Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSA Jozefa Šuchu

Prepadnuté hlasy

Podľa politológov môže v budúcoročných voľbách do Národnej rady SR prepadnúť až 20 percent hlasov strán, ktoré sa nakoniec nedostanú do parlamentu. Signalizujú to prieskumy voličských preferencií, podľa ktorých by viacero politických subjektov nezískalo potrebných päť percent hlasov.

Vyplýva  to z pomerného volebného systému, ktorý určuje päť percent ako hranicu vstupu do parlamentu. V minulých voľbách napríklad prepadlo vyše 490-tisíc hlasov odovzdaných pre strany, ktoré napokon cez povinný prah neprešli. Neuplatnené hlasy voličov sa rozdelia stranám, ktoré prekročili hranicu päť percent, pričom najviac získajú najsilnejšie strany. Tento spôsob diktuje štatistická matematika. Umožňuje premeniť na mandáty všetky hlasy, ktoré voliči odovzdali. Ale je to spravodlivé aby sa hlas odovzdaný určitej strane „matematicky“ pridelil úplne inej strane?

 

Politológovia radia voličom aby sa „zorientovali“ a dali svoj hlas iba stranám, ktoré majú predpoklad dostať sa do parlamentu. Keby túto radu poslúchli všetci voliči mohli by prieskumné agentúry manipulovať výsledky volieb. Ako? Stačí prispôsobiť výsledky prieskumov tak aby sa na čelné miesta dostali strany, ktoré by podľa nich mali byť v parlamente. Menšie strany by vlastne stratili možnosť bojovať o vstup do parlamentu. Lenže keď už má volič „po krk“ strán, ktoré sa pravidelne objavujú v parlamente. ako má prejaviť svoju vôľu zmeniť stav? Ignorovať voľby?