GLOSY Jozefa Šuchu

Igelitové tašky

Igelitové tašky sa „premnožili ako škodlivý hmyz“ a ohrozujú životné prostredie... Ročne ich skončí v odpade osem miliárd. Rozklad plastovej tašky trvá desiatky až stovky rokov. Nasledujúce generácie nás veru chváliť nebudú.

V spotrebe tašiek na obyvateľa v EÚ je priemer 200 tašiek ročne. Ale rozdiel medzi jednotlivými štátmi ukazuje, že sa dá znížiť na minimum. Dáni a Fíni  ročne spotrebujú 4 tašky,  Slováci a Poliaci ich minú 466. Prvý krok v znižovaní spotreby prinieslo spoplatnenie tašiek, a záujem klesol o 80 percent. V ponuke obchodov sa objavili aj iné alternatívy – papierové, plátenné tašky, alebo tašky z ekologických materiálov. Mohlo by sa nám podariť výrazne znížiť spotrebu igelitiek a vrátiť sa  k „dobrým zvykom“ nosiť si tašku na nákup z domu,  aby nebolo potrebné siahnuť k úplnému zákazu používania igelitiek, ako to urobili v San  Franciscu.

 

Nekultúrny parlament

Béla Bugár, ktorý pôsobí v politike už 26 rokovtvrdí, že kultúra v súčasnom parlamente je najhoršia, akú zažil. Nepáčia sa mu najmä vzťahy medzi politikmi a vzájomné nadávanie. „Niektorí politici zistili, že stačí nadávať na iných politikov a prináša to percentá. Stačí povedať, že my sme noví. Ako keby ľudia čakali na nejakého mesiáša,“ vyhlásil Bugár. Na druhej strane však priznal, že politici asi neurobili to, čo ľudia od nich očakávali.

Ako príklad uviedol, že vo volebnej kampani strana Sloboda a Solidarita aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti získali na tom, že odsudzovali každú stranu, ktorá nepovedala, že so Smerom po voľbách nepôjde do koalície. „Oni získali a Most-Híd a KDH stratili. KDH toľko, že sa nedostalo do parlamentu,“ povedal Bugár. Treba súhlasiť s Bugárom, že úspechy dosiahnuté takýmto spôsobom  sú krátkodobé. Robiť pred voľbami kategorické vyhlásenia s kým áno a s kým nie, rovnako nie je rozumné. Zväzuje to ruky pre hľadanie riešenia rébusu, ktorí voliči postavia pred politikov, tak ako to  bolo aj pri posledný ch  voľbách.

 

Škodlivý tuk

O prospešnosti a škodlivosti tuku vo výžive človeka sa informácie striedajú ako na hojdačke. Najtypickejším príkladom je bravčová masť, ktorá bola za ostatné desaťročia chválená ako prospešná i zatracovaná ako škodlivá. Nedávno bol v RTVS rozhovor so známym kardiológom.  Povedal, že nie tuk v bravčovej masti a masle je najškodlivejší, ale  že, najškodlivejší tuk  je v margarínoch.  Telo ho nedokáže spracovať.

Napriek tomu na obaloch margarínov (rastlinných „masiel“) ale aj v reklamách nás presviedčajú, že „nátierka prospieva nášmu srdcu“. V Dánsku takéto výrobky zakázali zákonom.   Zdravý rozum zvíťazil nad  snahou zvyšovať zisky spoločností vyrábajúcich rastlinné maslá. U nás by mal štát  minimálne uplatniť zákon o reklame, konkrétne paragraf o klamlivej reklame.  Nemocnice by mali rastlinné maslá vyradiť zo stravy pre pacientov. Je to totiž ako v Kocúrkove, keď lekár špecialista označínejaký výrobok za zdraviu škodlivý, ale v nemocniciach  ho pacientom  „ordinujú“ každý deň.

 

Zdravie verzus peniaze

Správa z tlače: “Poisťovne žalujú na súde rezort zdravotníctva za to, že onkologickým pacientom sprístupnil liek, ktorý im môže predĺžiť život aj o dva roky. Ide o moderný prípravok, ktorý je, samozrejme, drahší. Poisťovne ho však nechcú uhrádzať tak, ako to určilo ministerstvo. Tvrdia, že jeho účinok nestojí za tie peniaze. Moderný liek na rakovinu pľúc  je u nás registrovaný od roku 2014. Do septembra však nebol v zozname kategorizovaných liekov, ktoré hradia zdravotné poisťovne. Súhlas na liečbu pre jednotlivých pacientov preto dávali práve ony. Tento rok dostali štyri žiadosti a všetky zamietli. A to aj napriek tomu, že terapiu naordinovali onkológovia“.

Zarazil ma výrok niektorých  poisťovní, že „...jeho účinok nestojí za tie peniaze.“ To ako keby povedali, že dať pacientovi dva roky života je zbytočné plytvanie?

