Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Figeľova počmáraná politická vizitka – Jozef Kuchár

Predseda KDH Ján Figeľ sa v ostatnom čase pravidelne prezentuje v rôznych médiách. Usiluje sa vytvárať dojem odborníka na všetko. V jeho čítankových názoroch a postojoch dominuje kritika terajšej vlády, bez konkrétnych argumentov. Neustále hovorí o slušnosti, o politickej kultúre a o slušných ľuďoch v jeho strane. Podľa jeho presvedčenia je KDH najstabilnejšou politickou silou, ktorá vraj nezápasí s rôznymi kauzami a stále má významné miesto v spoločnosti.

Lenže notoricky obchádza fakt, že KDH nikdy žiadne voľby nevyhralo a napriek odhodlaniu a rôznym prognózam sa tejto strane nedarí prekonať desaťpercentnú hranicu v parlamente. Navyše, trestuhodne zamlčuje, že z radov hnutia v minulosti odišlo mnoho popredných politikov. Okrem iných Mikloško, Palko, Minárik, Bauer a ďalší. Pridali sa k nim aj dvojnásobný minister a podpredseda KDH Daniel Lipšic, poslankyňa Jana Žitňanská a poslanec Radoslav Procházka. Politik Figeľ sa mnoho rokov drží zvrátenej zásady – „nepochváliš sa sám, iní to za teba neurobia“. Preto zdôrazňuje „úspechy“, ktoré pravicové vlády za účasti KDH v minulosti dosiahli. Škoda, že nehovorí o tom, koľko starostí, ťažkostí a problémov spôsobili väčšine občanov počas troch volebných období. Vo vládach Jána Čarnogurského a najmä Dzurindu mierou vrchovatou prispeli k znivočeniu slovenského pôdohospodárstva a k výpredaju strategických podnikov.

Predsedovi KDH neprekáža, že aj svojou vlastnou neprofesionálnou politikou a rôznymi rozhodnutiami na postoch, ktoré doteraz zastával sa zaradil medzi nedôveryhodných a neužitočných občanov našej krajiny. S miernou aroganciou ignoruje realitu, že nad jeho hlavou sa neustále vznášajú rôzne kauzy, ku ktorým patrí nadobudnutý byt v Bratislave, zlaté padáky pre jeho nominantov, problémy s čerpaním eurofondov, prešľapy na ministerstve dopravy, aj stále aktuálna kauza získania titulu PhD. Aj z toho vyplýva, že poslanec Figeľ nie je mužom na správnom mieste a napriek enormnému úsiliu nepatrí medzi výraznejšie osobnosti na slovenskej i zahraničnej politickej a spoločenskej scéne.

Toto konštatovanie potvrdila aj jeho nedávna neúspešná kandidatúra na post podpredsedu Európskej ľudovej strany, ktorá združuje vyše 70 strán z celej Európy. Na jej kongrese nezískal potrebný počet hlasov a nedostal sa medzi desiatich podpredsedov aj napriek tomu, že o tento post sa uchádzalo iba 14 kandidátov. Ostal v poli porazených. Jeho presvedčenie, že vo voľbách uspeje, sa raz opäť ukázalo ako príliš nereálne. História nás presviedča, že čím je človek sebavedomejší a arogantnejší, tým viac stráca prehľad o tom, čo si môže a čo nesmie dovoliť. Žalostné a zároveň alarmujúce je, že na adresu väčšiny politikov na čele s Jánom Figeľom až príliš často z úst mnohých manažérov, ekonómov, pedagógov, vedcov aj lekárov zaznievajú ostré, kritické i nelichotivé slová. Sú dôsledkom neprofesionálnej a bezzásadovej činnosti mnohých, ktorým občania vo voľbách vyjadrili svoju dôveru.