Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Šuchu

Farebná revolúcia

Štrajky a protesty vyvolané v dobe, kedy politická situácia neumožňuje  riešenie problémov, nápadne pripomínajú farebné revolúcie, ktorých scenár bol rovnaký v mnohých krajinách. Podstatou spustenia takejto revolúcie je využiť oprávnenú nespokojnosť ľudí napríklad s korupciou, nespokojnosť s nízkymi platmi a nezamestnanosťou, profesionálnymi organizátormi nepokojov. Problém je len spúšťačom a revolúcia nástrojom na dosiahnutie určitej zmeny (systému, vedúcich pozícií v štáte a pod.) v prospech samotných organizátorov týchto revolúcií.

 

Pripomeňme si. Kedy začal štrajk učiteľov? Niekoľko týždňov pred voľbami a v čase kedy bol už prijatý zákon o štátnom rozpočte Štrajk neorganizovali odbory, ale „nezávislé“ iniciatívy s podporou mimovládnych organizácií podporovanými zo zahraničia a médiami ovládanými zahraničným kapitálom. Presne sa napĺňa scenár farebnej revolúcie. Nespokojnosť ľudí je využitá profesionálnymi organizátormi nepokojov. Skutočné heslo organizátorov sa už objavilo na niektorých bilbordoch: „Vláda bez Fica“. Zase sme v domácej politike tam kde sme už boli. Chýba pozitívna a konštruktívna spolupráca pravicových síl, ani jasná ponuka ich spolupráce aby voliči mali aspoň nádej, že budú mať dosť mandátov na to aby mohli splniť svoje sľuby. V televíznych diskusiách nehľadajú ich aktéri čo ich spája, ale každý dokazuje „tú svoju pravdu“. Už  chýba iba staronové heslo o slušnom voličovi ako všetci tí, ktorí sa rozhodnú inak boli neslušnou časťou spoločnosti. Čo tak hovoriť o slušných (dôveryhodných) politikoch? 

 

Neplytvať jedlom

Vo Francii začal platiť zákon, ktorý prikazuje supermarketom aby jedlo, ktoré by z rôznych dôvodov vyhodili dávali charitatívnej organizácii. Inak im hrozí pokuta až niekoľko stotisíc eur. Každá spoločnosť s  predajňou viac ako 400 metrov štvorcových je povinná uzatvoriť zmluvu s niektorou charitatívnou organizáciou a tejto, nepredané potraviny odovzdávať. Okrem charity môže takýto tovar byť využitý aj v poľnohospodárstve ako krmivo pre zvieratá. Francúzi chcú podobné opatrenie presadzovať aj na pôde Európskej únie. Nenašiel som v médiách reakcie francúzskych obchodníkov, ale veľmi by ma zaujímalo čo by na podobný zákon povedali u nás. Koľko výhovoriek,  ako sa to nedá,  by sa u nás  našlo?