O tom, že liek, ktorého jedno balenie stojí 2 369,77 eura, budú od septembra plne hradiť zdravotné poisťovne, rozhodlo ministerstvo v polovici júla. Zaradilo do kategorizácie, čo znamená, že pacientovi stačí recept od lekára. Dve súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union sa vzbúrili a na rezort podali žalobu na Krajský súd v Bratislave.

„Podali sme žalobu na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia ministerstva zdravotníctva," povedal PR manažér zdravotnej poisťovne Dôvera Branislav Cehlárik. Cena podľa neho mala byť výrazne nižšia a k zaradeniu do kategorizácie došlo v rozpore so zákonom. Podobné stanovisko dala aj zdravotná poisťovňa Union.

Ministerstvo zdravotníctva trvá na tom, že zákon porušený nebol. „Pri výpočtoch je nevyhnutné vychádzať zo štandardne používaných liečiv v praxi a tieto boli jednoznačne v prospech zaradenia Vargatefu do zoznamu kategorizovaných liekov. Takýto postup je jednoznačne v prospech pacientov," priblížila hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková s tým, že aj naďalej budú inovatívne lieky zaraďovať do úhrady z verejného poistenia, aby zabezpečili ich dostupnosť pre pacientov. Ktoré to budú, to už nespresnila.

 

Nový liek, nová nádej

Nemecký výrobca lieku Boehringer Ingelheim odmieta argumenty súkromných zdravotných poisťovní. „Kategorizačné konanie pre tento inovatívny onkologický liek sme začali v marci 2015. V celom priebehu konania sme žiadali plnú úhradu lieku vzhľadom na to, že sme preukázali v zmysle platnej legislatívy nákladovú efektívnosť lieku Vargatef v porovnaní s najpoužívanejšou liečbou na Slovensku pri tomto ochorení," reagovala riaditeľka firmy pre korporátne záležitosti Hana Spitzerová. Liek bol podľa nej viackrát posudzovaný ministerstvom a konečné rozhodnutie bolo zverejnené až v júli tohto roka. Cena lieku podľa Spitzerovej bola stanovená podľa zákona a nepresahuje priemer troch najnižších cien v Európskej únii.

Vargatef je určený pre pokročilé stavy rakoviny a pomáha prežiť o 2–3 mesiace až dva roky. „Niekomu sa to môže zdať málo, ale pre pacientov a ich rodiny je to ničím nenahraditeľný čas," poukázal Peter Beržinec, primár oddelenia klinickej onkológie Špecializovanej nemocnice v Nitre. Liek je vhodný zvlášť u menšej časti pacientov, u ktorých zlyhala prvá takzvaná obranná línia protinádorovej liečby. Tým, že bude hradený zo zdravotného poistenia, bude podľa primára dostupnejší pre chorých. „Myslím, že všetci lekári, ktorí sa venujú liečbe pokročilých nádorových ochorení, sa tešia spolu s pacientmi z každého rozšírenia možností, ktoré dávajú šancu na lepšie výsledky liečby," dodal odborník.

Onkologickí pacienti čakajú na každý moderný liek s veľkou nádejou. Často je jedinou možnosťou na predĺženie života. Časť takýchto liekov stále podlieha schvaľovaniu zdravotnou poisťovňou. Tá si sama určuje, za akých podmienok liečbu odobrí. Denník Pravda ešte minulý rok upozornil na príbeh 45-ročného onkologického pacienta z Košíc, ktorý takmer tri mesiace čakal na súhlas poisťovne. Skôr ako dostal akúkoľvek odpoveď, zomrel.

 

Kauza, aká tu nebola

Advokát Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h & h PARTNERS poznamenal, že sa nestáva, aby zdravotné poisťovne žalovali ministerstvo zdravotníctva za to, že bol nejaký liek zaradený do kategorizačného zoznamu. „Na to, aby minister v rámci kategorizačného konania zaradil liek do zoznamu, zákon určuje presne, ako sa má postupovať, ako sa posudzuje nákladovosť, efektivita," vysvetlil Humeník. Doplnil, že je ťažké odhadnúť, ako sa súd v komplikovanej zdravotníckej problematike zorientuje. Celý spor môže nakoniec skončiť na procesnej a nie odbornej chybe. Pripomenul, že poisťovne majú kontrolné mechanizmy – revíznych lekárov na to, aby vedeli posúdiť, či výber drahého lieku bol tou správnou voľbou. „Neznamená to, že ak je liek kategorizovaný, je koniec a liečba už bude len drahá," podotkol advokát.

Pacientom sa tohto roku cez výnimky nedarilo dostať k Vargatefu. Všeobecná zdravotná poisťovňa dostala tento rok tri žiadosti. „Na základe individuálneho posúdenia žiadostí nebola ani v jednom prípade schválená úhrada lieku," spresnila hovorkyňa poisťovne Petra Balážová. ZP Union prišla jedna žiadosť, rovnako ju poisťovňa zamietla, Dôveru o výnimku nežiadal nik.