GLOSY Jozefa Šuchu

Niektorí sú si rovnejší?

Na Rusov hospodárske a politické sankcie a Ukrajine pomáhať – taký je oficiálny smer Bruselu pre všetky štáty v EÚ. Pretože v únii máme všetci rovnaké práva a aj rovnaké povinnosti. Ibaže by to bolo inak. Parafráza   socialistického hesla, že všetci sme si rovní, ale niektorí sú si rovnejší,  platí aj pre situáciu v demokratickej Európe. Podľa správ sa nemecké firmy  dohodli s Rusmi na výstavbe nového plynovodu po dne Baltického mora, čím sa stopne tranzit ruského plynu cez Ukrajinu a Slovensko. Túto dohodu „spískali“ necelý rok po tom ako nemecký kapitál vystúpil  zo Slovenského plynárenského priemyslu. Strata poplatkov za prepravu plynu by bola pre vojnou zmietanú ukrajinskú ekonomiku zdrvujúca. A je to podraz aj pre Slovensko, lebo peniaze za tranzit budú v rozpočte chýbať. Nemci v tom nie sú sami. Veľká Británia podpísala s ruským Gazpromom kontrakt na odber plynu do roku 2021. Pritom, od Slovenska mocnosti žiadali spätné dodávky plynu na Ukrajinu aj za cenu porušenia zmluvy s Gazpromom. Pretože niekto by mal realizovať jej rozhodnutie pomáhať Ukrajine. K tejto situácii A. Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku povedal: „Vo februári tohto roka, keď sa diskutovalo o energetickej únii, lídri členských krajín súhlasili s tým, že Európska komisia by mala mať kompetencie, ktoré by jej umožnili koordinovať dovoznú politiku v otázke plynu z Ruska. Postup západných spoločností, ktoré prešli do konzorcia s Gazpromom, je však v rozpore s touto otázkou.“  Nič nové pod Slnkom – proste politika, kde postoj mocností je účelový. Treba si to pripomínať vždy vtedy keď sa ozvú hlasy (žiaľ aj vysokých politikov a štátnych funkcionárov), aby sme „želania“ mocností plnili bez reptania, aby sme ukázali, že si zaslúžime miesto v únii.

 

Nie len

občania a politici štátov V4 v mnohom nesúhlasia s postupom  Bruselu v utečeneckej kríze. Pripomeňme si hlas z Britských ostrovov:
tamojší politik Nigel Farage povedal na adresu Merkelovej: ,,Pred 25 rokmi  bola EÚ partnerstvo sebe rovných a v súčasnosti máme Európu s totálnou dominanciou Nemecka. Najhoršie politické rozhodnutie je to, že ste povedali celému svetu: ,,Prosím, príďte do Európy.“  80 percent tých,  čo prichádzajú, nie sú sýrski utečenci, ale mladí ekonomickí migranti a mnoho z nich sa správa agresívne. Keď má niekto iný názor, ako Maďarsko, sú jeho názory potlačené. Blíži sa britské referendum a ja sa modlím, že až Británia vystúpi z EÚ, bude to začiatok konca projektu,  ktorý sa navzdory pôvodným šľachetným myšlienkam, veľmi pokazil.“ Škoda, že  takéto a podobné vyjadrenia si človek v našich mienkotvorných médiách väčšinou nemôže prečítať. Vďaka za internet...

 

Istota je istota

Vlani pripadol na občana Slovenska vklad v  banke v priemere vo  výške 5 055 eur a investícia v podielovom fonde v objeme 1 000 eur. Na konci roka 2013 to bolo 4 778 eur v banke a 833 eur v podielovom fonde. Analytici konštatujú, že Slováci sú konzervatívni a len v malej miere sa snažia zhodnotiť svoje financie v podielových fondoch. Radšej sporia v bankách,  kde majú garanciu.  Niet sa čomu čudovať po „skúsenostiach“ s nebankovými  spoločnosťami Horizont, BMG Invest a ďalšími.