Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Grécko si pod tlakom suspendácie zo Shengenu začne plniť povinnosti – Robert Kaliňák

Bratislava 6. decembra (TASR) – Tok migrantov vstupujúcich do Európskej únie (EÚ) cez Grécko bude zlikvidovaný. Predpokladá to minister vnútra SR Robert Kaliňák, vychádzajúc z účasti na dvojdňovom rokovaní Rady EÚ pre vnútorné záležitosti, ktoré sa skončilo dnes v Bruseli.

 

Grécko si totiž začne plniť svoje povinnosti vyplývajúce z členstva v Schengene. V opačnom prípade mu hrozí suspendácia zo zóny voľného pohybu, ktorá by mohla byť predĺžená zo šiestich mesiacov až na dva roky, vysvetlil Kaliňák v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Takáto možnosť bola južanskej krajine naznačená v dokumentoch k bruselskej schôdzke ministrov vnútra. Luxemburské predsedníctvo Rade EÚ navrhuje, aby vyzvala komisiu na zváženie predĺženia takýchto odporúčaní pre jeden alebo viacero štátov, ktoré nedodržiavajú Schengenskú dohodu. „Je to veľký tlak,“ domnieva sa Kaliňák.

 

Ostatné krajiny EÚ by tak pri letoch smerujúcich z Grécka dočasne obnovili hraničné kontroly. „Musí to byť veľmi nepríjemné a myslím si, že žiadna zodpovedná vláda to nechce dopustiť,“ uviedol minister. Zo strany predstaviteľov Grécka podľa neho dnes už zaznelo, že prijímajú pomoc a chcú, aby do krajiny prišiel tím európskej agentúry Frontex. „To sú veci, ktoré sa menia pod týmto tlakom a zjavne sa tomu prispôsobujú aj Gréci,“ doplnil.

 

Kaliňák už pred zasadnutím Rady EÚ pre vnútorné záležitosti kritizoval Grécko, že si neplní povinnosti vyplývajúce z členstva v Schengene. Krajina podľa neho môže situáciu zvládnuť aj napriek komplikovanej morskej hranici, ktorú má. „Tých migračných čiar je päť alebo šesť, ktoré sa dajú monitorovať, člny sa určite dajú nájsť a odhaliť nelegálni migranti,“ vysvetlil dnes. „Dôležité je, a viacerí to dnes spomenuli, zlikvidovať tento tok migrantov, znížiť ho na minimum, a potom môžeme robiť ďalšie opatrenia,“ informoval šéf slovenského rezortu vnútra.

 

Druhým opatrením, ktoré bude treba urobiť, je dohodnúť s Tureckom, aby v rámci readmisnej zmluvy prijímalo nelegálnych migrantov naspäť. „Ak sa to bude robiť štyri týždne – mesiac, tak nelegálna vlna opadne minimálne o 50 percent,“ predpokladá Kaliňák, podľa ktorého o tom svedčia príklady z minulosti.