GLOSY Jozefa Šuchu

Korupcia

Britský spravodajský portál BusinessInsider minulý týždeň uverejnil rebríček korupcie, v ktorom je  Slovensko na druhom mieste z 11 najskorumpovanejších krajín sveta. Takto vyzerá celý rebríček: 1. Mexiko (skóre korupcie 2,5), 2. Slovensko (2,7), 3. Taliansko (3,1), 4. Maďarsko (3,1), 5. Grécko (3,2), 6. Česko (3,3), 7. Španielsko (3,4), 8. Lotyšsko ( 3,5), 9. Južná Kórea (3,5), 10. Poľsko (3,7) a 11. Slovinsko (3,7). Portál sa odvoláva na každoročný index korupcie, ktorý zverejňuje Svetové ekonomické fórum (WEF). Na jeho stránkach je však posledný rebríček vnímania korupcie s údajmi z roku 2015 a nie z prieskumu, do ktorého sa malo zapojiť 15-tisíc lídrov z podnikateľského prostredia od februára do júna 2016. V tejto najnovšej správe o konkurencieschopnosti vo svete z dielne WEF, ktorú Business Insider tiež spomína, je však uvedený pri Slovensku index 19,2. Takýto index zaraďuje Slovensko veľmi ďaleko od druhého miesta. Ako portál prišiel k nelichotivému číslu 2,7 je podľa médií záhadou. Ja si myslím, že je to omyl  alebo, že by  ich niekto (?) podplatil, teda skorumpoval?

 

Naša drahá voda

Podľa štatistiky míňame na Slovensku každý rok menej vody. Pred šiestimi rokmi spotreboval v priemere na deň každý obyvateľ Slovenska 83 litrov vody. Hygienické minimum je 80 litrov vody na osobu a deň. Vlani klesla spotreba už pod túto hranicu na len 77,3 litra vody denne. Príčinou šetrenia vodou je pravdepodobne cena vody,  ktorú účtujú vodárenské spoločnosti a ktorá sa pohybuje od 1,5 do 2 eurá za kubický meter. Obyvatelia malých obcí, ktorí majú vlastné studne, čerpajú vodu z nich, obyvatelia miest túto možnosť nemajú a musia hľadaťiné spôsoby ako šetriť s vodou. Niekedy je to až taký extrém, že napustia vaňu a postupne sa v nej okúpu všetci členovia domácnosti. Je otázne, či pri väčšom počte má pre posledných takéto kúpanie ešte zmysel.

 

Bývanie za pár centov

Správa z tlače: Najnižšie nájomné na svete je vo Fuggerei, stojí menej ako euro ročne. Fuggerei je akoby samostatným mestečkom v meste Augsburg v Nemecku a zároveň je aj svetovo najstarším sociálnym obytným komplexom, ktorý sa využíva nepretržite,  už od roku 1 520 bez toho aby zmenil výšku nájomného. Kedysi obyvatelia platili jeden rýnsky zlatý ročne, teraz platia jeho rovný ekvivalent čo je 88 centov. Mestečko pozostáva z 8 blokov so 140 bytmi, z ktorých každý zaberá 45 až 60m² a každá rodina má svoj vlastný byt. Vo vnútri majú veľkú kuchyňu, ktorá slúži zároveň ako jedáleň, obývaciu izbu, spálne a kúpeľňu. Všetky byty majú, samozrejme, tečúcu vodu, ale dokonca aj televízory. Prízemné byty majú k dispozícii záhradu, byty na hornom poschodí majú podkrovie. Na prízemí je iba jeden byt neobývaný a slúži v podstate ako múzeum otvorené pre verejnosť. Turisti, ktorí si prídu obzrieť tento komplex zaplatia za prehliadku 4 eurá, čo je viac ako štvorročné nájomné.

Mestečko založil Jaccob Fugger mladší ešte v roku 1 516 a podľa neho nesie aj meno. V čase, keď žil, bol považovaný za boháča a toto miesto je jeho altruistickým projektom. Miesto bolo od začiatku určené pre chudobnejších občanov mesta Augsburg, ktorí boli odkázaní na pomoc ostatných.

Podmienky bývania na tomto mieste zostávajú nezmenené už takmer celých 500 rokov. Okrem nájomného ide o to, že  aby ste tu mohli bývať, musíte byť minimálne dva roky obyvateľom Augsburgu, byť katolíkom a byť chudobným, no bez dlhov. Popri nájomnom sa ešte očakáva, že sa každý pomodlí denne tri modlitby za zakladateľa tohto mestečka z vďaky za to, čo urobil.

Fuggerovci, boli v 16. storočí prítomní aj na Slovensku. Postavili a aj  dlhšiu dobu využívali hrad Červený kameň. Jeho pivnice, ktoré sú najrozsiahlejšie v Európe postavili a využívali ako sklady, pri svojom obchodovaní. Projekt sociálneho bývania na Slovensku nerealizovali. Zrejme sa im ľud bývajúci pod hradom nezdal dostatočne  chudobný.