Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Farmá hľadá ženu – Rudolf Slezák

Je to iba niekoľko dní, čo minister kultúry Marek Maďarič poslal otvorený list predstaviteľom kultúrnej obce, školstva, cirkvi, tretiemu sektoru a súkromným TV vysielateľom... takže veľa odpovedí na tému - kultúrna degradácia spoločnosti, pravdepodobne na ministerstvo ešte neprišlo. Ono je to trocha zložitejšie,ako sa na prvý pohľad zdá. Podobné " reality šou", ktoré ľudský degradujú nielen účastníkov poradov, celé filmové štáby a hlavne verejnosť, už prestali byť kultúrou a zábavou, no stali sa politikou. Celé národy sú v rovnakom vysielacom čase rovnako ohlupované, akoby mal niekto na tejto degradácii záujem. Pripomína to "vychcanú" politiku starých vladárov, ktorí vždy, keď bolo najhoršie, odvádzali pozornosť obyvateľstva svojej ríše, podobnou "kultúrou". V tomto prípade sa však už aj politik, Marek Maďarič pozastavuje nad užitočnosťou takýchto projektov, keď sa z divákov, niekto snaží urobiť doslova idiotov, alebo ich za idiotov už považuje, keď im ponúka takú tvorbu, ako je napr "Farmár hľadá ženu, Farma, Výmena manželiek, Extrémne prípady...a pod.

Minister kultúry právom očakáva odpovede na túto tému, predovšetkým od najvyšších a najznámejších predstaviteľov kultúrnej obce, ktorých sme mali a máme, už viac rokov na očiach. Osobne by som sa rád niečo dozvedel aj od tzv "trezorových literátov". Veľa som sa už napočúval o tom, koľko literátov muselo tvoriť a písať iba do trezorov, no od revolúcie až do týchto čias, ma nikto nejakou geniálnou knihou, filmom, seriálom, zábavou...neohúril. Ich príbehy, talent a múdrosť, akoby aj naďalej ostávali v trezoroch. Česť výnimkám. A čo naša herecká elita, ktorá sa považuje, za kultúrnypredvoj v našom národe? Kiež by bolo viac takých, ako bol Radek Brzobohatý, s ktorým sme sa rozlúčili v týchto dňoch. Odmietol milión, keď dostal ponuku z reklamy. Bolo to pod jeho úroveň, propagovať nejaký krem, keď obohatil kultúru aj v našich končinách, toľkými nádhernými postavami.

-Naivný Radek, povedal si možno kde kto z jeho kolegov. Také ponuky sa predsa neodmietajú. On to odmietol a dal tým jasne najavo, čo si myslí o tomto "kšefte", o tomto civilizačnom nešťastí, ktoré cez TV obrazovky ohlupujú národ, okrádajú ho o čas a pohodu, útočia na jeho psychiku. Bola to odpoveď aj jeho kolegom hercom, ktorí sa takýmto dotieravým spôsobom, vnucujú do našich domácností, spolu s pracími práškami, krémom na leštenie...

Relácie Farma, Farmár hľadá ženu sú však útokmi nielen na našu kultúru, ale aj na našich poľnohospodárov. Myslím si, že zareagovať by mohol aj minister poľnohospodárstva p. Jahňátek. Keď pozerám, akých farmárov tu vlastne máme, kto všetko sa o farmarčenie uchádza, ani sa nečudujem, že naši poľnohospodári, ani z polovice nedokážu zásobovať potravinami obyvateľstvo. Pozerám na farmárov a budúce farmárky, medzi ktorých sa pokúša znova preniknúť aj Martinka z Turca, na ktorú sme si už zvykli, keď pozerám do akého prostredia a medzi akých ľudí nás televízne štáby Markízy a Jojky zaviedli, považujem to za útok nielen na kultúru, ale aj na našu poľnohospodarskú výrobu. Ešte šťastie, že nám títo farmári a kandidátky na farmarčenie nemuseli predvádzať svoj "kumšt" pri výrobe domácich špecialít. To už by som stratil aj chuť na domácu klobásu, tlačenku alebo jaternicu, z našich fariem. Ako som už spomenul, nielen pán Maďarič, ale aj pán minister Jahňátek by sa mal pozrieť, čo za škodnú to pobehuje v jeho revíre.

Všetko toto však nie je iba o farmároch a kultúre, ktorú nám ponúkajú naše najsledovanejšie TV, v najsledovanejšom čase, je to aj o tom, čo to bolo vlastne za odborníkov, ktorí po revolúcii, rozhodovali o tom, akou cestou sa bude naše poľnohospodárstvo a naša kultúra uberať.