť tohto dňa otvorených dverí. Taktiež sme v Liquigase veľmi radi, že môžeme podporovať takého talentovaného športovca ako je Peter Sagan a spropagovať jeho meno," uviedol Zanardo. Manažér talianskej stajne zároveň aj poopravil správy, že Sagan bude v najbližšej sezóne jazdiť za nový tím Brixia Sport. "Brixia Sport nie je nový sponzor, ale vedenie, ktoré má na starosti finančnú časť klubu. Tímovým manažérom bude stále Roberto Amadio a Brixia bude fungovať ako finančná podpora tímu na roky 2013 a 2014," vysvetlil Zanardo. Liquigas je známy tým, že sa zameriava na mladých talentovaných cyklistov a tejto vízie sa budú držať aj v nasledujúcich rokoch.

"Tím je postavený na mladých cyklistoch a Peter bude mať jednu z hlavných pozícii. Do roku 2013 máme podpísaných ďalších 21 nových pretekárov a postupne chceme skompletizovať celý tím," dodal Zanardo. Sagan dúfa, že jeho účasť na podujatí pritiahne k cyklistike viac mladých ľudí. "Som veľmi rád, že tu môžem súťažiť a že sa takto spropaguje cyklistika. Aj prezident zväzu Peter Privara mi vravel, že na toto podujatie boli dosť veľké ohlasy. Dnes môže štartovať iba 120 pretekárov, tak dúfam, že by sa to do ďalších rokov ešte mohlo zväčšiť," uviedol Sagan. Dvadsaťdvaročný pretekár sa najbližšie predstaví na pretekoch v Kanade a potom sa už zameria na majstrovstvá sveta v Holandsku. "Na preteky idem vždy s tým, aby som dobre zajazdil.

Po Tour som mal trochu útlm, ale MS sú za mesiac, tak dúfam, že sa do toho dostanem. Chcem bojovať o prvé priečky, nie sa len zúčastniť," dodal. Paška zorganizoval súťaž, aby dal priestor aj mladým pretekárom zmerať si sily so svetovou hviezdou a spopularizoval cyklistiku. "Obzvlášť v uplynulom období a aj na základe výsledkov nášho športu na olympiáde v Londýne silnie tlak a názory, že by sa malo niečo urobiť v legislatívnej rovine v podpore športu. Trošku jasnejšie zadefinovať úlohy štátu a hlavne finančné zdroje a toky. Viem, že to bude na dlhšiu diskusiu. Ale ak dnes Peter Sagan dosiahne dobrý čas, a ja verím, že dosiahne, tak to hneď na nasledujúcej schôdzi predložím kolegom a kolegyniam," uviedol. Paška verí, že časovka sa stane tradíciou podobne ako bratislavské bežecké súťaže. "Dúfam, že cyklistika bude ťahákom pre mladých ľudí."

Hradná časovka za účasti Petra Sagana (na snímke vľavo) a ďalších 120 pretekárov sa stretla s veľkým záujmom. K účastníkom podujatia sa prihovoril predseda NR SR Pavol Paška a jeho hovorca Pavol Chovanec. Foto Matúš Zajac

Hradná časovka za účasti Petra Sagana (na snímke vľavo) a ďalších 120 pretekárov sa stretla s veľkým záujmom. K účastníkom podujatia sa prihovoril predseda NR SR Pavol Paška a jeho hovorca Pavol Chovanec. Foto Matúš Zajac