Futbal je najmä o peniazoch – Stanislav Kubánek

V dnešnom vrcholovom profesionálnom športe sa krútia obrovské peniaze. Bez ohľadu na to, či je to golf, tenis, futbal, alpské lyžovanie, ľadový hokej, alebo dokonca biliard... Darmo, časy sa menia. Pred II. svetovou vojnou olympijskí medailisti v najlepšom prípade po návrate do vlasti poobedovali s hlavou štátu /v prípade Edvarda Beneša ani to nie/ - a bolo po všetkej sláve.

 

V súčasnosti je človek šokovaný keď si prečíta, koľko, napríklad, dostane za mesiac futbalista pražskej Sparty, ktorý všetky ligové stretnutia presedí na lavičke náhradníkov – približne 3700 eur. Koľko kluby zaplatia, resp. zinkasujú za prestup hráča európskeho formátu, to počúvame denno–denne zo všetkých strán a preto to ani poriadne neevidujeme: 13 miliónov eur ešte nič neznamenajú, 30 – 35 miliónov sú už síce solídne čiastky, ale ani tie už nikomu nevyrazia dych. Čo  je  pri nich tých 5000, ktoré žiadali naši reprezentanti od Slovenského futbalového zväzu ako minimálne štartovné za jedno prehrané oficiálne stretnutie? Pre nich drobné a napriek tomu im ich SFZ nedal. Mnohých z nás táto požiadavka šokovala. Našli sa dokonca takí, ktorí si naivne mysleli, že reprezentanti hrajú predovšetkým preto, aby si mohli obliecť dres so štátnym znakom na prsiach, zaspievať pred prvým výkopom štátnu hymnu, pociťovať radosť z povzbudzovania zaplnených tribún a nakoniec samozrejme z úspešného výsledku. Ako sa však ukazuje, nie je to tak. Rôzne internetové diskusie medzi fanúšikmi ukázali, že podľa nich hrať za reprezentáciu krajiny je taká významná a dôstojná udalosť, že futbalisti by mali hrať zadarmo! Akosi si však neuvedomili, že v takomto prípade by za reprezentačný výber odmietli nastúpiť  aj treťoligoví hráči a na pozvanie by zareagovali už iba futbalisti Hornej Dolnej a Veľkej Viesky.

 

Možno je toto prirovnanie tak trochu „pritiahnuté za vlasy“, veď naši reprezentanti vyhrali v Trnave nad Škótskom, udržali si nádej zúčastniť sa v roku 2018 na svetovom šampionáte v Rusku – a tak im priaznivci futbalu na Slovensku tú požiadavku na päťtisícové štartovné odpustili. Nakoniec za zdolanie Škótov dostanú viac...

 

V našom futbale sú ale dôležitejšie veci, ako reprezentačné štartovné za prehrané stretnutie. Tak napríklad zverejňovanie súm za prestupy hráčov v rámci našej najvyššej súťaže. Ani v jednom prípade sa to ešte nestalo a slovenské médiá to akosi netrápi. O to viac energie a priestoru venujú informáciám o tom, koľko veľkokluby v zahraničí ponúkajú za Messiho, Ibrahimoviča či Leonarda, alebo nášho Hamšíka. U nás sa pri každom zaujímavejšom prestupe objaví poznámka „obe strany sa dohodli, že sumy, súvisiace s prestupom sa nebudú zverejňovať“. V tomto by SFZ mal urobiť nápravu! Nedávno som čítal vyjadrenia našich popredných funkcionárov Slovenského olympijského výboru i niektorých športových zväzov, že sa musíme bližšie oboznámiť so systémom športu v Chorvátsku. Táto krajina, v ktorej žije 4,5 milióna obyvateľov, teda o milión menej než na Slovensku, získala v Rio de Janeiro až päť zlatých medailí. Pritom tamojší športovci nemajú lepšie podmienky na prípravu než naši, skôr naopak. Chorváti nikdy nepoznali armádne strediská vrcholového športu, ani športové centrá polície, resp. ministerstva vnútra. Pritom na počet obyvateľov bolo Chorvátsko v Riu najúspešnejším štátom v rámci celej Európskej únie! V tejto balkánskej krajine je však už veľmi dlho úplnou samozrejmosťou zverejňovanie finančných čiastok za prestupy futbalistov, basketbalistov, hádzanárov a ďalších medzi chorvátskymi športovými klubmi.

 

Futbal je a už asi vždy bude predovšetkým o peniazoch. Len pre zaujímavosť – našiel som si niekoľko oficiálnych čísiel. Tak iba za účasť v I.predkole Ligy majstrov sa vypláca 200 000 eur, za postup do základnej skupiny 2,4 milióna, za každú výhru v skupine 360 000 a za remízu 120 000 eur. Víťaz skupiny dostane k tomu ešte polmilióna, mužstvo, ktoré sa prebojuje do osemfinále bude bohatšie o 750 000 eur, semifinalista dostane poldruhamilióna, zdolaný finalista 3,5 milióna a víťaz Ligy majstrov až 6,5 mil. eur! Podobné sumy sa vyplácajú na záverečných turnajoch svetových a európskych šampionátoch. Takže je o čo hrať. Z pohľadu niektorých našich futbalistov, ktorí pôsobia v bohatých zahraničných kluboch, aj tých 5000 eur za prehratý zápas predstavuje skôr akúsi kompenzáciu strateného času, a asi si ani nevedia predstaviť, že u nás z takej čiastky niekto musí žiť 12 mesiacov.

 

Našťastie, reprezentanti SR zatiaľ za prehratý zápas tých 5000 eur nedostanú. Zatiaľ... Práve preto sa o to viac musia snažiť, aby pre nich tie „drobné“ dostali aspoň za remízu. Keď chcú viac, tak musia hrať vždy ako proti Škótsku...

Stanislav KUBÁNEK, poslanec NR SR /SMER-SD/