Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Híd a SaS sa vyfarbujú – Vladimír Dobrovič

Nie, nedopustil som sa preklepu v názve strany Most-híd, ale vzhľadom na aktuálne politické aktivity tejto, dovolím si konštatovať, maďarskej strany ma nútia, aby som takto tvrdo upozornil na vážnosť problému. Strana Bélu Bugára, dlhoročného predsedu Strany maďarskej koalície, prichádza s bezohľadnou protislovenskou iniciatívou, ktorej jediným cieľom je naštrbiť Ústavou Slovenskej republiky garantované postavenie slovenského národa. Žiaľ, bez hanby im pritom asistuje SaS Richarda Sulíka.

V preambule Ústavy SR chcú vymeniť slovíčko národ za občanov. Možno nezainteresovaný by si povedal, veď ide len o jedno slovíčko. Preambulu našej ústavy však tvorí pestrá mozaika slov, ktoré vo svojom celku vyjadrujú národnú a štátnu nezávislosť slovenského národa, ktorý tu žil tisícročia v područí iných národov. Osamostatnením Slovenska sa dodnes nezmierili práve naši južní susedia. Nezapadá im to do ich ideológie veľkého Maďarska, pokračovateľa veľkého Uhorska. Keďže Slovensko je národným štátom, ktorý garantuje práva aj všetkým menšinám, ide jednoznačne len a len o ich ďalší pokus odkrojiť z práv štátotvorného národa a nahrať tak na smeč maďarizačným snahám maďarských strán, ktoré sa dodnes nezmierili s existenciou suverénneho štátu Slovákov.

Viacerí poslanci sa zhodujú v tom, že naša ústava by potrebovala určité zmeny. Kresťanskí demokrati by napríklad chceli, podľa Pavla Hrušovského, posilniť ochranu rodiny či života. Viaceré strany sa zhodujú aj na potrebe zmien v rokovacom poriadku či v majetkových priznaniach poslancov. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by chceli zrušiť starý a nevykonateľný zákon o poslancoch a presadiť individuálne poslanecké prieskumy. Možno keby som ja mal možnosť podať návrh, určite by som odporúčal zoštátniť nielen zdravotné poisťovne, ale i rozhodujúce podniky. Dvadsaťtri rokov od prevratu ma totiž v praxi presvedčilo, že súkromníci nie sú lepšími hospodármi ako štát. Jednoznačne sú lepší len v hrabaní pri zväčšovaní svojich ziskov. Keď však príde kríza z nadvýroby, ktorá prináša so sebou zákonite zvyšovanie nezamestnanosti, na svoje zisky si siahnuť nedajú. Naopak začnú prepúšťať. Ľudia následne nemajú začo nakupovať, chýbajú im prostriedky na splácanie pôžičiek a úverov, nie je pre koho vyrábať a kríza sa len prehlbuje. Namiesto milionárskej dane nastupuje opäť úbohý dobručký štát, aby pomohol. Prijíma opatrenia, ktoré sa však dotknú nás všetkých. Podnikatelia zo svojich ziskov neprispejú. Keby však zisk z podnikania, nielen dane, zostával štátu boli by prostriedky na vytváranie pracovných miest, na zdravotníctvo, na školstvo, vlastne na všetko. Rozhodnutie ako z krízy je v rukách poslancov. Verme, že sa budú správne rozhodovať, že pri riešení naliehavých ekonomických problémoch ich pozornosti neuniknú, ani spoločné protinárodné aktivity Mostu-híd a SaS.