Glosy Jozefa Šuchu

Devalvácia slov

Slová majú svoj presný význam a preto sa ľudia vedia dorozumieť. Keď ich začneme používať ako klišé,  devalvujú a strácajú svoju hodnotu a pri komunikácií pôsobia rušivo. Dobrým príkladom je v poslednej dobe pojem „slušný, slušná, slušné“. Jeho frekvencia sa v spoločenskej i politickej komunikácií  výrazne zvýšila, ale jeho význam devalvoval. Pochody za slušné Slovensko sa konajú pod transparentami, na ktorých sú konkrétni ľudia označení za vrahov. Bez dôkazov, bez súdu... pritom v slušnej demokratickej spoločnosti platí prezumpcia neviny ako etický základ právneho poriadku. Chcú sa demonštranti vrátiť ku komunistickej spoločnosti, kedy zatvárali a posielali na smrť ľudí,  ktorí sa ničím neprevinili? Ľudí, ktorých súdili na základe vykonštruovaných obvinení a s podporou tisícov pracujúcich, ktorí posielali z fabrík a straníckych schôdzí žiadosti odsúdiť a popraviť „prisluhovačov západu“, „buržoáznych nacionalistov“, kulakov atď.

Patrí k slušnej spoločnosti aj odmietnutie rozhovoru s ministrom,  ktorého kritizujeme  v dave na ulici, ale keď navrhne stretnutie odkážeme mu, že „pochody nerobíme preto aby sme si sadli na kávičku s ministrom“?  Slušné Slovensko si ja nepredstavujem ako krajinu kde miesto rozhovorov, argumentov a faktov a demokratických volieb sa budú veci dôležité pre spoločnosť riešiť nátlakovými akciami. Neviem prečo sa mi  vybavil výrok vodcu komunistického puču vo februári 1948, Klementa Gottwalda, ktorý povedal, že komunisti sa chodia do Moskvy učiť „ako zakrútiť krkom“ buržoázii v Československu. Dôsledkom bol strata slobody na štyridsať rokov. Učiteľom spoza hraníc nikdy nešlo o slušné Slovensko. Vždy im išlo a aj teraz ide jediné, o poslušné Slovensko.

 

 

Prezident v porceláne?

Počas návštevy českého prezidenta Miloša Zemana prezident SR Andrej Kiska neodolal a do televíznych kamier sa vyjadril k téme ruských diplomatov. Povedal, že v súvislosti s tlakom na  ich vyhostenie   má správy od spravodajských služieb o tom, že niektorí ruskí diplomati idú nad rámec svojej diplomatickej misie. Netreba vari zdôrazniť, že správy spravodajských služieb sú určené len úzkemu okruhu štátnych funkcionárov  a nie sú určené pre širokú verejnosť. Pokiaľ spravodajské služby prinesú dôkazy, tieto sa potom využívajú pri bilaterálnych rokovaniach bez toho,  aby sa o nich hovorilo v médiách. Prezident opäť porušil zaužívané diplomatické pravidlá. Takéto konanie sa zvykne prirovnávať k slonovi v porceláne. Môže to ale byť aj úplne inak. Podľa môjho názoru sú tieto „prehrešky“ pána  prezidenta  v skutočnosti lakmusové papieriky, ktorými skúša čo všetko mu budeme tolerovať.  Že by tento postup mal niečo spoločné so snahou podporiť puč,   ako poukazujú komentáre v niektorých domácich i zahraničných médiách?