Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSUJEME – Jozef Šucha

Arogancia moci

Už niekoľko mesiacov sa vlečie prípad nezaplatených víkendových súkromných letov prezidenta Kisku. Najnovšie je dôvodom neplatenia to, že faktúry za lety poslalo ministerstvo na Kiskovú súkromnú firmu KTAG  a nie do prezidentskej kancelárie. Logické, veď išlo o súkromné využívanie vládneho  lietadla, takže adresátom faktúry a platcom nemôže byť prezidentská kancelária. Takmer milión eur stále nie je zaplatených. Sociálne cítiaci dobrý anjel nemusí dodržiavať zákony?

Poznám prípady viacerých dôchodcov, na ktorých štát uvalil exekúciu, pretože v čase svojej aktívnej činnosti ostali dlžní sociálnej poisťovni na odvodoch niekoľko sto eur. Samozrejme, že k tejto sume si poisťovňa pripočítala úroky z omeškania a dôchodca zrazu dlhuje viac ako tisíc eur. Z dôchodku mu na niekoľko rokov ostáva životné minimum. Nemohli si dovoliť povedať,  že nebudú platiť. Nie sú v žiadnej štátnej funkcii. Bohužiaľ  stále platí, že v demokracii sme si všetci rovní,  len niektorí sú rovnejší.

 Páči sa mi, že Kiska nezabúda (aspoň verbálne) na morálne posolstvá. Odkázal Ozbrojeným silám SR, ako ich vrchný veliteľ, že, „musia míňať prostriedky na svoju modernizáciu transparentne a podľa jasných plánov a stanovenej koncepcie“. Iba tak si môžu udržať viac ako 70 percentnú dôveryhodnosť verejnosti. Hovorí to ten pravý.

 

Poplatky

Poplatky sú prostriedkom ako vyťahovať od ľudí peniaze za služby, ktoré sú platené z iných zdrojov a majú sa poskytovať bezplatne. Najlepší príklad je zdravotníctvo. Nech robí minister zdravotníctva čokoľvek, vždy sa doteraz našla medzierka  v zákone a pacienta prekvapí vždy nový poplatok u lekára. Nedávno ma takto zaskočili v ambulancii kde chodím už niekoľko rokov, keď si zrazu vypýtali desať eur „za ambulanciu s výberom lekára“. Alebo sú ambulancie, kde vás neobjednajú bez poplatku, ale ani tam nemôžete prísť a čakať „lebo nie ste objednaný“.

S poplatkami sa pohrávajú aj poslanci parlamentu. Koncom minulého roka schválili spoplatnenie cirkevného sobáša desiatimi eurami. Ani jednému zo stopäťdesiatich poslancov nenapadlo, že to je diskriminačné keď je civilný sobáš bez poplatku a cirkevný sa platí. Museli prísť  protesty cirkevných organizácii a petícia s podpismi občanov, aby pochopili. Na začiatku tohto roka tento poplatok  102 hlasmi zrušili.

Chudáci poslanci, majú tak málo práce, že si ju musia vymýšľať.