Fatálne zlyhanie otvorené priznanie neospravedlní – Stanislav Kubánek

Strana Sloboda a solidarita prichádzala na našu politickú scénu s obrovskými ambíciami. Je pravdou, že neskúsení politici majú omnoho väčšie oči ako sú ich reálne schopnosti. Napriek tomu treba pripomenúť, že práve táto liberálna strana pred voľbami v roku 2010 voličom ponúkala dekriminalizáciu marihuany, zákaz investičných stimulov, ale aj registrované partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia a napokon stabilitu pravicovej vláde. Výsledok?

Ich minister hospodárstva veselo na vláde predkladal investičné stimuly. Registrované partnerstva zostali len vo frázach. Po roku a pol potopili vlastnú vládu a s dekriminalizáciou tiež nič neurobili. Teda ak nerátame nedávne priznanie ich poslanca k tomu, že požíval drogy. Jeho priznanie o tom, že „skúsil“ heroín a pervitín nevnímam ako priznanie vlastného zlyhania, ale skôr ako krok, po ktorom poslanec Národnej rady Slovenskej republiky očakával spoločenské ocenenie, či úctu. Za čo? Za to, že okrem iného uviedol: „Čistý heroín je pre telo v zásade neškodná vec.“ Neviem či sa pokúšal iba zviditeľniť, alebo robiť reklamu výrobcom, alebo dílerom. Pre mňa je kľúčové to, že evidentne zlyhal, lebo jeho sloboda rozhodovania, o ktorej tak hlásajú liberáli v praxi znamená to, že poslanec parlamentu v minulosti zlyhal a teraz, ako by išiel minimalizovať dopady drog na spoločnosť. Dopady svinstva, ktoré ničí životy, búra rodiny, ľudí robí nešťastnými a dovolím si tvrdiť, že spoločnosť traumatizuje.

Napriek tomu, že pán poslanec ako aj jeho stranícki kolegovia bagatelizujú tento výrok ako i samotné priznanie, ja to vnímam veľmi citlivo hlavne v dôsledkoch, ktoré zrejme kolega z parlamentných lavíc nedomýšľa. Je evidentné, že konal presne ináč, ako slušná spoločnosť očakáva od ľudí. Konal tak, ako chcú výrobcovia a díleri. Podľahol pokušeniu a zdôrazňuje neškodlivosť drogy. Som presvedčený, že fatálne zlyhanie nedokáže ospravedlniť žiadne otvorené priznanie. Práve naopak. Znásobuje nedôveryhodnosť voči človeku, ktorý by mal v parlamente bojovať proti drogám. Mrzí ma, že pre SaS je tento človek akýmsi symbolom úprimnosti a otvorenosti. Pre mňa je dôkazom toho najhrubšieho zlyhania, ktoré spôsobuje tragédie a biznis s ľudským osudom. Napriek tomu sedí v školskom parlamentnom výbore a stále ma pocit, že jeho prístup k školám, žiakom a študentom je excelentný.